§ 2. - Wprowadzenie do ewidencji gruntów zmian we władaniu gruntami oraz ustalanie w związku z tymi zmianami wymiaru podatku gruntowego i obowiązkowych dostaw.

Monitor Polski

M.P.1956.95.1052

Akt utracił moc
Wersja od: 20 listopada 1956 r.
§  2.
1.
Zgłoszone przez zainteresowane strony zmiany we władaniu gruntami w wyniku faktycznego (nienotarialnego lub niesądowego) działu spadku lub faktycznych działów rodzinnych na rzecz krewnych, w szczególności w związku z zawarciem przez krewnych związku małżeńskiego, uwzględnia się w ewidencji gruntów, jeżeli zachodzą równocześnie następujące warunki:
1)
krewnemu wydzielono grunt o ściśle określonym obszarze, oznaczonym widocznymi znakami granicznymi (np. rowami, miedzami, słupkami itp.),
2)
krewny na wydzielonym mu gruncie prowadzi odrębną gospodarkę rolną bądź wydzielone mu grunty oddaje do gospodarowania osobie trzeciej nie będącej jego krewnym lub powinowatym i nie pozostającej z nim we wspólnym gospodarstwie domowym.
2.
Gospodarkę rolną uważa się za odrębnie prowadzoną, gdy krewny na wydzielonych gruntach osobiście lub przy pomocy członków najbliższej rodziny (mąż, żona, dzieci) gospodaruje (oddzielne siewy, oddzielne zbiory, oddzielny inwentarz i oddzielne korzystanie z pożytków) i gdy krewny prowadzi odrębne gospodarstwo domowe; używanie wspólnych budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych oraz korzystanie z wzajemnej pomocy krewnych przy uprawie gruntów nie stoi na przeszkodzie do uznania gospodarki rolnej za odrębnie prowadzoną.
3.
Jeżeli zostanie ustalone w sposób bezsporny, że na wydzielonych gruntach krewny gospodaruje sam lub przy pomocy członków najbliższej rodziny, natomiast stwierdzenie w sposób niewątpliwy prowadzenia odrębnego gospodarstwa domowego jest w danym konkretnym wypadku niemożliwe, przyjmuje się, że na wydzielonych gruntach prowadzona jest odrębna gospodarka rolna.