Współudział organów Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w sprawach projektowania, budowy i odbioru urządzeń do oczyszczania ścieków w zakładach pracy.

Monitor Polski

M.P.1956.103.1191

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1956 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 20 października 1956 r.
o współudziale organów Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w sprawach projektowania, budowy i odbioru urządzeń do oczyszczania ścieków w zakładach pracy.

Na podstawie § 5 ust. 2 uchwały nr 436 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie Państwowej Inspekcji Ochrony Wód (Monitor Polski Nr A-69, poz. 863) i w związku z przepisami § 4 uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz zapobiegania szkodliwemu działaniu ścieków i ich gospodarczego wykorzystania - zarządza się, co następuje:
Przewidziane w § 4 uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz zapobiegania szkodliwemu działaniu ścieków i ich gospodarczego wykorzystania uzgadnianie z Państwowej Inspekcją Ochrony Wód projektów urządzeń dotyczących oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków przez zakłady pracy powinno być przeprowadzane w trybie określonym w regulaminie stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia.
W skład komisji odbioru nowouruchomionych urządzeń do oczyszczania ścieków w zakładach pracy powinni wchodzić przedstawiciele terenowych organów Państwowej Inspekcji Ochrony Wód.
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej i organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód uprawnione są żądać od wszystkich organów administracji państwowej i zakładów pracy wyjaśnień o stanie i postępie prac określonych w § 8 pkt 1 i 2 uchwały powołanej w § 1.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN UZGADNIANIA PROJEKTÓW URZĄDZEŃ DOTYCZĄCYCH OCZYSZCZANIA, ODPROWADZANIA I WYKORZYSTANIA ŚCIEKÓW Z ORGANAMI PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI OCHRONY WÓD

§ 1.
Obowiązek uzgadniania przez zakłady pracy projektów dokumentacji projektowo-kosztorysowej urządzeń dotyczących oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków z właściwymi organami Państwowej Inspekcji Ochrony Wód przewidziany jest w § 4 uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniem oraz zapobiegania szkodliwemu działaniu ścieków i ich gospodarczego wykorzystania.
§  2.
Obowiązek przewidziany w § 1 obciąża biura projektów opracowujące dane projekty. W odniesieniu do projektów dokumentacji opracowanych przed wejściem w życia powołanej uchwały nr 668 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1955 r., a dotąd nie zrealizowanych, obowiązek przewidziany w § l obciąża inwestorów.
§  3.
Uzgadnianie dokumentacji projektowo-kosztorysowej powinno być przeprowadzone według obowiązujących zasad sporządzania i zatwierdzania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji, tudzież zgodnie z postanowieniami mniejszego regulaminu.
§  4.
1.
Uzgadnianie, o którym mowa w § 1, obejmuje w szczególności:
1)
ustalenie ilości i jakości (cech fizycznych fizykochemicznych, chemicznych, biochemicznych) ścieków poszczególnych rodzajów, zarówno wytwarzanych, jak i przewidywanych w niedalekiej przyszłości do odprowadzania,
2)
wybór odbiornika i miejsca odprowadzania ścieków,
3)
dane hydrologiczne określające dopuszczalne zanieczyszczenie odbiornika - w przystosowaniu do ustalonej jego kategorii,
4)
cechy fizyczne, fizykochemiczne, chemiczne i biochemiczne ścieków, które zamierza się odprowadzać do odbiornika, oraz normy dopuszczalnego obciążenia odbiornika.
2.
Organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód przy uzgadnianiu mogą wypowiadać się zarazem w kwestiach:
1)
koncepcji technologii oczyszczania oraz wykorzystywania ścieków i osadów ściekowych;
2)
typów oraz wydajności poszczególnych elementów do oczyszczania i wykorzystania ścieków i osadów ściekowych, potrzebnych ze względów technologicznych,
3)
koncepcji rozwiązań w zakresie rozmieszczania i efektów działania poszczególnych elementów urządzeń do oczyszczania oraz wykorzystania ścieków i osadów ściekowych oraz urządzeń do odprowadzania ścieków,
4)
celowości inwestycyjnej i ekonomicznej całkowitych kosztów eksploatacji projektowanych urządzeń do oczyszczania, wykorzystania i odprowadzania ścieków.
§  5.
Wszystkie projekty urządzeń do oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków wymagają uzgodnienia z właściwymi wojewódzkimi inspektorami ochrony wód.
§  6.
W razie zastosowania metod nowych, dotychczas w kraju nie stosowanych, Główny Inspektor Ochrony Wód oraz wojewódzcy inspektorowie ochrony wód mogą korzystać z opinii rzeczoznawców, zwracając się o wydanie takich opinii przede wszystkim do odpowiednich zakładów naukowych wyższych uczelni i instytutów naukowo-badawczych. Koszty tych opinii będą pokrywane ze środków budżetowych przewidzianych na ten cel.
§  7.
Ze względu na duże znaczenie założeń projektowych i lokalizacji zakładów pracy, w których przewiduje się budowę ujęć wody lub urządzeń do oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków dla prawidłowego rozwiązania gospodarki wodnej i ściekowej, organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód powinny udzielać konsultacji przy opracowywaniu założeń projektowych oraz współdziałać z właściwymi organami przy ustalaniu lokalizacji powyższych zakładów i urządzeń.
§  8.
Co do sposobu odprowadzania ścieków na tereny rolnicze ostateczne uzgodnienie należy przeprowadzać również z terenowymi komórkami melioracji wodnych resortu rolnictwa.
§  9.
Uzgodnienia powinny być przeprowadzane przez biura projektów lub inwestorów (§ 2) w trybie roboczym w terminach określonych przepisami, o których mowa w § 3.
§  10.
W razie niemożności przeprowadzenia uzgodnień wojewódzki inspektor ochrony wód zawiadamia wnioskodawcę pisemnie o potrzebie przeprowadzenia zmian lub uzupełnień w dokumentacji. Pismo powinno zawierać pouczenie, że w zakresie wymaganych uzupełnień i zmian służy wnioskodawcy prawo odwołania się w terminie 14-dniowym do Głównego Inspektora Ochrony Wód. Odpisy pism powinny być skierowane równocześnie do inwestora oraz do Głównego Inspektora Ochrony Wód.
§  11.
Sprawy uzgodnione z organami Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w zakresie zagadnień wymienionych w § 4 nie mogą ulegać zmianom w trakcie dalszych opracowań projektu ani w toku zatwierdzania go - bez zgody wojewódzkiego inspektora ochrony wód, z którym uzgodnienie przeprowadzono, lub bez zgody Głównego Inspektora Ochrony Wód.
§  12.
Dla ostatecznego zatwierdzenia dokumentacji projektowo-kosztorysowej urządzeń do oczyszczania, odprowadzania i wykorzystania ścieków konieczne jest stwierdzenie dokonanego uzgodnienia tej dokumentacji z właściwym organem Państwowej Inspekcji Ochrony Wód w zakresie zagadnień wymienionych w § 4 ust. 1.
§  13.
Organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód będą prowadziły "Rejestr uzgodnień projektów oczyszczania ścieków".
§  14.
Dokonane uzgodnienia projektów powinny być przez organy Państwowej Inspekcji Ochrony Wód potwierdzone na dokumentacji.