Ustalenie trybu i zasad opracowania łowieckiego planu hodowlanego.

Monitor Polski

M.P.1966.55.265

Akt utracił moc
Wersja od: 11 października 1966 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 28 września 1966 r.
w sprawie ustalenia trybu i zasad opracowania łowieckiego planu hodowlanego.

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. Nr 36, poz. 226) zarządza się, co następuje:
1.
Projekt łowieckiego planu hodowlanego dla obwodu łowieckiego lub terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego, określonego w art. 13 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. Nr 36, poz. 226), zwanego dalej "terenem nie wchodzącym w skład obwodu łowickiego", sporządza się na okres roku gospodarczego, tj. na okres od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca roku następnego, na obowiązujących wzorach druków.
2.
Projekt łowieckiego planu hodowlanego opracowuje corocznie dzierżawca obwodu łowieckiego, a w obwodach nie wydzierżawionych, wyłączonych z wydzierżawienia oraz na terenach nie wchodzących w skład obwodu łowieckiego - zarządca obwodu łowieckiego lub terenu.
3.
Dla obwodów łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia, pozostających pod zarządem przedsiębiorstw lasów państwowych, oraz dla obszarów leśnych zarządzanych przez te przedsiębiorstwa, na których hodowlę i ochronę zwierzyny prowadzą przedsiębiorstwa lasów państwowych, projekt łowieckiego planu hodowlanego opracowują nadleśnictwa państwowe zgodnie z zasadami obowiązującymi w przedsiębiorstwach lasów państwowych.
1.
Dzierżawca obwodu łowieckiego opracowuje projekt łowieckiego planu hodowlanego dla części polnej obwodu łowieckiego oraz dla obszarów leśnych o powierzchni do 200 ha, włączając do tego planu dane dotyczące pozyskania zwierzyny na obszarach leśnych o powierzchni przekraczającej 200 ha, wchodzącej w skład obwodu, które otrzymuje od właściwych terenowo nadleśnictw państwowych. Jeżeli hodowla i ochrona zwierzyny na obszarach lasów przekraczających powierzchnię 200 ha została przekazana dzierżawcy obwodu łowieckiego, dzierżawca opracowuje projekt łowieckiego planu hodowlanego dla całego obwodu łowieckiego w uzgodnieniu z właściwym nadleśnictwem państwowym.
2.
Jeżeli w skład obwodu łowieckiego lub terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego wchodzą obszary zarządzane przez przedsiębiorstwa lasów państwowych, projekt łowieckiego planu hodowlanego powinien być uzgodniony z właściwym terenowo nadleśnictwem państwowym w odniesieniu do tych obszarów.
Polski Związek Łowiecki zorganizuje instruktaż i zapewni niezbędną pomoc kołom łowieckim, zmierzającą do realnego opracowania projektów łowieckich planów hodowlanych, oraz ustali dla nich wytyczne, dotyczące zasad i rozmiaru zabiegów hodowlanych w wydzierżawionych obwodach łowieckich.
1.
Projekty łowieckich planów hodowlanych zatwierdza w terminie do dnia 1 kwietnia każdego roku:
1)
dla obwodów łowieckich wydzierżawionych oraz terenów nie wchodzących w skład obwodu łowieckiego - właściwe ze względu na położenie obwodu łowieckiego lub terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego prezydium powiatowej rady narodowej po zasięgnięciu opinii powiatowej komisji łowieckiej, a w odniesieniu do obszarów leśnych wchodzących w skład obwodu łowieckiego - w porozumieniu z właściwym przedsiębiorstwem lasów państwowych, w odniesieniu zaś do terenów państwowych gospodarstw rolnych - w porozumieniu z właściwym zarządem państwowych gospodarstw rolnych,
2)
dla obwodów łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia lub nie wydzierżawionych, a pozostających w zarządzie przedsiębiorstw lasów państwowych - właściwy okręgowy zarząd lasów państwowych,
3)
dla obwodów łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia lub nie wydzierżawionych, a pozostających w zarządzie jednostek organizacyjnych resortu rolnictwa - jednostka wyznaczona przez Ministra Rolnictwa,
4)
dla obwodów łowieckich nie wydzierżawionych, a pozostających w zarządzie właściwych do spraw rolnictwa i leśnictwa organów prezydiów powiatowych rad narodowych - prezydium powiatowej rady narodowej,
5)
dla obwodów łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia, a pozostających w zarządzie Polskiego Związku Łowieckiego - Naczelna Rada Łowiecka Polskiego Związku Łowieckiego.
2.
Zestawienie zbiorcze zatwierdzonych łowieckich planów hodowlanych, obejmujących również sprawozdania z wykonania planów dotyczących poprzedniego okresu planowania, jednostka zatwierdzająca plany dla obwodów łowieckich określonych w ust. 1 przesyła na ustalonych wzorach druków w 2 egzemplarzach w terminie do dnia 1 maja każdego roku do właściwego do spraw rolnictwa i leśnictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Organ do spraw rolnictwa i leśnictwa prezydium wojewódzkiej rady narodowej sporządza zestawienie zbiorcze tych planów dla całego województwa i przesyła je w terminie do dnia 15 maja każdego roku Ministerstwu Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, załączając po 1 egzemplarzu zestawień zbiorczych nadesłanych przez jednostki określone w ust. 1.
Dane dotyczące wykonania łowieckich planów hodowlanych w roku poprzedzającym rok gospodarczy, dla którego sporządza się te plany, są jednocześnie podstawą do opracowania przez Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego zbiorczych sprawozdań statystycznych w zakresie ustalonym przez Główny Urząd Statystyczny.
Szczegółowe zasady opracowania łowieckiego planu hodowlanego oraz sprawozdania z jego wykonania ustala instrukcja.
Łowiecki plan hodowlany na rok 1966/1967 należy opracować w terminie do dnia 31 października 1966 r.
Przepisy zarządzenia dotyczące prezydiów powiatowych i wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie, do prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw oraz do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
Traci moc zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 4 listopada 1963 r. w sprawie ustalenia zasad i trybu opracowania łowieckiego planu hodowlanego (Monitor Polski Nr 85, poz. 413).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.