Wprowadzenie koniecznych urządzeń w kąpieliskach zorganizowanych i zapewnienie w nich bezpieczeństwa.

Monitor Polski

M.P.1956.37.439

Akt utracił moc
Wersja od: 16 maja 1956 r.

ZARZĄDZENIE NR 112
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1956 r.
w sprawie wprowadzenia koniecznych urządzeń w kąpieliskach zorganizowanych i zapewnienia w nich bezpieczeństwa.

Wobec tego, że liczne zorganizowane kąpieliska (ośrodki wypoczynkowo-przywodne) nie posiadają urządzeń niezbędnych dla stworzenia odpowiednich warunków do masowego korzystania z nich przez ludność oraz wobec stwierdzenia szeregu zaniedbań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osób korzystających z nich i braku należycie zorganizowanej służby ratowniczej zarządza się, co następuje:
Kąpieliskami zorganizowanymi w rozumieniu niniejszego zarządzenia są kąpieliska, plaże, pływalnie, baseny naturalne, nadmorskie lub położone nad brzegiem wód śródlądowych oraz sztuczne: baseny betonowe, kamienne i inne - bez względu na stan ich wyposażenia - pozostające w administracji poszczególnych resortów lub instytucji społecznych, z wyjątkiem:
1)
stanowiących obiekty sportów wyczynowych oraz wodnych ośrodków szkoleniowych i baz turystycznych,
2)
dostępnych jedynie dla członków klubów i zrzeszeń sportowych lub wyłącznie dla młodzieży szkolnej,
3)
leczniczych, pozostających w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia,
4)
podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz Komitetowi do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów, kierowników urzędów centralnych i instytucji, którym podlegają kąpieliska zorganizowane:
1)
do bezzwłocznego wydania w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych zarządzeń, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa przy korzystaniu z tych kąpielisk,
2)
do dopilnowania, aby zarządzenia te zostały wykonane oraz aby w kąpieliskach były ściśle przestrzegane ustalone warunki korzystania z nich i obowiązki wynikające z niniejszego zarządzenia.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów, kierowników urzędów centralnych i instytucji, którym podlegają kąpieliska zorganizowane, do udzielenia Ministrowi Gospodarki Komunalnej w terminie 30-dniowym od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia wykazów obejmujących:
1)
istniejące w danym resorcie kąpieliska zorganizowane,
2)
wyszczególnienie sprzętu ratunkowego i ochronnego w kąpieliskach wskazanych w pkt 1 z określeniem jego stanu (przydatności),
3)
podanie ilości osób zatrudnionych w kąpieliskach i ich funkcji z osobnym wykazem personelu i ratowniczego,
4)
konieczne roboty remontowe i inwestycyjne ze wskazaniem orientacyjnych kosztów przeprowadzenia tych robót,
5)
wysokość limitów resortowych, przewidzianych w planie 5-letnim na cele określone w pkt 4.
Minister Gospodarki Komunalnej opracuje w terminie 3 miesięcy od upływu terminu określonego w § 3 w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych):
1)
plan stopniowego przejmowania przez resort gospodarki komunalnej kąpielisk zorganizowanych na terenie miast i osiedli oraz na terenie Wybrzeża z określeniem terminów przejęcia,
2)
plan przeprowadzania w ramach planu 5-letniego koniecznych remontów i inwestycji w kąpieliskach:
a)
pozostających obecnie w administracji resortu gospodarki komunalnej oraz
b)
przejmowanych od innych resortów w wykonaniu niniejszego zarządzenia,
3)
plan budowy w ramach planu 5-letniego nowych kąpielisk, których budowa będzie konieczna ze względu na potrzeby terenowe,
4)
ogólne przepisy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ogólne przepisy sanitarno-porządkowe w kąpieliskach zorganizowanych; o ile chodzi o Wybrzeże, przepisy te będą wydane również w porozumieniu z Ministrem Żeglugi.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego:
1)
przeprowadzi na wniosek Ministra Gospodarki Komunalnej odpowiednie przesunięcie w projektowanych limitach planu 5-letniego związane z przejmowaniem kąpielisk i odpowiednie zwiększenie limitów przewidzianych dla resortu gospodarki komunalnej na cele, o których mowa w § 4 pkt 2 i 3,
2)
dokona na wniosek Ministra Gospodarki Komunalnej odpowiednich zmian w Narodowym Planie Gospodarczym w zakresie zwiększenia planu zatrudnienia i funduszu płac dla resortu gospodarki komunalnej w związku z koniecznością zapewnienia należytej obsady i wzrostem stanu ilościowego kąpielisk zorganizowanych.
1.
Prezydia właściwych rad narodowych zapewnią, aby:
1)
zostały bezzwłocznie wydane w oparciu o wytyczne Ministra Gospodarki Komunalnej miejscowe przepisy porządkowe, normujące ściśle warunki korzystania z kąpielisk zarówno zorganizowanych, jak i nie zorganizowanych (tzw. "plaż dzikich") w sposób zabezpieczający przed nieszczęśliwymi wypadkami, aby przepisy te były na widocznych miejscach umieszczone i aby były one ściśle przestrzegane,
2)
w każdym kąpielisku zorganizowanym znajdowały się urządzenia ratownicze i odpowiednio przeszkolony personel ratowniczy.
2.
Uruchomienie bądź prowadzenie kąpieliska nie odpowiadającego warunkom określonym w ust. 1 jest niedopuszczalne.
Winni zaniedbania obowiązków wynikających z przepisów § 6 będą pociągani na podstawie obowiązujących przepisów do odpowiedzialności służbowej, a w razie gdy w następstwie zaniedbania obowiązku zaszedł nieszczęśliwy wypadek - do odpowiedzialności karnej.
Zobowiązuje się Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Ministrem Zdrowia do corocznego przeszkalania począwszy od 1956 r. potrzebnej ilości ratowników do obsługi kąpielisk resortu gospodarki komunalnej.
1.
Zobowiązuje się Ministra Spraw Wewnętrznych do zapewnienia, aby przy korzystaniu z kąpielisk były przestrzegane miejscowe przepisy porządkowe, oraz do ścisłego i współdziałania organów Milicji Obywatelskiej z kierownictwami kąpielisk w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa oraz wzmożenia nadzoru tych organów nad przestrzeganiem w kąpieliskach przepisów porządkowych.
2.
Zapewnienie przestrzegania w kąpieliskach przepisów sanitarnych należy do organów resortu zdrowia.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi uwzględnią w corocznych planach gospodarczych należytą rozbudowę i wyposażenie kąpielisk oraz sprawowanie nad nimi stałego nadzoru i opieki, tak aby mogły one w jak najszerszej mierze służyć celom wypoczynkowym mas pracujących.
Zobowiązuje się Ministra Gospodarki Komunalnej do ustalenia rodzaju i ilości sprzętu koniecznego w 1956 r. do wyposażenia kąpielisk zorganizowanych i zgłoszenia Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie 30-dniowym od upływu terminu określonego w § 3 zapotrzebowania na ten sprzęt oraz do złożenia Ministrowi Finansów wniosku o przyznanie potrzebnych środków finansowych w 1956 r.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.