Ustanowienie Odznaki Radnego oraz Insygnium Przewodniczącego Rady Narodowej.

Monitor Polski

M.P.1980.8.34

Akt utracił moc
Wersja od: 20 marca 1980 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 6 marca 1980 r.
w sprawach ustanowienia Odznaki Radnego oraz Insygnium Przewodniczącego Rady Narodowej.

Na podstawie art. 74 w związku z art. 73 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1975 r. Nr 26, poz. 139, z 1977 r. Nr 11, poz. 44 i z 1978 r. Nr 14, poz. 61 i Nr 31, poz. 130) Rada Państwa uchwala, co następuje:
1.
W celu dalszego podniesienia społecznego autorytetu radnych oraz stworzenia korzystniejszych warunków do wykonywania ich mandatu, ustanawia się Odznakę Radnego.
2.
Odznakę stanowi stylizowana mapa Polski o podstawie 23 mm, wykonana z oksydowanego srebrnopodobnego metalu. Licową stronę mapy przecina poziomy pas o barwach narodowych, wykonany z białej i czerwonej emalii. W środku płaszczyzny umieszczony jest wizerunek Orła Białego. W dolnej części mapy znajduje się napis: "RADNY WRN (MRN, DRN, GRN, RNMiG)". Wzór odznaki zawiera załącznik nr 1 do uchwały.
3.
Odznakę Radnego nosi się na prawej stronie piersi, jako zewnętrzny symbol piastowania mandatu.
1.
W celu nadania uroczystego charakteru ważniejszym wystąpieniom urzędowym przewodniczących rad narodowych ustanawia się Insygnium Przewodniczącego Rady Narodowej, zwane dalej Insygnium.
2.
Insygnium stanowi srebrnopodobny, oksydowany pierścień o średnicy wewnętrznej 40 mm i zewnętrznej 45 mm z umieszczonym wewnątrz wizerunkiem Orła Białego; na zewnętrznym obwodzie pierścienia znajduje się 8 form półkolistych o średnicy 7 mm, rozmieszczonych symetrycznie. Na pierścieniu umieszczone są napisy: w górnej części łuku "PRZEWODNICZĄCY", a w dolnej "WRN (MRN, DRN, GRN, RNMiG)".
3.
Insygnium nosi się na czerwonej wstędze szerokości 45 mm, z białymi paskami szerokości 3 mm po bokach, którą zawiesza się na szyi. Wzór Insygnium zawiera załącznik nr 2 do uchwały.
1.
Do ważniejszych wystąpień urzędowych, w czasie których przewodniczący rad narodowych używają Insygnium, zalicza się w szczególności przewodniczenie na sesji rady narodowej, reprezentowanie jej na zewnątrz, wręczanie w imieniu Rady Państwa orderów i odznaczeń albo aktów o nadaniu przez Radę Państwa obywatelstwa polskiego.
2.
Prawo używania Insygnium przysługuje zastępcy przewodniczącego rady narodowej, reprezentującemu go podczas wystąpień, o których mowa w ust. 1.
1.
Odznaka Radnego przysługuje tylko tym radnym, którzy złożyli ślubowanie.
2.
Odznakę Radnego wręcza uroczyście przewodniczący rady narodowej.
Radny otrzymuje na czas kadencji legitymację radnego, podpisaną przez przewodniczącego rady narodowej. Wzór legitymacji zawiera załącznik nr 3 do uchwały.
1.
Odznaka Radnego podlega zwrotowi bezpośrednio po upływie kadencji rady narodowej lub w razie wygaśnięcia mandatu radnego przed jej upływem.
2.
Wygaśnięcie mandatu przed upływem kadencji rady narodowej powoduje obowiązek zwrotu legitymacji radnego.
3.
Ewidencję odznak i legitymacji radnych prowadzą biura rad narodowych, a jeżeli biuro nie zostało utworzone - inspektorzy do spraw rad narodowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR ODZNAKI RADNEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR INSYGNIUM PRZEWODNICZĄCEGO RADY NARODOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI RADNEGO