Ustanowienie odznaki "Za zasługi dla celnictwa PRL".

Monitor Polski

M.P.1974.17.105

Akt utracił moc
Wersja od: 11 maja 1974 r.

UCHWAŁA Nr 96
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 kwietnia 1974 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi dla celnictwa PRL".

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Ustanawia się odznakę "Za zasługi dla celnictwa PRL", zwaną dalej odznaką.
2.
Odznaka jest trzystopniowa: złota, srebrna, brązowa.
Odznaka może być nadana odznaczającym się wysokim poziomem moralnym pracownikom administracji celnej za długoletnią nienaganną pracę lub osiągnięcia w pracy zawodowej, jak również osobom spoza administracji celnej, które swą pracą albo działalnością w szczególny sposób przyczyniły się do zapewnienia ochrony celnej interesów Państwa, a w szczególności:
1)
zapobiegły lub przyczyniły się do zapoobieżenia nielegalnemu przewozowi przez granicę państwową materiałów i publikacji zawierających tajemnicę państwową lub służbową bądź mogących służyć celom sprzecznym z dobrem i interesami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej;
2)
zapobiegły naruszeniu obowiązujących przepisów prawnych z zakresu ochrony zdrowia ludzkiego, ochrony zwierząt, roślin, dóbr kultury czy interesu dewizowego;
3)
przyczyniły się do zapobieżenia nieprawidłowościom w obrocie towarowym z zagranicą, wskutek których mógłby ucierpieć interes społeczny;
4)
w inny sposób przyczyniły się do osiągnięć w realizacji zadań organów celnych.
1.
Odznakę nadaje Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.
2.
Nadanie odznaki osobie nie mającej obywatelstwa polskiego lub zamieszkującej stale za granicą następuje w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.
3.
Przy nadawaniu odznaki należy zachować kolejność w stopniach (brązowa, srebrna, złota). Odznaka kolejnego stopnia może być nadana tylko raz. W szczególnie uzasadnionych wypadkach można odstąpić od zachowania tej kolejności.
Odznakę nadaje się z okazji Święta Odrodzenia Polski - 22 lipca. Nadanie odznaki w innym terminie może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
1.
Utrata odznaki następuje w razie pozbawienia posiadacza odznaki praw publicznych na mocy prawomocnego wyroku sądowego.
2.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że nadanie nastąpiło wskutek wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona stała się niegodna posiadania odznaki.
Koszty związane z nadawaniem odznaki będą pokrywane ze środków budżetu centralnego w części dotyczącej Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.
Opis i wzór odznaki, zasady i tryb jej nadawania oraz wręczania, a także sposób noszenia odznaki ustali Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.