Ustalenie i ogłoszenie statutu stowarzyszenia wyższej użyteczności "Towarzystwo Wiedzy Powszechnej".

Monitor Polski

M.P.1960.6.28

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lutego 1966 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 grudnia 1959 r.
w sprawie ustalenia i ogłoszenia statutu stowarzyszenia wyższej użyteczności "Towarzystwo Wiedzy Powszechnej".

Na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 1959 r. w sprawie nadania statutu stowarzyszeniu wyższej użyteczności "Towarzystwo Wiedzy Powszechnej" (Dz. U. Nr 68, poz. 420) zarządza się, co następuje:
Ustala się i ogłasza statut stowarzyszenia wyższej użyteczności "Towarzystwo Wiedzy Powszechnej", stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT STOWARZYSZENIA "TOWARZYSTWO WIEDZY POWSZECHNEJ (TWP)"

Rozdział 1.

Nazwa, siedziba, teren, cel i środki działania.

§  1.
Stowarzyszenie "Towarzystwo Wiedzy Powszechnej (TWP) ", w dalszych paragrafach statutu zwane "Towarzystwem", jako stowarzyszenie wyższej użyteczności posiadające osobowość prawną, działa na podstawie niniejszego statutu.
§  2.
Terenem działalności Towarzystwa jest obszar Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Towarzystwo może także działać wśród ludności polskiej za granicą stosownie do obowiązujących na danym terenie przepisów prawnych.
§  3.
Siedzibą władz naczelnych Towarzystwa jest m.st. Warszawa.
§  4.
Towarzystwo ma prawo zakładania oddziałów terenowych.
§  5.
Towarzystwo używa okrągłej pieczęci z napisem: "Towarzystwo Wiedzy Powszechnej - TWP".
§  6.
Celem Towarzystwa jest rozwijanie wśród dorosłych działalności oświatowej i kulturalnej przez wszechstronne upowszechnianie osiągnięć nauki, techniki i sztuki, krzewienie wiedzy oraz przyczynianie się do rozwoju myśli postępowej i wartości moralnych wśród całego społeczeństwa.
§  7.
Cele swoje Towarzystwo realizuje między innymi przez:
1)
rozwijanie działalności kulturalno-oświatowej w takich formach, jak uniwersytety powszechne, kursy, cykle wykładowe, odczyty, poradnictwo kulturalno-oświatowe dla dorosłych, wycieczki, pogadanki, kluby i spotkania dyskusyjne, wystawy oraz inne nowoczesne formy działalności oświatowej wśród dorosłych i masowego upowszechnienia wiedzy;
2)
prowadzenie internatów i ośrodków kształcenia;
3)
inicjowanie działalności wydawniczej o charakterze popularnonaukowym oraz upowszechnianie ukazujących się wydawnictw;
4)
współpracę z uczelniami, instytucjami i stowarzyszeniami naukowymi oraz organizacjami kulturalno-oświatowymi i masowymi;
5)
kontakty międzynarodowe na polu upowszechniania wiedzy;
6)
inicjowanie prac badawczo-naukowych w zakresie oświaty dorosłych.

Rozdział  2.

Członkowie Towarzystwa.

