Ustalenie jednolitej taryfy składek za ubezpieczenie od gradobicia ziemiopłodów kontraktowych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-74.1185

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1952 r.

UCHWAŁA NR 721
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 14 sierpnia 1952 r.
w sprawie ustalenia jednolitej taryfy składek za ubezpieczenie od gradobicia ziemiopłodów kontraktowanych.

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Dla ubezpieczenia od gradobicia ziemiopłodów kontraktowanych ustala się następujące stawki taryfowe:
Nazwa ziemiopłoduWysokość stawki od 1000 zł sumy ubezpieczenia
a) tytoń60‰
b) chmiel32‰
c) gryka, proso, kukurydza, groch, fasola, bobik, bób, peluszka, wyka ozima i jara, łubin, rzepak ozimy i jary, rzepik, rzepa ścierniskowa, gorczyca, mak, buraki cukrowe i pastewne, brukiew, cykoria, marchew pastewna, kapusta pastewna, cebula, esparceta, koniczyna, lucerna, trawy, len, konopie, zioła, okopowe, a w gospodarstwach nie objętych obowiązkowym ubezpieczeniem również żyto, pszenica, jęczmień i owies10‰
d) sady owocowe (owoce), szkółki drzew i krzewów, łoza koszykarska, winorośl oraz warzywa dyniowate30‰
Stawki taryfowe dla tytoniu, chmielu i ziół obejmują również ubezpieczenie od ognia surowca tych roślin z chwilą odłączenia ich od pnia lub od ziemi.
Składki za ubezpieczenie od gradobicia ziemiopłodów kontraktowanych oblicza się od wartości wykupowej ziemiopłodów bez uwzględniania dodatków (premii) i potrąceń.
Składki za ubezpieczenie od gradobicia ziemiopłodów kontraktowanych inkasują i przekazują PZU organa dokonywające wypłat za dostarczone ziemiopłody kontraktowane.
Ubezpieczenie ziemiopłodów, dla których przewidziano w umowach plantacyjnych obowiązek ubezpieczenia od gradobicia, dochodzi do skutku z chwilą podpisania umowy plantacyjnej. W tym wypadku umowa plantacyjna stanowi zarazem dowód ubezpieczenia.
Ziemiopłody kontraktowane, dla których nie przewidziano w umowach plantacyjnych obowiązku ubezpieczenia od gradobicia, mogą być ubezpieczane w PZU na podstawie stawek taryfowych podanych w § 1 i ogólnych warunków ubezpieczenia dla kontraktowanych ziemiopłodów.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1952 r.