Ustalenie statutu organizacyjnego Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy.

Monitor Polski

M.P.1948.35.146

Akt utracił moc
Wersja od: 24 czerwca 1948 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ODBUDOWY
z dnia 25 marca 1948 r.
o ustaleniu statutu organizacyjnego Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o odbudowie m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr. 52, poz. 266) ustalam załączony Statut Organizacyjny Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy.
Upoważniam Komisarza Odbudowy m. st. Warszawy do sprawowania w moim imieniu bezpośredniego nadzoru nad Warszawską Dyrekcją Odbudowy.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1948 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ORGANIZACYJNY WARSZAWSKIEJ DYREKCJI ODBUDOWY

§ 1.
Warszawska Dyrekcja Odbudowy (W. D. O.) jest technicznym organem Ministra Odbudowy na obszarze m. st. Warszawy i Warszawskiego Zespołu Miejskiego.
§  2.
Siedzibą Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy jest m. st. Warszawa.
§  3.
Do zakresu działalności W. D. O. należy:
a)
budowa, odbudowa, przebudowa i gruntowna naprawa budynków objętych państwowym planem inwestycyjnym;
b)
nadzór nad wszelkimi robotami budowlanymi, prowadzonymi z funduszów publicznych;
c)
kontrola innych robót budowlanych;
d)
dokonywanie zadań techniczno-budowlanych, zleconych przez Ministra Odbudowy.
§  4.
W wykonaniu zakresu działalności, określonego w § 3, W. D. O.:
a)
ma obowiązek przeprowadzać realizację wszelkich zamierzeń budowlanych, przewidzianych w państwowym planie inwestycyjnym - (Część: Ministerstwo Odbudowy) - przez zlecanie projektów robót, zawieranie umów na dostawy i prowadzenie robót sposobem gospodarczym, bądź przez zawieranie umów na roboty i wybór wykonawców oraz nadzorowanie wykonania;
b)
podejmuje realizację innych zamierzeń budowlanych, przewidzianych w państwowym planie inwestycyjnym, przez zlecanie projektów robót, zawieranie umów na dostawy i prowadzenie robót sposobem gospodarczym bądź przez zawieranie umów na roboty, wybór wykonawców oraz nadzorowanie wykonania;
c)
w stosunku do wszelkich budów, prowadzonych z funduszów publicznych, kontroluje koszty, wybór wykonawców i celowość wykorzystania środków przeznaczonych na poszczególne obiekty oraz sprawdza, czy roboty są prowadzone z zachowaniem terminów oraz wytycznych Ministra Odbudowy;
d)
w stosunku do budów nie objętych pkt. a), b) i c) - na podstawie otrzymanych od władzy budowlanej zawiadomień o udzieleniu pozwolenia na budowę - ma prawo wglądu, czy budowa odbywa się zgodnie z wytycznymi gospodarczymi i polityki budowlanej Ministra Odbudowy;
e)
przedstawia Ministrowi Odbudowy sprawozdania z wykonywanych czynności nadzorczych i przeprowadzonej kontroli oraz wnioski oparte na poczynionych spostrzeżeniach;
f)
ogłasza ceny wolnorynkowe i reglamentowane płacone za podstawowe materiały budowlane oraz wysokość płac za robociznę budowlaną na obszarze m. st. Warszawy oraz Warszawskiego Zespołu Miejskiego;
g)
według własnego uznania przyjmuje zlecenia na prace związane z realizacją zamierzeń budowlanych nie objętych państwowym planem inwestycyjnym.
§  5.
1.
W.
D.
O.
dzieli się na:

I Sekretariat Generalny,

II Biuro Planowania Wykonawstwa,

III Biuro Zleceń,

IV Biuro Nadzoru.

2.
Podział biur na wydziały, oddziały, inspektoraty oraz szczegółowy zakres ich czynności określa regulamin wewnętrzny W. D. O.
§  6.
1.
Na czele W. D. O. stoi Dyrektor, mianowany przez Ministra Odbudowy i podlegający bezpośrednio Ministrowi Odbudowy.
2.
Dyrektor W. D. O.:
a)
sprawuje ogólny nadzór i kierownictwo nad całością prac W. D. O.;
b)
przedstawia Ministrowi Odbudowy wnioski co do zmiany statutu W. D. O., jak też projekty regulaminów;
c)
zawiera umowy i udziela zamówień na dostawy i roboty zgodnie z obowiązującymi przepisami;
d)
powierza roboty i dostawy z wolnej ręki oraz dostawy w drodze przetargu w ramach obowiązujących przepisów;
e)
mianuje oraz zwalnia podległych mu funkcjonariuszów w ramach obowiązujących przepisów oraz zależnie od uprawnień, jakie określi Minister Odbudowy;
f)
składa Ministrowi Odbudowy sprawozdania z działalności: kwartalne i doraźne na żądanie;
g)
decyduje we wszystkich innych sprawach, związanych z działalnością W. D. O., wymienionych w niniejszym statucie, a nie zastrzeżonych do decyzji Ministra Odbudowy.
§  7.
1.
Dyrektorowi W. D. O. podlega trzech wicedyrektorów, mianowanych przez Ministra Odbudowy na wniosek Dyrektora W. D. O.
2.
Każdy z wicedyrektorów w zasadzie kieruje jednym z biur oraz spełnia inne funkcje zlecone przez Dyrektora i w tym zakresie jest odpowiedzialny przed Dyrektorem WDO.
3.
W razie nieobecności Dyrektora - zastępuje go wyznaczony przezeń wicedyrektor. Na zastępującego przechodzą wszelkie prawa i obowiązki, tudzież odpowiedzialność służbowa Dyrektora.
§  8.
Pod bezpośrednim kierownictwem Dyrektora pozostają Sekretariat Generalny.
§  9.
Zakres aprobaty wicedyrektorów, naczelników wydziałów, kierowników oddziałów, inspektorów oraz wewnętrzny tryb załatwiania spraw określi regulamin wewnętrzny.
§  10.
1.
Wydatki i dochody W. D. O. objęte są budżetem Ministerstwa Odbudowy.
2. 1
Za prace wymienione w § 4 pkt a), b) i g) W. D. O. pobiera opłaty, wysokość których ustala Minister Odbudowy na wniosek Dyrektora W. D. O. Wpływy z tych opłat odprowadzane są na specjalny tytuł budżetowy w dochodach Ministerstwa Odbudowy.
§  11.
Regulamin wewnętrzny W. D. O. zatwierdza Minister Odbudowy na wniosek Dyrektora W. D. O.
1 Załącznik § 10 ust. 2 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 12 czerwca 1948 r. o sprostowaniu błędu (M.P.48.57.349) z dniem 24 czerwca 1948 r.