Warunki i tryb zatwierdzania typu narzędzi pomiarowych przeznaczonych do produkcji seryjnej.

Monitor Polski

M.P.1967.4.21

Akt utracił moc
Wersja od: 21 stycznia 1977 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 11 stycznia 1967 r.
w sprawie warunków i trybu zatwierdzania typu narzędzi pomiarowych przeznaczonych do produkcji seryjnej.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. z 1966 r. Nr 23, poz. 148 i z 1972 r. Nr 11, poz. 83) zarządza się, co następuje: 1
1.
Obowiązkowi zatwierdzenia typu podlegają narzędzia pomiarowe przeznaczone do produkcji seryjnej:
1)
objęte obowiązkiem legalizacji,
2)
wymienione w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2.
Przez typ narzędzia pomiarowego rozumie się ostateczną realizację - w wykonaniu określonego zakładu - narzędzia pomiarowego, którego wszystkie elementy mające wpływ na własności metrologiczne zostały określone odpowiednią dokumentacją.
Zatwierdzenie typu narzędzia pomiarowego następuje w drodze decyzji Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar, zwanego dalej "Komitetem".
1. 3
Zatwierdzenia typu narzędzi pomiarowych określonych w § 1 ust. 1, a wymienionych w załączniku nr 2 do zarządzenia, dokonuje Komitet w trybie uproszczonym.
2.
Przy zatwierdzaniu w trybie uproszczonym typu narzędzia pomiarowego do produkcji seryjnej nie mają zastosowania przepisy § 5 ust. 3, § 7, § 8 ust. 2, § 9 ust. 2, § 11 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, § 13, § 15 ust. 2, § 17 i § 18.
3.
Do wniosku o zatwierdzenie w trybie uproszczonym typu narzędzia pomiarowego do produkcji seryjnej należy dołączyć opis narzędzia pomiarowego oraz dokumentację techniczną.
Typ narzędzia pomiarowego jest zatwierdzany na podstawie wyników przeprowadzonych badań, o których mowa w § 8.
1.
Postępowanie w sprawie zatwierdzenia typu narzędzia pomiarowego wszczyna się na wniosek zakładu wytwarzającego narzędzia pomiarowe.
2. 4
Zakład ubiegający się o zatwierdzenie typu narzędzia pomiarowego powinien złożyć w Komitecie wniosek zawierający nazwę i adres wytwórcy oraz nazwę i cechy znamionowe narzędzia pomiarowego.
3.
Do wniosku o zatwierdzenie typu narzędzia pomiarowego należy dołączyć następującą dokumentację:
1) 5
opis narzędzia pomiarowego, dokumentację techniczną zawierającą: określenie przeznaczenia i zakresu zastosowania, zasady działania, charakterystykę techniczną i metrologiczną narzędzia pomiarowego i jego ważniejszych elementów, charakterystykę regulacji oraz fotografię i rysunki, uzgodnione wstępnie w okresie opracowywania założeń z jednostką organizacyjną wskazaną przez Komitet,
2)
instrukcję o konserwacji, przechowywaniu i opakowaniu narzędzia pomiarowego,
3)
protokół z wynikami pełnych badań narzędzia pomiarowego, w zakresie ustalonym w § 8, przeprowadzonych we własnych stacjach prób wnioskodawcy lub w innych jednostkach,
4)
świadectwo zakładowej kontroli technicznej wystawione dla każdego dostarczonego do badań egzemplarza narzędzia pomiarowego, zawierające szczegółowe wyniki sprawdzenia i stwierdzenie, że narzędzie pomiarowe odpowiada wymaganiom dokumentacji technicznej oraz obowiązującym normom i przepisom legalizacyjnym,
5)
instrukcję o użytkowaniu i obsłudze narzędzia pomiarowego wraz z objaśniającymi rysunkami, schematami lub fotografiami - gdy chodzi o bardziej złożone narzędzie pomiarowe,
6)
opinie korzystających z narzędzia pomiarowego, jeżeli było ono użytkowane przed zgłoszeniem wniosku.
1. 6
Oprócz dokumentacji określonej w § 5 ust. 3 zakład ubiegający się o zatwierdzenie typu narzędzia pomiarowego obowiązany jest dostarczyć na żądanie Komitetu 3 egzemplarze tego narzędzia lub niektóre jego elementy do przeprowadzenia badań. Dostarczone egzemplarze powinny być wykonane według procesu technologicznego ustalonego dla produkcji seryjnej narzędzia pomiarowego.
2. 7
W uzasadnionych wypadkach Komitet może zażądać dostarczenia do zbadania większej liczby egzemplarzy narzędzia pomiarowego niż określona w ust. 1.
3.
Narzędzia pomiarowe, dostarczone do zatwierdzenia typu, powinny być zakonserwowane i opakowane w sposób określony w dokumentacji.
W uzasadnionych wypadkach zakład ubiegający się o zatwierdzenie typu narzędzia pomiarowego może być zwolniony przez Komitet od obowiązku dostarczenia niektórych dokumentów wymienionych w § 5 ust. 3 oraz określonej w § 6 ust. 1 liczby egzemplarzy narzędzia pomiarowego.
1.
