Ustalenie wysokości procentowego udziału pokrycia środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym.

Monitor Polski

M.P.1965.66.376

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 1967 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1965 r.
w sprawie ustalenia wysokości procentowego udziału pokrycia środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym.

Na podstawie § 14 ust. 1 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 61, poz. 320), zwanej dalej "uchwałą", zarządza się, co następuje:
1.
Udział funduszów własnych w obrocie w finansowaniu środków obrotowych przedsiębiorstw przemysłowych, objętych uchwałą, ustala się w wysokości 60% wartości środków obrotowych określonych w § 14 ust. 2 uchwały, pomniejszonych o wartość zapasów i nakładów sezonowych, rezerw oraz zapasów nieprawidłowych.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do pierwszego wyposażenia w środki obrotowe ze środków inwestycyjnych.
3.
Zapasy nieprawidłowe, nie przyjęte przez bank do kredytowania, podlegają sfinansowaniu w 100% funduszami własnymi.
4. 1
Jeśli stan funduszów własnych w obrocie i funduszu rozwoju przewyższa niezbędne potrzeby rozwojowe przedsiębiorstwa, a przedsiębiorstwo nie ulokuje równowartości nadwyżki na bankowym rachunku nadwyżek finansowych, bank finansujący może ustalić na okres jednego roku kalendarzowego, poczynając od 1 stycznia, wyższy udział funduszów własnych w obrocie w finansowaniu środków obrotowych, niż to wynika z przepisów ust. 1. Podwyższony udział nie może przekraczać 90% ogólnej wartości zapasów i nakładów przyszłych okresów, pomniejszonej o wartość zapasów i nakładów sezonowych, rezerw oraz zapasów nieprawidłowych.
5. 2
Ustalenia banku dotyczące udziału funduszów własnych w obrocie w finansowaniu środków obrotowych są wiążące dla przedsiębiorstw.
W rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się:
1)
za rezerwy - zapasy utworzone w wykonaniu zarządzeń wydanych przez właściwe ministerstwa (Komitet Drobnej Wytwórczości) w uzgodnieniu z centralą banku finansującego,
2)
za sezonowe zapasy i nakłady - zapasy oraz nakłady przyszłych okresów, występujące w związku z sezonowymi wahaniami produkcji, zakupu lub sprzedaży, jak również w związku z warunkami transportu, przyjęte w całości przez bank do kredytowania,
3)
za zapasy nieprawidłowe - zapasy zbędne i nadmierne w rozumieniu przepisów uchwały nr 3 Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1964 r. w sprawie upłynnienia zbędnych i nadmiernych zapasów niektórych przedmiotów (Monitor Polski Nr 5, poz. 22) oraz stany nakładów przyszłych okresów aktywowane niezgodnie z zasadami ewidencji księgowej.
W roku 1966 zapasy nieprawidłowe według stanu na dzień 1 stycznia 1966 r. finansowane są przez bank w części nie pokrytej środkami własnymi w obrocie kredytem bankowym na warunkach stosowanych do pokrycia zapasów prawidłowych.
Przepisy zarządzenia mają również zastosowanie do objętych uchwałą przedsiębiorstw nieprzemysłowych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.
1 § 1 ust. 4 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 5 grudnia 1967 r. (M.P.67.67.325) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 grudnia 1967 r.
2 § 1 ust. 5 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 5 grudnia 1967 r. (M.P.67.67.325) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 grudnia 1967 r.