Rozdział 3 - Przyjmowanie i zwalnianie pracowników. - Wniosek w sprawie nadania mocy powszechnie obowiązującej układowi zbiorowemu pracy z dnia 4 sierpnia 1945 r. dla wszystkich robót budowlanych na obszarze m.st. Warszawy.

Monitor Polski

M.P.1945.26.73

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 1945 r.

ROZDZIAŁ  III

Przyjmowanie i zwalnianie pracowników.

§  8.
Przyjmowanie do pracy oraz zwalnianie z pracy pracowników należy do Dyrekcji lub osób przez nią upoważnionych. Rada Zakładowa powinna w ciągu jednego dnia być zawiadomiona o każdym fakcie przyjęcia pracowników do pracy, względnie zwolnienia ich z pracy. Rada Zakładowa uprawniona jest w terminie 3-dniowym od daty otrzymania zawiadomienia o przyjęciu nowego pracownika przedstawić Dyrekcji zastrzeżenia co do osoby nowoprzyjętego lub już pracującego pracownika.

Rada Zakładowa jest uprawniona przedstawić Dyrekcji w terminie 3-dniowym od daty otrzymania zawiadomienia o zwolnieniu pracownika swe zastrzeżenia co do zwolnienia. Zastrzeżenia i wnioski Rady Zakładowej winny być przedłożone Dyrekcji na piśmie. Jeżeli Dyrekcja w ciągu 3-ch dni od daty doręczenia zastrzeżeń i wniosku Rady Zakładowej nie załatwi sprawy zgodnie z wnioskiem, będzie Rada Zakładowa uprawniona w terminie 7-dnIowym przedłożyć sprawę do rozstrzygnięcia właściwemu Inspektorowi Pracy.

§  9.
Przy przyjmowaniu nowych pracowników winna Dyrekcja i Rada Zakładowa dać pierwszeństwo członkom Związków Zawodowych, zdemobilizowanym wojskowym, członkom rodzin zmobilizowanych oraz robotnikom, obarczonym liczną rodziną.
§  10.
Zwolnienie z pracy członka Zarządu Związku może nastąpić tylko z ważnych przyczyn lub z winy pracownika i jedynie za uprzednią zgodą Związku. W wypadku nie uzgodnienia sprawa przekazana zostaje do Komisji Pojednawczo-Rozjemczej przy Obwodowym Inspektorze Pracy.