Ustalenie zasad i trybu opracowania łowieckiego planu hodowlanego.

Monitor Polski

M.P.1963.85.413

Akt utracił moc
Wersja od: 15 listopada 1963 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 4 listopada 1963 r.
w sprawie ustalenia zasad i trybu opracowania łowieckiego planu hodowlanego.

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. Nr 36, poz. 226) zarządza się, co następuje:
Łowiecki plan hodowlany określa zabiegi gospodarcze mające na celu racjonalną hodowlę i ochronę zwierzyny.
Łowiecki plan hodowlany składa się:
1)
ze strony tytułowej obejmującej dane o powierzchni obwodu łowieckiego,
2)
z planu zagospodarowania łowieckiego,
3)
z planu pozyskania zwierzyny.
Podstawę do sporządzenia łowieckiego planu hodowlanego stanowią:
1)
ustalona pojemność łowiska,
2)
ilościowy stan zwierzyny na początku okresu planowania,
3)
szkody wyrządzone przez zwierzynę w uprawach rolnych i leśnych,
4)
wytyczne i instrukcje z zakresu gospodarki łowieckiej,
5)
charakter gruntów wchodzących w skład obwodu łowieckiego.
Łowiecki plan hodowlany bez względu na charakter obwodu łowieckiego lub terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego, określonego w art. 13 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. Nr 36, poz. 226), zwanego dalej "terenem nie wchodzącym w skład obwodu łowieckiego", sporządza się na okres roku gospodarczego, tj. na okres od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego, na obowiązujących formularzach.
1.
Łowiecki plan hodowlany dla wydzierżawionego obwodu łowieckiego sporządza dzierżawca tego obwodu po uzgodnieniu projektu planu w stosunku do kompleksów leśnych o powierzchni ponad 200 ha z właściwym nadleśnictwem państwowym.
2.
Dzierżawca obwodu łowieckiego składa łowiecki plan hodowlany w 4 egzemplarzach właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej w terminie do dnia 1 czerwca każdego roku.
3.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej analizuje przy współudziale powiatowej komisji łowieckiej łowieckie plany hodowlane i przesyła je wraz ze swoją opinią właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku.
4.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej analizuje przy współudziale wojewódzkiej komisji łowieckiej łowieckie plany hodowlane i zwraca je wraz ze swoją opinią właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku.
5.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej przedstawia łowieckie plany hodowlane do zatwierdzenia prezydium powiatowej rady narodowej w terminie do dnia 15 lipca każdego roku, załączając opinię powiatowej komisji łowieckiej oraz zalecone zmiany nadesłane przez właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
6.
Prezydium powiatowej rady narodowej zatwierdza łowieckie plany hodowlane w obecności przedstawiciela powiatowej komisji łowieckiej - w stosunku do obszarów leśnych wchodzących w skład obwodu łowieckiego w porozumieniu z właściwym przedsiębiorstwem lasów państwowych, w stosunku zaś do obszarów państwowych gospodarstw rolnych - w porozumieniu z właściwym inspektoratem państwowych gospodarstw rolnych lub inną jednostką równorzędną.
7.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej po zatwierdzeniu przez prezydium powiatowej rady narodowej łowieckich planów hodowlanych przesyła jeden egzemplarz planu dzierżawcy obwodu łowieckiego w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku, drugi egzemplarz planu przekazuje niezwłocznie właściwemu nadleśnictwu państwowemu lub państwowemu gospodarstwu rolnemu, trzeci egzemplarz powiatowej radzie łowieckiej, czwarty zaś egzemplarz pozostawia w aktach.
8.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie zatwierdzonego łowieckiego planu budowlanego sporządza zestawienie zbiorcze łowieckich planów hodowlanych dla wydzierżawionych obwodów łowieckich znajdujących się na obszarze powiatu i przesyła je właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku.
9.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie otrzymanych zestawień z właściwych do spraw rolnych i leśnych organów prezydiów powiatowych rad narodowych sporządza zbiorcze zestawienie dla całego województwa i przesyła je Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w terminie do dnia 15 sierpnia każdego roku.
1.
Łowiecki plan hodowlany dla nie wydzierżawionego obwodu łowieckiego, dla obwodu wyłączonego z wydzierżawienia oraz terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego sporządza:
1)
właściwe nadleśnictwo państwowe - dla obwodu łowieckiego zarządzanego przez przedsiębiorstwo lasów państwowych;
2)
właściwe państwowe gospodarstwa rolne - dla obwodu łowieckiego zarządzanego przez zjednoczenie państwowych gospodarstw rolnych lub inną jednostkę równorzędną, przy czym plan ten w stosunku do powierzchni leśnej obwodu wymaga uzgodnienia z właściwym nadleśnictwem państwowym;
3)
właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej - dla obwodu łowieckiego zarządzanego przez ten organ;
4)
właściwy organ Polskiego Związku Łowieckiego - dla obwodu łowieckiego zarządzanego przez Polski Związek Łowiecki, przy czym plan ten w stosunku do powierzchni leśnej przekraczającej 200 ha wymaga uzgodnienia z właściwym nadleśnictwem państwowym;
5)
właściwy organ zarządzający - dla terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego.
2.
Zarządca obwodu łowieckiego lub terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego składa łowiecki plan hodowlany w 4 egzemplarzach właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej w terminie do dnia 10 czerwca każdego roku.
3.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej analizuje przy współudziale powiatowej komisji łowieckiej plany określone w ust. 1 i przesyła je wraz ze swoją opinią właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej w terminie do dnia 20 czerwca każdego roku.
4.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej analizuje przy współudziale wojewódzkiej komisji łowieckiej plany określone w ust. 1 i w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku przesyła je ze swoimi uwagami:
