Warunki korzystania ze zwolnień od opłat taryfowych za niektóre usługi łączności pocztowej.

Monitor Polski

M.P.1986.30.217

Akt utracił moc
Wersja od: 17 października 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 15 września 1986 r.
w sprawie warunków korzystania ze zwolnień od opłat taryfowych za niektóre usługi łączności pocztowej.

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
Paczki z drukami lub innymi nośnikami informacji dla ociemniałych są zwolnione od opłat taryfowych, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w ordynacji pocztowej dla paczek pocztowych, a ponadto:
1)
książki dla ociemniałych są nadawane przez Bibliotekę Centralną Polskiego Związku Niewidomych lub do tej biblioteki,
2)
książki dla ociemniałych opakowane są w przeszyty woreczek z materiału zabezpieczony plombą; opakowuje i zabezpiecza je Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych lub pocztowa placówka nadawcza, umieszczając na paczce nalepkę adresową "Wolne od opłaty" (nakładu Polskiego Związku Niewidomych),
3)
nagrana na taśmach magnetofonowych korespondencja ociemniałych (listy mówione), nadawana przez ociemniałych, zawiera na stronie adresowej napis "przesyłka ociemniałych - wolne od opłaty pocztowej" oraz numer legitymacji członkowskiej Polskiego Związku Niewidomych.
1.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych lub służby okresowej, mogą nadawać zwolnione od opłat taryfowych przesyłki pocztowe w liczbie dwóch zwykłych listów o masie do 20 g lub dwóch zwykłych kartek pocztowych miesięcznie.
2.
Listy i kartki pocztowe, o których mowa w ust. 1, mogą być nadawane wyłącznie za pośrednictwem jednostki wojskowej, która umieszcza na ich stronie adresowej odcisk pieczęci z napisem "Wojskowa - bezpłatna" i nadaje je w placówce pocztowej.
3.
Listy i kartki pocztowe z napisem "Wojskowa - bezpłatna":
1)
wrzucone do skrzynek pocztowych,
2)
nadane w liczbie lub masie większej od określonych w ust. 1,
3)
opatrzone napisem "polecone" lub określeniem innego świadczenia dodatkowego

uznaje się za nie opłacone i pobiera się za nie opłaty taryfowe.

1.
Żołnierz (szeregowy, podoficer) w czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej może wysłać oraz odebrać jedną paczkę z odzieżą, zwolnione od opłat taryfowych; paczki te nadaje się jako paczki z podaną wartością.
2.
Żołnierz może nadać paczkę, o której mowa w ust. 1, wyłącznie za pośrednictwem jednostki wojskowej, która umieszcza na stronie adresowej paczki i adresu pomocniczego odcisk pieczęci "Wojskowa - bezpłatna" i nadaje ją w placówce pocztowej.
3.
Jednostka wojskowa nadaje paczki z odzieżą zwolnione od opłat taryfowych na podstawie sporządzonej listy nadanych paczek z odzieżą.
4.
Żołnierz może odebrać paczkę z odzieżą, o której mowa w ust. 1, pod warunkiem uprzedniego uzyskania pisemnego zezwolenia z podanym terminem ważności i opatrzonego podpisem dowódcy jednostki wojskowej; nadawca paczki powinien na stronie adresowej paczki i adresu pomocniczego umieścić napis "Wojskowa - bezpłatna" i wręczyć zezwolenie wraz z paczką pracownikowi pocztowemu.
5.
Jeżeli żołnierz będący adresatem paczki zmienił miejsce pobytu, nie pobiera się opłat za dosłanie paczki do nowego miejsca jego pobytu.
Zakłady pracy i organizacje społeczne mogą nadawać paczki z podarunkami dla żołnierzy zwolnione od opłat taryfowych pod warunkiem umieszczenia na stronie adresowej paczki i adresu pomocniczego napisu "Wojskowa - bezpłatna. Podarunek dla żołnierza".
Warunki korzystania ze zwolnień od opłat taryfowych przy nadawaniu:
1)
przesyłek poczty polowej - określają odrębne przepisy,
2)
przesyłek pocztowych jeńców wojennych, osób internowanych lub traktowanych na równi z jeńcami albo przeznaczonych dla jeńców lub tych osób - określają konwencje Światowego Związku Pocztowego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.