Rozdział 5 - Wykonywanie Budżetu Państwa. - Wstępne wytyczne do zasad Budżetu Państwa na rok 1951.

Monitor Polski

M.P.1950.A-55.631

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1950 r.

V.

Wykonywanie Budżetu Państwa.

20)
Wykonanie Budżetu Państwa będzie oparte na zasadzie jedności kasowej zarówno budżetu centralnego jak i każdego z poszczególnych budżetów terenowych.
21)
Narodowy Bank Polski wykonuje obsługę kasową Budżetu Państwa (budżet centralny i budżety terenowe) oraz współdziała w kontroli wstępnej (kontrola formalno-rachunkowa i merytoryczna).
22)
Gospodarka jednostek budżetowych zostanie oparta o zatwierdzone w określony sposób plany dochodów i wydatków poszczególnych jednostek.
23)
Asygnowanie środków (kredytów) z Budżetu Państwa należy do organów odpowiedzialnych za dany odcinek administracji lub gospodarki.
24)
Terenowe organa finansowe kontrolują wykonanie zarówno budżetu centralnego (w zakresie zleconym) jak i budżetów terenowych na podstawie okresowych planów wykonania budżetów.

Nadto wykonanie budżetów terenowych podlega kontroli organów kontrolnych terenowych rad narodowych.

25)
Organa kontrolno-rewizyjne Ministerstwa Finansów przeprowadzają kontrolę następną całości gospodarki finansowej Państwa, a w szczególności gospodarki budżetowej.
26)
Wygospodarowane w r. 1950 i 1951 nadwyżki kasowe budżetów terenowych przeznacza się na utworzenie rezerw kasowych poszczególnych budżetów, które podlegają zaplanowaniu w budżecie dochodów roku następnego.