§  8.
Członkami Towarzystwa mogą być osoby fizyczne i osoby prawne.
§  9.
Członkowie Towarzystwa dzielą się na czynnych i wspierających.
§  10.
Członkiem czynnym Towarzystwa może być osoba gotowa brać udział w realizacji celów Towarzystwa przez:
1)
czynną działalność oświatową;
2)
uczestniczenie w pracach organizacyjnych Towarzystwa;
3)
korzystanie z działalności oświatowej Towarzystwa.
§  11.
Do przyjmowania członków czynnych uprawnione są prezydia zarządów wojewódzkich, powiatowych, miejskich, dzielnicowych i zakładowych na podstawie pisemnego zgłoszenia osoby ubiegającej się o przyjęcie. Osoba, której odmówiono przyjęcia, ma prawo odwołania się do bezpośrednio wyższej instancji Towarzystwa.
§  12.
Każdy członek czynny Towarzystwa należy do jednego z jego oddziałów i podlega pod względem organizacyjnym zarządowi tego oddziału.
§  13.
Członkowie Towarzystwa mają prawo:
1)
tworzyć zespoły, takie jak sekcje naukowe, sekcje specjalistyczne wykładowców, koła słuchaczy uniwersytetów powszechnych i kursów, kluby dyskusyjne, których sposób powstawania oraz działalność określi regulamin, przy czym przynależność do jednego zespołu nie wyłącza możliwości należenia do innego zespołu;
2)
wybierać i być wybieranymi do władz i komisji rewizyjnych Towarzystwa;
3)
korzystać z głosu decydującego na zebraniach Towarzystwa;
4)
korzystać z pierwszeństwa do uczestnictwa we wszystkich imprezach organizowanych przez Towarzystwo oraz z pomocy Towarzystwa w postaci porad dla samouków i osób doskonalących swą wiedzę w drodze samokształcenia.
§  14.
Członkowie Towarzystwa są obowiązani:
1)
współdziałać z Towarzystwem w podejmowaniu, organizowaniu i realizacji różnych form upowszechniania wiedzy i oświaty dorosłych;
2)
regularnie opłacać składki członkowskie.
§  15.
1.
Członkostwo gaśnie przez likwidację Towarzystwa, śmierć członka, dobrowolne wystąpienie zgłoszone na piśmie, usunięcie, skreślenie z listy członków.
2.
Usunięcie z Towarzystwa może nastąpić na podstawie uchwały właściwego zarządu powiatowego, dzielnicowego, zakładowego, miejskiego, gdy członek naruszył postanowienie statutu albo podważył niespołecznym czy też niegodnym zachowaniem się dobre imię i autorytet Towarzystwa. Od decyzji tej służy odwołanie do sądu honorowego Towarzystwa.
3.
Tryb postępowania, wymieniony w ust. 2, obowiązuje również w razie skreślenia z listy członków, gdy członek nie bierze udziału w żadnej z form pracy Towarzystwa lub gdy nie uiścił bez dostatecznego uzasadnienia ustalonej składki w ciągu dwóch lat.
§  16. 1
Do Towarzystwa mogą być przyjmowane w charakterze członków wspierających osoby prawne zainteresowane oświatą dorosłych. Prawa i obowiązki wspierających członków Towarzystwa określa regulamin uchwalony przez Zarząd Główny. Do przyjmowania członków wspierających uprawnione jest Prezydium Zarządu Głównego oraz prezydia zarządów wojewódzkich.

Rozdział  3.

Naczelne władze Towarzystwa.

§  17.
Naczelnymi władzami Towarzystwa są:
1)
Zjazd Krajowy Towarzystwa,
2)
Zarząd Główny Towarzystwa,
3)
Główna Komisja Rewizyjna,
4)
Główny Sąd Honorowy.

Rozdział  4.

Zjazd Krajowy Towarzystwa.