1)
co do ośrodków hodowli zwierzyny prowadzonych przez:
a)
przedsiębiorstwa lasów państwowych - Naczelnemu Zarządowi Lasów Państwowych,
b)
państwowe gospodarstwa rolne - Ministrowi Rolnictwa,
c)
organy Polskiego Związku Łowieckiego - Naczelnej Radzie Łowieckiej,
d)
właściwe do spraw rolnych i leśnych organy prezydiów rad narodowych - Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego;
2)
co do obwodów łowieckich nie wydzierżawionych i terenów nie wchodzących w skład obwodów łowieckich - właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej.
5.
Organy wymienione w ust. 4 pkt 1 lit. a) i b) po przeanalizowaniu nadesłanych łowieckich planów hodowlanych i zgłoszonych uwag przez właściwe do spraw rolnych i leśnych organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz po wprowadzeniu ewentualnych poprawek zatwierdzają je i zwracają zainteresowanym przedsiębiorstwom lasów państwowych i państwowym gospodarstwom rolnym w terminie do dnia 10 lipca każdego roku, po uprzednim sporządzeniu zestawienia zbiorczego w podziale na poszczególne ośrodki hodowli zwierzyny. Organy wymienione w ust. 4 pkt 1 lit. a) i b) przesyłają jeden egzemplarz sporządzonego zestawienia zbiorczego łącznie z jednym egzemplarzem zatwierdzonych łowieckich planów hodowlanych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego na obowiązujących formularzach.
6.
Naczelna Rada Łowiecka po przeanalizowaniu nadesłanych łowieckich planów hodowlanych i zgłoszonych uwag przez właściwe do spraw rolnych i leśnych organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz po wprowadzeniu ewentualnych poprawek przesyła je do zatwierdzenia w terminie do dnia 20 lipca każdego roku Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 4 egzemplarzach, załączając zestawienie zbiorcze tych planów na obowiązujących formularzach.
7.
Zatwierdzone przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego łowieckie plany hodowlane dla obwodów pozostających pod zarządem organów Polskiego Związku Łowieckiego i właściwych do spraw rolnych i leśnych organów prezydiów rad narodowych zwraca się w terminie do dnia 30 lipca każdego roku tym organom w 2 egzemplarzach, przesyłając trzeci egzemplarz zatwierdzonych planów właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Czwarty egzemplarz zatwierdzonego planu hodowlanego pozostaje w aktach Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
8.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej po otrzymaniu łowieckich planów hodowlanych wymienionych w ust. 4 pkt 2 przedstawia je do zatwierdzenia prezydium powiatowej rady narodowej. Do dalszego postępowania z zatwierdzonymi w ten sposób łowieckimi planami hodowlanymi stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 7, 8 i 9.
1.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego opracowuje na podstawie zbiorczych zestawień łowieckich planów hodowlanych dla wszystkich obwodów łowieckich oraz terenów nie wchodzących w skład obwodów łowieckich w terminie i zakresie ustalonym obowiązującymi przepisami łowiecki plan hodowlany Państwa i przedstawia go do zaopiniowania Państwowej Radzie Łowieckiej.
2.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego przedstawia Komisji Planowania przy Radzie Ministrów projekt łowieckiego planu hodowlanego Państwa łącznie z opinią Państwowej Rady Łowieckiej w terminie obowiązującym do opracowania projektu narodowego planu gospodarczego.
1.
Dzierżawca, a w obwodach łowieckich nie wydzierżawionych, obwodach wyłączonych z wydzierżawienia i na terenach nie wchodzących w skład obwodów łowieckich zarządca obwodu łowieckiego lub terenu opracowuje corocznie sprawozdanie z wykonania łowieckiego planu hodowlanego za okres od dnia 1 października do 30 września następnego roku, wpisując właściwe liczby do zatwierdzonego planu hodowlanego, i przesyła wypełniony odcinek rubryk właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej w terminie 10 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego.
2.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej sporządza zestawienie zbiorcze z wykonania łowieckich planów hodowlanych na obowiązujących formularzach zgodnie z instrukcją Głównego Urzędu Statystycznego. Sporządzone zestawienia zbiorcze przesyła się w terminie 15 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz wojewódzkiej radzie łowieckiej.
3.
Po otrzymaniu sprawozdań od właściwych do spraw rolnych i leśnych organów prezydiów powiatowych rad narodowych właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej opracowuje zestawienie zbiorcze tych sprawozdań w sposób i na formularzach określonych instrukcją Głównego Urzędu Statystycznego i przesyła je Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w terminie 25 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego.
4.
Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego po otrzymaniu od właściwych do spraw rolnych i leśnych organów prezydiów wojewódzkich rad narodowych zestawień zbiorczych z wykonania łowieckich planów hodowlanych sporządza ogólne zestawienie zbiorcze z wykonania tych planów na obowiązujących formularzach w terminie 40 dni po zakończeniu okresu sprawozdawczego i przesyła je Głównemu Urzędowi Statystycznemu oraz Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
1.
Przepisy zarządzenia dotyczące prezydiów powiatowych i wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie, do prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw oraz prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
2.
Przepisy zarządzenia dotyczące powiatów i województw stosuje się odpowiednio do miast stanowiących powiaty miejskie i dzielnic w miastach wyłączonych z województw oraz do miast wyłączonych z województw.
Traci moc zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 6 maja 1960 r. w sprawie ustalenia trybu i zasad opracowania łowieckiego planu hodowlanego (Monitor Polski Nr 42, poz. 206).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.