Badania narzędzi pomiarowych zgłoszonych do zatwierdzenia typu polegają na sprawdzeniu zgodności tych narzędzi z przepisami o narzędziach pomiarowych, normami i dokumentacją techniczną oraz na sprawdzeniu ich użyteczności, niezawodności, trwałości, staranności wykonania, estetyki wyglądu i opakowania, jak również stopnia, w jakim odpowiadają one potrzebom gospodarki narodowej i wymaganiom współczesnej nauki i techniki.
2. 9
Poza badaniami określonymi w ust. 1 mogą być dokonane również inne badania, jeżeli ze względu na rodzaj narzędzia pomiarowego Komitet uzna badania takie za niezbędne.
1.
Badania narzędzi pomiarowych zgłoszonych do zatwierdzenia typu dokonywane są w laboratoriach Komitetu lub u wytwórcy narzędzia albo w innym miejscu wskazanym przez Komitet.
2.
Komitet może zażądać od wytwórcy przeprowadzenia we własnym zakresie niektórych badań, które uzna za niezbędne do zatwierdzenia typu narzędzia pomiarowego.
W zależności od wyników dokonanych badań Komitet może:
1)
zatwierdzić typ zgłoszonego narzędzia pomiarowego,
2)
zezwolić na wykonanie określonej liczby lub serii informacyjnej narzędzia pomiarowego,
3)
odmówić zatwierdzenia typu narzędzia pomiarowego ze wskazaniem przyczyny lub warunków, po których spełnieniu typ narzędzia może być zatwierdzony.
1.
Decyzja o zatwierdzeniu typu narzędzia pomiarowego powinna w szczególności zawierać:
1)
nazwę, zakres stosowania i cechy znamionowe narzędzia pomiarowego,
2)
znak typu nadany przez organ zatwierdzający typ,
3)
fotografię lub rysunek przedstawiający ogólny widok narzędzia pomiarowego oraz fotografię lub rysunek przedstawiający element pomiarowy danego narzędzia,
4)
charakterystyczne dane techniczne i metrologiczne z ustalonymi granicami dopuszczalnych błędów oraz powołanie dokumentacji będącej podstawą zatwierdzenia typu,
5)
ustalenie okresu, w którym mogą być produkowane narzędzia pomiarowe według zatwierdzonego typu.
2. 12
O zatwierdzeniu typu narzędzia pomiarowego ogłasza się w Dzienniku Normalizacji i Miar.
Po zatwierdzeniu typu narzędzia pomiarowego Komitet może zatrzymać nieodpłatnie 1 lub 2 egzemplarze narzędzia pomiarowego albo jego elementy; pozostałe zaś egzemplarze zwraca się zgłaszającemu jako wzór zatwierdzonego typu, jeżeli badane egzemplarze nie zostały poddane próbom niszczącym.
1.
Wytwórca obowiązany jest oznaczać narzędzia pomiarowe znakiem typu nadanym przez organ zatwierdzający typ.
2. 14
Wprowadzenie w narzędziach pomiarowych, których typ został zatwierdzony, zmian konstrukcyjnych lub technologicznych oraz zmian zastosowanych materiałów lub gotowych elementów mających wpływ na warunki eksploatacyjne i metrologiczne wymaga zgody Komitetu.
W razie odmowy zatwierdzenia typu narzędzia pomiarowego Komitet zwraca zgłaszającemu dostarczone egzemplarze narzędzia pomiarowego, dokumentacja zaś pozostaje w Komitecie.
1. 16
Komitet może cofnąć w drodze decyzji zatwierdzenie typu narzędzia pomiarowego, jeśli dalsza produkcja narzędzi pomiarowych tego typu jest niecelowa.
2. 17
O cofnięciu zatwierdzenia typu narzędzia pomiarowego ogłasza się w Dzienniku Normalizacji i Miar.
3.
Decyzja o cofnięciu zatwierdzenia typu narzędzia pomiarowego podlega wykonaniu po upływie roku od daty ogłoszenia decyzji.
Zakłady wytwarzające narzędzia pomiarowe obowiązane są do zgłaszania Komitetowi rocznych planów nowych uruchomień produkcji narzędzi pomiarowych podlegających obowiązkowi zatwierdzenia typu; zgłoszenie powinno być dokonane równocześnie ze złożeniem tych planów organom nadrzędnym.
1. 19
Zakłady wytwarzające narzędzia pomiarowe, których typy nie zostały zgłoszone do zatwierdzenia przed dniem wejścia w życie zarządzenia, obowiązane są nadesłać do Komitetu do dnia 31 maja 1967 r. harmonogram zgłoszeń wniosków o zatwierdzenie typu tych narzędzi. Wnioski o zatwierdzenie typu narzędzi pomiarowych powinny być zgłoszone najpóźniej do dnia 31 grudnia 1967 r.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do narzędzi pomiarowych wymienionych w załączniku nr 1 do zarządzenia pod lp. 30-42.
Jeśli badania związane z zatwierdzeniem typu narzędzia pomiarowego wymagają dodatkowych środków technicznych lub zaangażowania specjalistów spoza Komitetu, koszty z tym związane pokrywa ubiegający się o zatwierdzenie typu narzędzia pomiarowego, niezależnie od opłat przewidzianych w obowiązujących przepisach.
Przepisy zarządzenia mają odpowiednie zastosowanie w razie zatwierdzenia typu narzędzia pomiarowego przez jednostkę organizacyjną upoważnioną w myśl art. 14 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. z 1966 r. Nr 23, poz. 148 i z 1972 r. Nr 11, poz. 83).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 21 kwietnia 1967 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 22

