§ 1. - Warunki prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych i na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży tych wartości oraz maksymalnej wysokości marż pobieranych przy wykonywaniu tych czynności.

Monitor Polski

M.P.1990.15.119

Akt utracił moc
Wersja od: 30 lipca 1991 r.
§  1.
1.
Zezwolenie dewizowe na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży tych wartości, zwane dalej "zezwoleniem", jest udzielane przez Narodowy Bank Polski, zwany dalej "NBP", jako indywidualne zezwolenie na wniosek.
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien wskazywać:
1)
wnioskodawcę, jego adres i rodzaj działalności, na której prowadzenie ma być udzielone zezwolenie,
2)
okres objęty zezwoleniem i termin rozpoczęcia działalności, o której mowa w ust. 1,
3)
adres właściwy dla miejsca prowadzenia działalności określonej w ust. 1 oraz dane, które są wymagane stosownie do ust. 3 lub 4,
4)
w jakim pomieszczeniu oraz w jakich dniach tygodnia i godzinach będzie prowadzona działalność określona we wniosku.
3.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na działalność polegającą na pośrednictwie w kupnie i sprzedaży wartości dewizowych powinien zawierać dane, o których mowa w ust. 2, oraz:
1)
wskazywać sposób wykonywania pośrednictwa,
2)
zawierać informacje o pomieszczeniu, w którym będzie prowadzona działalność, oraz o dniach tygodnia i godzinach jej wykonywania.
4.
Do wniosku o udzielenie zezwolenia należy dołączyć oświadczenie w sprawie karalności za przestępstwo skarbowe, przeciwko mieniu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę ubiegającą się o zezwolenie oraz przez osobę, która bezpośrednio będzie zajmowała się kupnem i sprzedażą lub pośrednictwem w kupnie i sprzedaży wartości dewizowych, jak również o fachowym przygotowaniu tej osoby.
5.
Nie stosuje się wymagań określonych w ust. 4 dotyczących oświadczenia o karalności, jeżeli wniosek o udzielenie zezwolenia został złożony przez bank lub inną osobę prawną.
6.
Przed udzieleniem zezwolenia NBP może:
1)
zażądać uzupełnienia danych zawartych we wniosku, jeżeli nie czyni on zadość wymaganiom ustalonym w ust. 2 i 3,
2)
sprawdzić zgodność ze stanem faktycznym danych dotyczących pomieszczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 4,
3)
poddać sprawdzeniu fachowe przygotowanie osoby przewidzianej do prowadzenia bezpośredniej działalności, o której mowa w ust. 1.