Współdziałanie pomiędzy wydziałami zdrowia i opieki społecznej a wydziałami zatrudnienia prezydiów rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1961.8.46

Akt utracił moc
Wersja od: 28 stycznia 1961 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 5 stycznia 1961 r.
w sprawie współdziałania pomiędzy wydziałami zdrowia i opieki społecznej a wydziałami zatrudnienia prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 69 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) oraz w związku z zarządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 31 maja 1960 r. - Wytyczne w sprawie zakresu działania i organizacji wewnętrznej wydziałów zdrowia i opieki społecznej prezydiów rad narodowych (Dz. Urz. Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej Nr 13, poz. 53) oraz zarządzeniem Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 15 czerwca 1960 r. - Wytyczne w sprawie zakresu działania i organizacji wewnętrznej wydziałów zatrudnienia w prezydiach rad narodowych ustala się, co następuje:
Wydziały zdrowia i opieki społecznej oraz wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych współdziałają ze sobą w zakresie przysposobienia do pracy i zatrudnienia osób o niepełnej zdolności do pracy.
Osobami o niepełnej zdolności do pracy w rozumieniu instrukcji są:
1)
osoby uznane za inwalidów przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
2)
osoby chore na gruźlicę oraz ozdrowieńcy po przebytej gruźlicy, którzy według wskazań poradni przeciwgruźliczej nie mogą być zatrudnieni w wyuczonym lub poprzednio wykonywanym zawodzie bądź nie mogą być zatrudnieni w normalnych warunkach pracy.
Rejestrowanie i kierowanie do pracy osób o niepełnej zdolności do pracy należy do właściwych do spraw zawodowej rehabilitacji inwalidów komórek organizacyjnych w wydziałach zdrowia i opieki społecznej prezydiów rad narodowych.
1.
Wydziały zdrowia i opieki społecznej przekazują wydziałom zatrudnienia wszystkie informacje o zgłaszanych przez spółdzielnie inwalidów wolnych stanowiskach pracy, nie nadających się do zatrudnienia na nich osób o niepełnej zdolności do pracy.
2.
Wydziały zatrudnienia przekazują wydziałom zdrowia i opieki społecznej wszystkie informacje dotyczące wolnych stanowisk pracy, odpowiednich do zatrudnienia na nich osób o niepełnej zdolności do pracy.
1.
Wydziały zdrowia i opieki społecznej oraz wydziały zatrudnienia powinny przy wykonywaniu swoich zadań dołożyć starań, aby na terenie ich działania wszystkie osoby o niepełnej zdolności do pracy znalazły zatrudnienie, stosownie do stanu zdrowia.
2.
W celu umożliwienia wykonania zadań, o których mowa w ust. 1, przedstawiciele współdziałających wydziałów powinni być zapraszani do udziału w odprawach, konferencjach i naradach organizowanych przez wydziały zatrudnienia lub wydziały zdrowia i opieki społecznej, jeżeli omawiane na nich sprawy mogą mieć związek z zatrudnieniem osób o niepełnej zdolności do pracy.
3.
Współdziałające wydziały powinny w miarę możliwości zapraszać swoich przedstawicieli do udziału w przeprowadzanych kontrolach w zakresie zatrudnienia osób o niepełnej zdolności do pracy.
Wydziały zdrowia i opieki społecznej oraz wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) powinny w ramach nadzoru sprawowanego nad wydziałami zdrowia i opieki społecznej oraz wydziałami zatrudnienia prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie zasad współdziałania określonych w instrukcji.
Traci moc okólnik nr 63 Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 18 lipca 1955 r. Nr Inp. 206-50/55 w sprawie kierowania do pracy osób o niepełnej zdolności do pracy.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.