Ustanowienie odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego".

Monitor Polski

M.P.1971.52.335

Akt utracił moc
Wersja od: 7 sierpnia 1980 r.

UCHWAŁA Nr 219
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 1971 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego".

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Ustanawia się odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego".
2.
Odznaka "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" jest trzystopniowa: złota, srebrna i brązowa.
1.
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nadaje się osobom, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do umocnienia ładu i porządku publicznego, a w szczególności:
1)
wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z ochroną porządku publicznego albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w wykonywaniu zadań związanych z ochroną porządku publicznego,
2)
zajmując stanowiska społeczne, w administracji państwowej, organach ścigania, wymiarze sprawiedliwości i gospodarce narodowej przyczyniły się w istotny sposób do umocnienia porządku publicznego,
3)
swoją ofiarną pracą w terenowych organach władzy i administracji państwowej przyczyniły się bezpośrednio do zapewnienia i utrwalenia porządku publicznego,
4)
pracą w organizacjach społecznych lub przez inną działalność przyczyniły się do umocnienia porządku publicznego.
2.
Odznaka "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" może być również nadana instytucji, zakładowi lub przedsiębiorstwu, organizacji społecznej i jednostce wojskowej szczególnie zasłużonej w ochronie porządku publicznego.
3.
Przy nadawaniu odznaki należy zachować kolejność w stopniach (brązowa, srebrna, złota). W szczególnie uzasadnionych wypadkach można odstąpić od zachowania tej kolejności.
4.
Odznaka określonego stopnia może być nadana tylko jeden raz.
1. 1
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nadaje Minister Spraw Wewnętrznych.
2.
Odznakę nadaje się z okazji Święta Odrodzenia Polski - 22 lipca i rocznicy powołania Milicji Obywatelskiej - 7 października. Nadanie odznaki w innym terminie może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Wnioski o nadanie odznaki powinny być przedstawione co najmniej na 30 dni przed terminem nadania.
3.
Odznakę wręcza się w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczania.
1.
Osobom wyróżnionym przez nadanie odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" wręcza się odznakę i jej legitymację.
2.
W razie nadania odznaki instytucji, zakładowi lub przedsiębiorstwu, organizacji społecznej i jednostce wojskowej odznakę i jej legitymację wręcza się kierownikowi instytucji, zakładu lub przedsiębiorstwa, przewodniczącemu zarządu organizacji społecznej albo dowódcy jednostki wojskowej w czasie uroczystości zorganizowanej z okazji nadania tej odznaki.
Wręczenia odznaki i legitymacji dokonuje Minister Spraw Wewnętrznych, komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej lub terenowy organ administracji państwowej.
1.
Odznaka "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" ma kształt krążka o średnicy 32 mm wykonanego z metalu; na licowej stronie odznaki znajduje się wypukło rzeźbiona tarcza ze stylizowanym orłem piastowskim, umieszczona na tle 12 symetrycznie ułożonych elementów dekoracyjnych, przeciętych na osi rozszerzającymi się ku centrum strzałkami; na odwrotnej stronie odznaki poziomo między elementami dekoracyjnymi w postaci stylizowanych gałązek laurowych znajduje się napis "Za zasługi w ochronie porządku publicznego", a poniżej litery "PRL".
2.
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nosi się na ciemnoniebieskiej wstążce o szerokości 37 mm, z pionowym paskiem środkowym o szerokości 12 mm koloru czerwonego oraz dwoma białymi paskami.
3.
Wzór rysunkowy odznaki stanowi załącznik do uchwały.
1.
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nosi się na lewej stronie piersi.
2.
Zamiast odznaki można nosić miniatury i baretki.
1.
Utrata odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" następuje wskutek skazania na karę pozbawienia praw publicznych.
2. 3
Minister Spraw Wewnętrznych może pozbawić odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło w wyniku błędu albo że osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna tej odznaki.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 4

Odznaka

(grafikę pominięto)
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 5 pkt 1 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 sierpnia 1980 r.
2 § 5 zmieniony przez § 5 pkt 2 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 sierpnia 1980 r.
3 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 5 pkt 3 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 sierpnia 1980 r.
4 Załącznik zmieniony przez obwieszczenie z dnia 10 listopada 1971 r. o sprostowaniu błędu (M.P.71.53.347) z dniem 16 listopada 1971 r.