§  18.
Najwyższą władzą Towarzystwa na terenie kraju jest Zjazd Krajowy. Zjazd Krajowy może być zwyczajny lub nadzwyczajny.
§  19.
Do zakresu uprawnień Zjazdu Krajowego należy:
1) 2
ocena działalności Towarzystwa oraz uchwalenie planu działalności na najbliższe 4 lata;
2)
ocena działalności Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej w okresie sprawozdawczym;
3)
rozpatrywanie sprawozdań i wniosków Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej oraz podejmowanie w związku z tym uchwał;
4)
uchwalanie statutu i zmian w statucie Towarzystwa;
5)
wybieranie w tajnym głosowaniu Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Honorowego;
6)
rozpatrywanie wniosków wysuniętych przez delegatów na Zjazd i podejmowanie uchwał w przedmiocie tych wniosków;
7)
podejmowanie wniosków i uchwał co do rozwiązania Towarzystwa.
§  20. 3
Zwyczajny Zjazd Krajowy zwoływany jest przez Zarząd Główny co 4 lata.
§  21. 4
Nadzwyczajny Zjazd Krajowy jest zwoływany z ważnych przyczyn na podstawie uchwały Zarządu Głównego, na wniosek Głównej Komisji Rewizyjnej lub na żądanie co najmniej jednej trzeciej liczby członków Towarzystwa albo jednej trzeciej liczby zarządów wojewódzkich. W razie powzięcia uchwały zobowiązującej Zarząd Główny do zwołania nadzwyczajnego Zjazdu Krajowego, Zjazd ten powinien się odbyć najpóźniej w ciągu 2 miesięcy od daty powzięcia uchwały o zwołaniu Zjazdu.
§  22.
Zarząd Główny zawiadamia członków Towarzystwa o zwołaniu Zjazdu Krajowego co najmniej na 4 tygodnie przed wyznaczonym dla niego terminem, podając jednocześnie do ich wiadomości projekt porządku obrad.
§  23.
W Zjeździe Krajowym uczestniczą z prawem głosowania delegaci wybrani przez zjazdy wojewódzkie Towarzystwa, jak również delegaci wybrani przez zebrania powiatowe, miejskie, dzielnicowe i zakładowe. Tryb wybierania delegatów na Zjazd Krajowy ustala w formie regulaminu Zarząd Główny Towarzystwa.
§  24.
1.
Uchwały Zjazdu Krajowego podejmowane są zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy wszystkich delegatów na Zjazd.
2.
Uchwały w sprawach dotyczących zmiany statutu lub rozwiązania Towarzystwa są prawomocne, gdy zapadną większością co najmniej dwóch trzecich liczby głosów, przy obecności nie mniej niż połowy wszystkich delegatów na Zjazd Krajowy.

Rozdział  5.

Zarząd Główny Towarzystwa.

§  25. 5
Zarząd Główny składa się z 45 do 60 członków. Kadencja Zarządu Głównego trwa 4 lata.
§  26. 6
Plenarne sesje Zarządu Głównego Towarzystwa odbywają się w miarę potrzeby, lecz nie rzadziej niż dwa razy do roku. Uchwały sesji plenarnych Zarządu Głównego są prawomocne, gdy bierze w nich udział co najmniej połowa członków. Zapadają one większością głosów w głosowaniu jawnym, jednakże na żądanie choćby jednego z uczestników sesji głosowanie odbywa się tajnie.
§  27. 7
1.
Zarząd Główny kieruje całością działalności Towarzystwa, a w szczególności:
1)
czuwa nad wykonaniem uchwał Zjazdu Krajowego;
2)
realizuje wytyczne Zjazdu Krajowego, dotyczące treści i metod oświaty dorosłych;
3)
zatwierdza problemowy plan pracy i uchwala budżet Towarzystwa;
4)
rozpatruje odwołania od decyzji Prezydium Zarządu Głównego;