WYKAZ NARZĘDZI POMIAROWYCH NIE OBJĘTYCH OBOWIĄZKIEM LEGALIZACJI, A PODLEGAJĄCYCH OBOWIĄZKOWI ZATWIERDZENIA TYPU

Lp.Wyszczególnienie
I. Narzędzia do pomiaru geometrycznych wielkości ciał stałych

Narzędzia do pomiarów warsztatowych

1Narzędzia do warsztatowych pomiarów długości i kąta, stosowane przy budowie maszyn, z wyjątkiem sprawdzianów i przeciwsprawdzianów
2Narzędzia pomiarowe do określania chropowatości powierzchni, z wyjątkiem przedmiotowych wzorców chropowatości, tj. przedmiotów lub wycinków tych przedmiotów, wybranych z wykonanych wyrobów jako wzorce chropowatości
3Narzędzia pomiarowe do określania płaskości i prostoliniowości
Narzędzia do pomiarów liniowych i kąta
4Przymiary półsztywne liniowe
5Przymiary wstęgowe parciane
6Przymiary składane (przegubowe)
7Przymiary liniowe kreślarskie i szkolne
8Przymiary trójkątne i kątomierze kreślarskie i szkolne
Narzędzia do pomiaru geometrycznych wielkości optycznych
9Oftalmometry
10Fokometry
11Sferometry
12Goniometry
13Lunety traserskie
II. Narzędzia do pomiaru masy
14(skreślona)
15Wagi proste uchylne
16Wagi dźwigniowo-obciążnikowe do użytku domowego
17Wagi dźwigniowo-sprężynowe do użytku domowego
18Wagi sprężynowe proste
III. Narzędzia do pomiaru wielkości kinematycznych
19Liczniki obrotów i suwów
IV. Narzędzia do pomiaru objętości, przepływu płynów oraz do pomiaru ciśnienia

