Oddział A - Budżet centralny. - Ustalenie terminów składania Najwyższej Izbie Kontroli zamknięć rachunkowych i sprawozdań z działalności finansowo-gospodarczej za rok 1951, szczegółowa forma tych zamknięć i sprawozdań oraz zakres dokumentacji.

Monitor Polski

M.P.1952.A-64.985

Akt utracił moc
Wersja od: 30 lipca 1952 r.

A.

Budżet centralny.

§  1.
1.
Władze naczelne oraz urzędy centralne, posiadające odrębną część w układzie wykonawczym budżetu centralnego, sporządzą i prześlą Najwyższej Izbie Kontroli w 2 egzemplarzach i Ministerstwu Finansów w 1 egzemplarzu do dnia 15 września 1952 r. zbiorcze zamknięcia rachunkowe.
2.
Zamknięcia powinny być sporządzone według wzorów i zasad, podanych w §§ 2–4.
§  2.
1.
Władze naczelne i urzędy centralne, posiadające odrębną część w układzie wykonawczym budżetu centralnego, sporządzą zbiorcze bilanse środków budżetowych, obejmujące daną część budżetu, według wzoru Nr 1. Środki podstawowe nie wycenione mogą być w bilansie pominięte.
2.
Władze i urzędy, wymienione w ust. 1, sporządzą zbiorcze zamknięcia dochodów i wydatków budżetowych według schematu układu wykonawczego budżetu centralnego, a mianowicie z podziałem:
1)
dochodów – na grupy, działy, tytuły i paragrafy;
2)
wydatków – na działy, tytuły i paragrafy.
3.
Zamknięcia dochodów budżetowych sporządza się według wzoru Nr 2.
4.
Zamknięcia wydatków budżetowych sporządza się według wzoru Nr 3.
5.
Zamknięcia dochodów budżetowych i zamknięcia wydatków budżetowych powinny być uzgodnione:
1)
z Ministerstwem Finansów – co do wszystkich kwot preliminowanych dochodów oraz kwot preliminowanych kredytów i dokonanych zmian w tych kredytach;
2)
z centralą Narodowego Banku Polskiego – co do ogólnych sum wpłaconych na daną część budżetu dochodów i co do ogólnych sum wydatków dokonanych z danej części budżetu.
6.
Na każdym egzemplarzu zamknięć (ust. 5) powinny być zamieszczone klauzule Ministerstwa Finansów oraz Narodowego Banku Polskiego o uzgodnieniu zamknięć.
7.
Zamknięcie wydatków części 31 "Środki rezerwowe" sporządza Ministerstwo Finansów.
§  3.
1.
Oprócz bilansów i zamknięć, wymienionych w § 2, władze naczelne i urzędy centralne sporządzą i prześlą Najwyższej Izbie Kontroli w terminie przewidzianym w § 1 w 2 egzemplarzach:
1)
zbiorcze bilanse pozabudżetowych środków specjalnych (wzór Nr 4) i zbiorcze zamknięcia rachunkowe tych środków (wzór Nr 5);
2)
zbiorcze zaniknięcia rachunkowe sum na zlecenie (wzór Nr 6);
3)
zbiorcze zamknięcia rachunkowe sum depozytowych (wzór Nr 6).
2.
Po 1 egzemplarzu bilansów i zamknięć rachunkowych, wymienionych w ust. 1, władze i urzędy przesyłają Ministerstwu Finansów.
§  4.
1.
Do zamknięć, przesyłanych zgodnie z postanowieniami §§ 2 i 3, władze naczelne (urzędy centralne) dołączają sprawozdania z działalności finansowo-gospodarczej oraz z wykonania zadań planowych.
2.
Sprawozdania te powinny obejmować omówienie:
1)
organizacji resortu i ewentualnie zaszłych w niej zmian;
2)
wykonania podstawowych zadań resortu;
3)
specyficznych zagadnień resortu oraz rozwiązania zadań, stawianych przez Narodowy Plan Gospodarczy;
4)
trudności, na jakie resort napotykał w swej działalności, oraz środków, stosowanych przy zwalczaniu tych trudności;
5)
innych ważniejszych spraw i spostrzeżeń.
3.
Ponadto w sprawozdaniach należy podać kwoty uznanych za nie wyliczone z końcem roku sprawozdawczego subwencji, udzielonych w okresach poprzednich, przyczyny niewyliczenia się i podjęte ku ich wyliczeniu środki.
§  5.
Władze naczelne oraz urzędy centralne, posiadające odrębną część w układzie wykonawczym budżetu centralnego, prześlą Najwyższej Izbie Kontroli i Ministerstwu Finansów w 1 egzemplarzu w terminie do dnia 15 września 1952 r. zbiorcze bilanse i zbiorcze rachunki wyników podległych przedsiębiorstw, rozliczających się z budżetem centralnym, sporządzone według przedmiotowego układu działalności, zawartego w § 22 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-106, poz. 1555) z dołączeniem sprawozdania opisowego z wykonania zadań planowych, a w szczególności: osiągniętych wskaźników w zakresie produkcji, obrotu towarowego, akumulacji, kosztów własnych, środków obrotowych, zatrudnienia i płac, wydajności pracy itp.
§  6.
Ministerstwo Finansów prześle Najwyższej Izbie Kontroli w 1 egzemplarzu w terminie do dnia 15 września 1952 r. bilanse i rachunki wyników banków państwowych wraz z objaśnieniami pozycji bilansowych, zatwierdzone przez Ministra Finansów.
§  7.
Ministerstwo Finansów sporządzi i prześle Najwyższej Izbie Kontroli w 1 egzemplarzu w terminie do dnia 15 października 1952 r. :
1)
bilans zbiorczy środków budżetowych (wzór Nr 1);
2)
zbiorcze zestawienie dochodów według części budżetu (wzór Nr 2);
3)
zestawienie dochodów według grup i działów budżetu (wzór Nr 7);
4)
zbiorcze zestawienie wydatków według części budżetu (wzór Nr 3);
5)
zestawienie wydatków według grup i działów budżetu (wzór Nr 8);
6)
bilans zbiorczy pozabudżetowych środków specjalnych (wzór Nr 4);
7)
zbiorcze zestawienie pozabudżetowych środków specjalnych (wzór Nr 5);
8)
zbiorcze zestawienie sum na zlecenie (wzór Nr 6);
9)
zbiorcze zestawienie sum depozytowych (wzór Nr 6).
§  8.
Centrala Narodowego Banku Polskiego prześle Najwyższej Izbie Kontroli w terminie do dnia 15 września 1952 r. ostateczne dane cyfrowe:
1)
o sumach dochodów i wydatków budżetowych roku sprawozdawczego według części budżetu;
2)
o sumach przychodu i rozchodu roku sprawozdawczego na rachunkach pozabudżetowych środków specjalnych według części budżetu;
3)
o sumach pozostałości z końcem roku sprawozdawczego na rachunkach sum na zlecenie według władz naczelnych i urzędów centralnych;
4)
o sumach pozostałości z końcem roku sprawozdawczego na rachunkach sum depozytowych według tychże władz (pkt 3).