5)
zwołuje zwyczajne i nadzwyczajne zjazdy krajowe Towarzystwa;
6)
rozporządza majątkiem Towarzystwa;
7)
ustala składki członkowskie oraz inne opłaty organizacyjne.
2.
Zarząd Główny upoważnia Prezydium Zarządu Głównego do podejmowania uchwał w sprawie rozporządzania majątkiem Towarzystwa, a prezydia zarządów wojewódzkich - do podejmowania uchwał w sprawie rozporządzania jego majątkiem ruchomym. Uchwały prezydiów zarządów wojewódzkich podlegają zatwierdzeniu przez Prezydium Zarządu Głównego, a uchwały Prezydium Zarządu Głównego - zatwierdzeniu przez Zarząd Główny na najbliższej sesji plenarnej.
§  28. 8
1.
Zarząd Główny Towarzystwa powołuje Radę Naukową, która jest ciałem opiniodawczym i co najmniej raz w roku dokonuje oceny działalności Towarzystwa z punktu widzenia wprowadzenia do upowszechnianej wiedzy osiągnięć współczesnej nauki. Radzie Naukowej przysługuje prawo występowania z inicjatywą w zakresie realizacji statutowych zadań Towarzystwa.
2.
W skład Rady Naukowej wchodzą przedstawiciele nauki, techniki i sztuki, reprezentujący odpowiednie ośrodki w całym kraju. Sposób powoływania członków Rady oraz tryb jej funkcjonowania określa regulamin zatwierdzony przez Zarząd Główny Towarzystwa.
3.
Do opracowania poszczególnych zagadnień Rada Naukowa może powoływać komisje.
§  29.
1. 9
Zarząd Główny wybiera spośród swego grona Prezydium składające się z prezesa, dwóch wiceprezesów, sekretarza i piętnastu członków.
2.
Organizację i tryb pracy Prezydium Zarządu Głównego ustala regulamin, uchwalony przez sesję plenarną Zarządu Głównego.
3. 10
W razie zwolnienia stanowiska w Prezydium i niemożności powołania na to stanowisko innego członka Zarządu Głównego - Zarząd Główny może w celu obsadzenia stanowiska w Prezydium dokooptować do swego składu nowego członka na miejsce ustępującego. Liczba dokooptowanych członków nie może przekraczać 1/3 ogólnej liczby członków Prezydium.
§  30.
Prezydium Zarządu Głównego działa zgodnie z wytycznymi Zjazdu Krajowego i plenum Zarządu Głównego, a w szczególności:
1)
wykonuje uchwały Zjazdu Krajowego i sesji plenarnych Zarządu Głównego;
2)
kieruje całokształtem prac Towarzystwa w zakresie treści, metod i form jego działalności oświatowej oraz wykonuje nadzór nad pracami oddziałów terenowych;
3)
przyjmuje sprawozdania z działalności zarządów wojewódzkich Towarzystwa i podejmuje w związku z tym odpowiednie uchwały;
4)
opracowuje i przedstawia plenum Zarządu Głównego problemowe plany pracy i projekt budżetu;
5)
decyduje o strukturze organizacyjnej wszystkich oddziałów terenowych Towarzystwa;
6)
zatwierdza i odwołuje etatowych członków prezydium zarządu wojewódzkiego na wniosek tego prezydium;
7)
zarządza majątkiem Towarzystwa z zachowaniem § 59;
8)
reprezentuje i zastępuje Towarzystwo na zewnątrz.
§  31. 11
Posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego odbywają się w miarę potrzeby, lecz nie rzadziej niż sześć razy w ciągu roku.
§  32.
Umowy, zobowiązania, pełnomocnictwa i inne akty prawne podpisuje w imieniu Zarządu Głównego prezes lub wiceprezes i sekretarz. Dokumenty finansowe podpisuje jedna z tych osób oraz główny księgowy Towarzystwa.