Przyrządy do pomiaru przepływu płynów

20Zwężki
21Przyrządy wskazująco-rejestrujące przepływomierzy zwężkowych
22Rotametry użytkowe do cieczy
23Rotametry użytkowe do gazów
Narzędzia do pomiaru objętości
23aPipety laboratoryjne wielomiarowe klasy dokładności
23bCylindry pomiarowe (menzury szklane) klasy dokładności "B" wzorcowane na wlew
Narzędzia do pomiaru ciśnienia
24Manometry, wakuometry i manowakuometry sprężynowe użytkowe wskazujące, rejestrujące, z rejestratorami oraz nadajnikami elektrycznymi i miernikami wtórnymi
25Mikromanometry hydrostatyczne użytkowe
26-30(skreślone)
Narzędzia do pomiaru wielkości termodynamicznych
31Ciepłomierze
V. Przyrządy do pomiaru wielkości elektrycznych
Przyrządy do pomiaru prądu, napięcia, mocy energii elektrycznej i oporu sprawdzane prądem stałym lub zmiennym o niskiej częstotliwości
32Amperomierze, woltomierze i watomierze użytkowe wskazujące i rejestrujące
33Omomierze wskazujące i rejestrujące
33aWaromierze użytkowe wskazujące i rejestrujące
34Mierniki współczynnika mocy
35Częstościomierze
36Galwanometry
37Oporniki techniczne
38Mostki techniczne do pomiarów oporów
Przyrządy do pomiaru napięcia i mocy wysokich częstotliwości
39Przyrządy do pomiaru napięcia w paśmie częstotliwości od 20 Hz do 3.000 MHz w zakresie napięć od 1 mV do 1.000 V
40Przyrządy do pomiaru mocy w paśmie częstotliwości od 20 Hz do 3.000 MHz w zakresie mocy do 10 W
41Źródła napięcia lub mocy wysokiej częstotliwości w paśmie od 20 Hz do 3.000 MHz o napięciach wyjściowych do 1.000 V lub mocy wyjściowej do 10 W
Przyrządy do pomiaru pojemności
42Kondensatory stałe i regulowane
43Mostki do pomiaru pojemności w zakresie od 0,01 pF do 100 µF
Przyrządy do pomiaru indukcyjności
44Cewki indukcyjności własnej i wzajemnej stałe i regulowane
45Mostki do pomiaru indukcyjności własnej od 0,1 µH do 100 H
46Mostki do pomiaru indukcyjności wzajemnej od 0,1 µH do 100 H
Przyrządy do pomiaru tłumienności wysokich częstotliwości
47Tłumiki stałe i regulowane skokowo i w sposób ciągły w paśmie do 3.000 MHz
48Dzielniki napięcia oporowe, pojemnościowe i indukcyjne
Przyrządy do pomiaru impedancji
49Mostki admitancji, impedancji i współczynnika odbicia w paśmie do 3.000 MHz
50Obciążenia końcowe dopasowane w paśmie częstotliwości do 3.000 MHz w zakresie do 10 W
51Przyrządy do pomiaru współczynnika dobroci (Qmetry)
VI. Narzędzia do pomiaru temperatury i innych wielkości cieplnych
Termometry szklane
52Termometry szklane techniczne ogólnego zastosowania
VII. Narzędzia do pomiaru wielkości chemicznych i fizykochemicznych
53Pehametry użytkowe o niedokładności wskazań równej lub mniejszej niż ±0,1 pH
54Konduktometry użytkowe, niezależnie od przeznaczenia
55Wiskozymetry użytkowe kapilarne Ubbelohdego, Pinkiewicza i Vogel-Ossaga
56Wiskozymetry Höpplera użytkowe
57Wiskozymetry rotacyjne
57aWilgotnościomierze elektryczne do ciał stałych
58Refraktometry użytkowe
59Polarymetry użytkowe
60Kolorymetry chemiczne użytkowe (wizualne i fotoelektryczne) oraz spektrokolorymetry użytkowe
61Spektrofotometry na ultrafiolet, zakres widzialny i podczerwień
VIII. Narzędzia do pomiaru gęstości cieczy i ciał stałych
62Piknometry użytkowe
IX. Narzędzia do pomiaru siły i wytrzymałości materiałów
63Siłomierze użytkowe klasy 3 i 5 do sił statycznych
64Wzorce twardości Poldi
Uwaga: poza narzędziami wymienionymi w wykazie obowiązkowi zatwierdzania typu podlegają również geodezyjne narzędzia pomiarowe wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Jakości i Miar z dnia 22 maja 1968 r. w sprawie obowiązku zatwierdzania typu niektórych geodezyjnych narzędzi pomiarowych oraz upoważnienia Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie do zatwierdzania typu tych narzędzi (Monitor Polski Nr 24, poz. 158).

