Ustalenie wzoru odznaki "Za zasługi dla celnictwa PRL" oraz zasad i trybu jej nadawania.

Monitor Polski

M.P.1974.17.107

Akt utracił moc
Wersja od: 11 maja 1974 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 27 kwietnia 1974 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Za zasługi dla celnictwa PRL" oraz zasad i trybu jej nadawania.

Na podstawie § 7 uchwały nr 96 Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1974 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi dla celnictwa PRL" (Monitor Polski Nr 17, poz. 105) zarządza się, co następuje:
1.
Odznaka "Za zasługi dla celnictwa PRL", zwana dalej odznaką, jest wykonana z metalu i ma kształt kolisty z ośmioma symetrycznie rozłożonymi, ozdobnymi występami. Cztery naprzeciwległe występy pokryte są emalią w kolorze ciemnozielonym, na pozostałych zaś czterech występach jest wygrawerowany ornament liści dębu. Skrajna odległość naprzeciwległych występów wynosi 34 mm. Na licowej stronie odznaki znajduje się stylizowana mapa Polski w kolorze ciemnozielonym, na tle której umieszczona jest laska Merkurego w otoczeniu z jednej strony liści laurowych, z drugiej zaś dębowych. Wokół mapy, w kolistym pasku koloru białego, znajduje się napis "Za zasługi dla celnictwa PRL".
2.
Odznaka jest zawieszona na ciemnozielonej wstążce o szerokości 37 mm, z pionowym paskiem środkowym o szerokości 12 mm koloru czerwonego oraz dwoma białymi paskami o szerokości 3 mm po bokach.
3.
Wzór rysunkowy odznaki stanowi załącznik do zarządzenia.
1.
Wnioski o nadanie odznaki przedstawia Ministrowi Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej Prezes Głównego Urzędu Ceł.
2.
Wniosek o nadanie powinien być zgłoszony co najmniej 30 dni przed przewidywanym terminem jej wręczenia i powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby przedstawionej do jej nadania: imię i nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe oraz uzasadnienie wniosku.
1.
Wręczenie odznaki odbywa się w sposób uroczysty.
2.
Wraz z odznaką wręcza się legitymację stwierdzającą przyznanie odznaki.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi. Zamiast odznaki można nosić miniatury, a na mundurze baretki.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Główny Urząd Ceł. W odniesieniu do pracowników organów celnych PRL akt nadania lub utraty odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
Pracownicy organów celnych PRL wyróżnieni nadaniem odznaki korzystają z pierwszeństwa, w razie spełnienia innych niezbędnych wymagań szczególnych, przy:
1)
przyznawaniu kolejnych grup uposażenia,
2)
przenoszeniu na wyższe stanowiska służbowe,
3)
przedstawianiu wniosków o nadanie orderów i odznaczeń państwowych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

(pominięty)