Rozdział  6.

Władze terenowe Towarzystwa.

§  33. 12
1.
Władzami terenowymi Towarzystwa są:
1)
zjazd wojewódzki;
2)
zarząd wojewódzki;
3)
walne zebranie oddziału powiatowego, miejskiego, dzielnicowego, zakładowego;
4)
zarząd powiatowy, miejski, dzielnicowy, zakładowy;
5)
wojewódzka komisja rewizyjna;
6)
wojewódzki sąd honorowy.
2.
Dla m. st. Warszawy władzami terenowymi są: zjazd stołeczny, zarząd stołeczny, stołeczna komisja rewizyjna i stołeczny sąd honorowy. Do władz tych stosuje się odpowiednio przepisy statutu dotyczące władz wojewódzkich.

Rozdział  7.

Zjazdy wojewódzkie Towarzystwa.

§  34. 13
Najwyższą władzą Towarzystwa na terenie województwa jest zjazd wojewódzki. Zjazd wojewódzki może być zwyczajny lub nadzwyczajny. Zwyczajny zjazd wojewódzki jest zwoływany przez zarząd wojewódzki co 4 lata.
§  35.
Do zakresu uprawnień zjazdu wojewódzkiego należy:
1)
rozpatrywanie sprawozdań z wniosków zarządu wojewódzkiego i wojewódzkiej komisji rewizyjnej oraz podejmowanie w związku z tym odpowiednich uchwał;
2)
rozpatrywanie wniosków zgłoszonych na zjazd przez delegatów i podejmowanie uchwał w przedmiocie tych wniosków;
3)
rozpatrywanie odwołań od decyzji niższych instancji Towarzystwa;
4)
wybieranie w tajnym głosowaniu zarządu wojewódzkiego oraz wojewódzkiej komisji rewizyjnej, wojewódzkiego sądu honorowego oraz delegatów na Zjazd Krajowy Towarzystwa.
§  36.
O zwołaniu zwyczajnego zjazdu wojewódzkiego zarząd wojewódzki zawiadamia delegatów co najmniej na 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem zjazdu, podając jednocześnie do ich wiadomości projekt porządku obrad zjazdu.
§  37.
Nadzwyczajny zjazd wojewódzki zwoływany jest z ważnych przyczyn na podstawie uchwały Zarządu Głównego, zarządu wojewódzkiego albo wojewódzkiej komisji rewizyjnej, na żądanie co najmniej jednej trzeciej liczby członków wojewódzkiego oddziału Towarzystwa lub jednej trzeciej liczby zarządów powiatowych w terminie co najmniej 2-4 tygodni po powzięciu uchwały o zwołaniu nadzwyczajnego zjazdu.
§  38.
W zjeździe wojewódzkim uczestniczą z prawem głosowania delegaci wybrani przez walne zebrania powiatowe, miejskie, dzielnicowe lub zakładowe Towarzystwa. Tryb wybierania delegatów ustala w formie regulaminu Zarząd Towarzystwa.
§  39.
Uchwały zjazdu wojewódzkiego podejmowane są zwykłą większością głosów i są one prawomocne, jeżeli w zjeździe uczestniczy co najmniej połowa delegatów.

Rozdział  8.

Zarządy wojewódzkie Towarzystwa.

§  40. 14
Zarząd wojewódzki Towarzystwa składa się z 15 do 21 członków. Kadencja zarządu wojewódzkiego trwa 4 lata.
§  41. 15
Sesje plenarne zarządu wojewódzkiego odbywają się w miarę potrzeby, lecz nie rzadziej niż 2 razy do roku. Uchwały sesji plenarnych zarządu wojewódzkiego są prawomocne, gdy bierze w nich udział co najmniej połowa członków zarządu. Uchwały zarządu wojewódzkiego zapadają zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, jednakże na żądanie choćby jednego z obecnych głosowanie odbywa się tajnie.
§  42.
Zarząd wojewódzki kieruje całością działalności Towarzystwa na terenie województwa, a w szczególności:
1)
czuwa nad wykonaniem uchwał zjazdu wojewódzkiego;
2)
ocenia sprawozdania z działalności poszczególnych zarządów oddziałów Towarzystwa na terenie województwa i podejmuje odpowiednie uchwały;
3)
zatwierdza problemowy plan pracy prezydium zarządu wojewódzkiego;
4)
rozpatruje odwołania od decyzji prezydium zarządu wojewódzkiego;
5)
zwołuje zjazdy wojewódzkie.
§  43. 16
1.
Zarząd wojewódzki wybiera ze swego grona prezydium, składające się z prezesa, wiceprezesa, sekretarza i 6 członków prezydium.
2.
Organizację i tryb pracy prezydium zarządu wojewódzkiego określa regulamin uchwalony przez zarząd wojewódzki i zatwierdzony przez Zarząd Główny.
3.
W razie nienależytego wywiązywania się członka prezydium z obowiązków zarząd wojewódzki może odwołać tego członka z zajmowanego stanowiska oraz powołać na jego miejsce innego członka zarządu wojewódzkiego.
4.
W celu obsadzenia stanowiska w prezydium, zarząd wojewódzki może dokooptować do swego składu nowego członka na miejsce członka ustępującego. Uchwała zarządu wojewódzkiego w tej sprawie podlega zatwierdzeniu przez Prezydium Zarządu Głównego.
§  44.
Prezydium zarządu wojewódzkiego działa zgodnie z wytycznymi zarządu wojewódzkiego, a w szczególności:
1)
wykonuje uchwały zjazdu wojewódzkiego;
2)
ocenia sprawozdania z działalności poszczególnych zarządów Towarzystwa na terenie województwa i podejmuje odpowiednie uchwały;
3)
udziela pomocy terenowym zarządom Towarzystwa i czuwa nad wykonaniem przez nie uchwał, powziętych na plenarnych sesjach zarządu wojewódzkiego;
4)
organizuje powiatowe, miejskie, dzielnicowe i zakładowe oddziały Towarzystwa;
5)
zarządza środkami majątkowymi i pieniężnymi przekazanymi przez Zarząd Główny do dyspozycji zarządu wojewódzkiego;
6)
reprezentuje Towarzystwo na terenie województwa.
§  45. 17
Posiedzenia Prezydium zarządu wojewódzkiego zwoływane są w miarę potrzeby, lecz nie rzadziej niż sześć razy w ciągu roku.
§  46.
Umowy, zobowiązania oraz inne akty prawne podpisuje prezes lub wiceprezes i sekretarz zarządu wojewódzkiego na podstawie ogólnego upoważnienia Zarządu Głównego. Dokumenty finansowe podpisuje jedna z tych osób oraz starszy księgowy zarządu wojewódzkiego.