ZAŁĄCZNIK Nr 2 23

WYKAZ NARZĘDZI POMIAROWYCH PODLEGAJĄCYCH ZATWIERDZENIU TYPU DO PRODUKCJI SERYJNEJ W TRYBIE UPROSZCZONYM

Lp.Wyszczególnienie
1Przymiary bławatne
2Średnicomierze do drewna
3Przymiary składane drewniane i metalowe
4Przymiary metalowe półsztywne i sztywne liniowe
5Przymiary wstęgowe metalowe i parciane
6Przymiary liniowe kreślarskie i szkolne
7Przymiary trójkątne i kątomierze kreślarskie szkolne
8Ramy miernicze do drewna
9Pojemniki zwyczajne
10Pojemniki dokładniejsze
11Kolby, pipety, biurety, mikrobiurety według Banga, cylindry pomiarowe (menzury szklane) wzorcowane na wlew
12Butyrometry
13Mierniki objętości mleka z podzielnią pływakową
14Mierniki zużycia paliwa
15Beczki do piwa i wina oraz inne stosowane jako naczynia pomiarowe
16Zbiorniki pomiarowe stałe
17Cysterny pomiarowe
18Zbiorniki kontrolne do sprawdzania przepływomierzy cieczy
19Zwężki
20Odważniki handlowe zwyczajne i dokładniejsze
21Odważniki techniczne i analityczne
22Wagi użytkowe prostodźwigniowe zwyczajne
23Wagi użytkowe prostodźwigniowe dokładniejsze
24Wagi proste uchylne
25Wagi dźwigniowo-obciążnikowe do użytku domowego
26Wagi dźwigniowo-sprężynowe do użytku domowego
27Wagi sprężynowe proste
28Wagi hydrostatyczne i techniczne
29Termometry lekarskie szklane
30Termometry szklane kontrolne
31Termometry szklane laboratoryjne ogólnego zastosowania w zakresie temperatur od -60 do 500°C
31aTermometry meteorologiczne rtęciowe zwykłe i maksymalne
32Termometry szklane techniczne do badań przetworów naftowych
33Termometry szklane techniczne ogólnego zastosowania
34Drogomierze stacyjne
35Liczniki obrotów i suwów
36Pehametry użytkowe i kontrolne o niedokładności wskazań równej lub mniejszej niż ±0,1 pH
37Ciekłe i stałe wzorce pH o niedokładności poniżej ±0,02 pH
38Konduktometry użytkowe i kontrolne niezależnie od przeznaczenia
39Ciekłe wzorce konduktometryczne
40Wiskozymetry użytkowe i kontrolne kapilarne Ubbelohdego, Pinkiewicza i Vogel-Ossaga
41Wiskozymetry Höpplera użytkowe i kontrolne
42Wiskozymetry rotacyjne
43Ciekłe wzorce lepkości
44Ciecze higrostatyczne - wzorce wilgotności względnej
45Refraktometry użytkowe i kontrolne
46Ciekłe i stałe wzorce refraktometryczne
47Polarymetry użytkowe i kontrolne
48Wzorce polarymetryczne
49Kolorymetry chemiczne użytkowe i kontrolne (wizualne i fotoelektryczne) oraz spektrokolorymetry kontrolne
50Wzorce spektrograficzne (emisyjne)
51Wzorce spektrofotometryczne długości fali i natężenia światła
52Gęstościomierze zbożowe
53Wzorce twardości Poldi
1 Wstęp zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
4 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
5 § 5 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
7 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
9 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
10 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
11 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
12 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
13 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
14 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
15 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
16 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
17 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
18 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
19 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
20 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
21 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.
22 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1970 r., z tym że lp. 52 obowiązuje od dnia 1 stycznia 1971 r.

- zmieniony przez § 2 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 29 grudnia 1976 r. (M.P.77.1.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 stycznia 1977 r.

23 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1970 r.

- zmieniony przez § 3 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 6 listopada 1972 r. (M.P.72.53.285) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 grudnia 1972 r.

- zmieniony przez § 2 zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar z dnia 29 grudnia 1976 r. (M.P.77.1.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 stycznia 1977 r.