Rozdział  9.

Oddziały powiatowe, miejskie, dzielnicowe, zakładowe.

§  47.
1.
W powiatach, miastach stanowiących powiaty, dzielnicach, miastach nie stanowiących powiatów oraz przy zakładach pracy mogą być organizowane za zgodą zarządu wojewódzkiego powiatowe, miejskie, dzielnicowe oraz zakładowe oddziały Towarzystwa.
2.
Oddziały, o których mowa w ust. 1, są podporządkowane właściwemu zarządowi wojewódzkiemu.
§  48.
1.
Najwyższym organem powiatowego, miejskiego, dzielnicowego i zakładowego oddziału Towarzystwa jest walne zebranie oddziału.
2.
Oddziały dzielnicowe i zakładowe Towarzystwa mogą organizować walne zebrania łącznie z oddziałem powiatowym, miejskim, na którego terenie działają.
§  49.
Zarządy powiatowe, miejskie, dzielnicowe i zakładowe składają się z 3 do 9 członków, wybieranych w trybie przewidzianym dla zarządów wojewódzkich.
§  50.
Przepisy o zjazdach wojewódzkich oraz o uprawnieniach i obowiązkach zarządów wojewódzkich stosuje się odpowiednio do walnych zebrań powiatowych, miejskich, dzielnicowych, zakładowych oraz do zarządów powiatowych, miejskich, dzielnicowych i zakładowych.
§  51.
Zarząd powiatowy, miejski, dzielnicowy i zakładowy wybiera ze swego grona prezesa, wiceprezesa oraz sekretarza zarządu.
§  52.
Zarząd powiatowy, miejski, dzielnicowy i zakładowy kieruje działalnością oddziału w okresach między walnymi zebraniami, a w szczególności:
1)
realizuje uchwały walnego zebrania;
2)
reprezentuje oddział Towarzystwa na swoim terenie.

Rozdział  10.

Komisje rewizyjne.

§  53.
1. 18
Główna Komisja Rewizyjna jest organem kontroli działalności Towarzystwa. Główna Komisja Rewizyjna wybierana jest w tajnym głosowaniu przez Krajowy Zjazd Towarzystwa na okres 4 lat w składzie 5 członków i 3 zastępców. Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
2.
Główna Komisja Rewizyjna:
1)
kontroluje całość działalności, specjalnie zaś gospodarkę finansową i majątkową wszystkich władz, organów, instytucji Towarzystwa pod względem celowości i zgodności z przepisami;
2)
składa sprawozdania na Zjeździe Krajowym i zgłasza wniosek w przedmiocie absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu Towarzystwa.
§  54.
1. 19
Wojewódzka komisja rewizyjna jest organem kontroli działalności wojewódzkiego oddziału Towarzystwa. Wojewódzka komisja rewizyjna wybierana jest w głosowaniu tajnym przez zjazd wojewódzki na okres 4 lat w składzie 3 członków i dwóch zastępców. Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego.
2.
Wojewódzka komisja rewizyjna:
1)
kontroluje całość działalności, w szczególności zaś gospodarkę finansową i majątkową Towarzystwa na terenie oddziału wojewódzkiego pod względem celowości i zgodności z przepisami;
2)
składa sprawozdania na zjeździe wojewódzkim i zgłasza wnioski w przedmiocie udzielania absolutorium ustępującemu zarządowi wojewódzkiemu.
§  55. 20
Powiatowa, miejska, dzielnicowa i zakładowa komisja rewizyjna jest organem kontroli działalności powiatowego, miejskiego, dzielnicowego i zakładowego oddziału Towarzystwa. Powiatowa, miejska, dzielnicowa i zakładowa komisja rewizyjna jest wybierana w głosowaniu tajnym przez walne zebranie powiatowe, miejskie, dzielnicowe lub zakładowe w składzie 3 członków na okres 4 lat. Przepisy niniejszego statutu, dotyczące komisji rewizyjnych, stosuje się analogicznie do działalności powiatowych, miejskich, dzielnicowych i zakładowych komisji rewizyjnych.
§  56.
1. 21
Posiedzenia komisji rewizyjnych zwoływane są przez przewodniczących w miarę potrzeby, lecz nie rzadziej niż dwa razy do roku.
2.
Komisje rewizyjne składają zarządowi wnioski dotyczące wyników przeprowadzonej kontroli, przesyłając odpisy wniosków zarządowi wyższego szczebla.
3.
Wojewódzka komisja rewizyjna informuje o wynikach przeprowadzonej kontroli Zarząd Główny i Główną Komisję Rewizyjną.
4.
Członkowie komisji rewizyjnych nie mogą wchodzić w skład zarządów przez nie kontrolowanych. Członkowie komisji rewizyjnych mogą uczestniczyć w posiedzeniach kontrolowanych przez siebie zarządów z prawem głosu doradczego.

Rozdział  11.

Sąd honorowy Towarzystwa.

§  57.
1.
Główny Sąd Honorowy Towarzystwa oraz wojewódzkie sądy honorowe Towarzystwa rozpatrują sprawy o popełnienie przez osoby będące członkami Towarzystwa czynów sprzecznych z zasadami etyki, godzącymi w honor, dobre imię i powagę Towarzystwa.
2.
Główny Sąd Honorowy składa się z 5 członków i 3 zastępców, a wojewódzki sąd honorowy składa się z 3 członków i 2 zastępców.
3.
W skład sądów honorowych nie mogą wchodzić członkowie zarządów i komisji rewizyjnych.
4.
Organizację oraz postępowanie przed sądami honorowymi określa regulamin uchwalony przez Zarząd Główny.

Rozdział  12.

Fundusze i majątek Towarzystwa.

§  58.
1.
Na fundusze i majątek Towarzystwa składają się:
1)
wpływy ze składek członkowskich;
2)
dochody z odpłatnych imprez Towarzystwa i wydawnictw;
3)
wpływy z dotacji udzielanych przez Państwo;
4)
wpływy z zapisów i darowizn;
5)
inne środki majątkowe.
2.
W zakresie gospodarki funduszami Towarzystwo jest kontrolowane zgodnie z obowiązującymi przepisami przez organ dotujący.

Rozdział  13.

Rozwiązanie Towarzystwa.

§  59.
Uchwałę o rozwiązaniu Towarzystwa oraz o przeznaczeniu i rozporządzeniu jego majątkiem i funduszami podejmuje Zjazd Krajowy zwyczajny lub nadzwyczajny większością dwóch trzecich głosów obecnych na Zjeździe delegatów.
1 Załącznik § 16 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
2 Załącznik § 19 pkt 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
3 Załącznik § 20 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
4 Załącznik § 21 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
5 Załącznik § 25 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
6 Załącznik § 26 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
7 Załącznik § 27 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
8 Załącznik § 28 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
9 Załącznik § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
10 Załącznik § 29 ust. 3 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
11 Załącznik § 31 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
12 Załącznik § 33 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
13 Załącznik § 34 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
14 Załącznik § 40 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
15 Załącznik § 41 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
16 Załącznik § 43 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
17 Załącznik § 45 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
18 Załącznik § 53 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
19 Załącznik § 54 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
20 Załącznik § 55 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.
21 Załącznik § 56 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 stycznia 1966 r. (M.P.66.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1966 r.