Rozdział 2 - Kopaliny stałe. - Ustalanie zasobów złóż kopalin dla podjęcia działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją złoża kopaliny lub jej przeróbką.

Monitor Polski

M.P.1962.27.116

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 1969 r.

2.

Kopaliny stałe.

§  6.
Ustalenie zasobów złoża kopaliny stałej w poszczególnych kategoriach obejmuje rozpoznanie złoża i określenie na tej podstawie w dokumentacji geologicznej:
1)
farmy i budowy złoża,
2)
granic złoża,
3)
rodzaju i jakości kopaliny,
4)
geologicznych i górniczych warunków wydobycia kopaliny,
5)
ilości kopaliny w złożu z podziałem na zasoby bilansowe i pozabilansowe,
6)
występowania kopalin towarzyszących.
§  7.
Warunkiem zaliczenia zasobów złoża kopaliny stałej do:
1)
kategorii C2 - jest wstępne ustalenie danych wymienionych w § 6 na podstawie wyników uzyskanych z naturalnych odsłonięć odosobnionych robót geologicznych (w tym badań geofizycznych) oraz z metodycznych badań laboratoryjnych,
2)
kategorii C1 - jest ogólne ustalenie danych wymienionych w § 6 na podstawie wyników uzyskanych z robót geologicznych (w tym badań geofizycznych) wykonanych według siatki rozpoznawczej i z metodycznych badań laboratoryjnych jakości kopalin,
3)
kategorii B - jest ustalenie danych wymienionych w § 6 na podstawie wyników uzyskanych z robót geologicznych wykonanych według zagęszczonej siatki rozpoznawczej, z metodycznych badań laboratoryjnych jakości kopaliny, a co do złóż płytko zalegających i złóż będących w eksploatacji także z badań jakości kopaliny przeprowadzonych w skali półtechnicznej; stopień zbadania złoża powinien zapewnić rozpoznanie głównych czynników określających warunki prowadzenia prac górniczo-eksploatacyjnych,
4)
kategorii A - jest szczegółowe ustalenie danych wymienionych w § 6 na podstawie wyników uzyskanych z górniczych robót przygotowawczych lub eksploatacyjnych oraz z badań technologicznych jakości kopaliny, przeprowadzonych w skali przemysłowej bądź w oparciu o próby z bieżącej produkcji; stopień zbadania złoża powinien zapewnić pełne wyjaśnienie czynników decydujących o sposobie prowadzenia prac górniczych i eksploatacyjnych oraz przemysłowym wykorzystaniu kopaliny.
§  8.
Ustala się podział złóż kopalin stałych na 3 grupy w zależności od ich budowy, a mianowicie:
1)
grupę I, do której zalicza się złoża (lub ich części) o prostej budowie i miąższości surowca w znacznym stopniu przekraczającej przyjęte granice bilansowości oraz o równomiernej jakości surowca w złożu,
2)
grupę II, do której zalicza się złoża (lub ich części) o zróżnicowanej budowie i miąższości surowca będącej na granicy przyjętej bilansowości oraz nierównomiernej zawartości surowca w złożu,
3)
grupę III, do której zalicza się złoża (lub ich części) o bardzo skomplikowanej budowie i bardzo dużej zmienności miąższości i jakości surowca w złożu oraz inne złoża nie mieszczące się w ramach I i II grupy.
§  9.
1.
Podjęcie działalności inwestycyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 i 2, związanej z eksploatacją złoża kopaliny stałej zaliczonego do grupy I i II, może nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu bilansowych zasobów złoża, z tym że zatwierdzenie zasobów w:
1)
kategorii C2 - uprawnia do sporządzenia wieloletnich planów rozwoju gospodarczego,
2) 3
kategorii C1 - uprawnia do sporządzenia założeń techniczno-ekonomicznych budowy (rozbudowy) zakładu, pod warunkiem że ilość zasobów kategorii C1 zapewnia wydobycie co najmniej na okres amortyzacji projektowanej inwestycji,
3)
kategorii B - uprawnia do projektowania i budowy zakładu, pod warunkiem że suma zasobów kategorii C1+B zapewnia wydobycie kopaliny co najmniej na okres amortyzacji projektowanej inwestycji; wybór obszaru udokumentowanego oraz rozmiary badań w kategorii B ustala jednostka projektująca zakład w uzgodnieniu z inwestorem.
2.
Zatwierdzenie bilansowych zasobów złoża kopaliny stałej zaliczonej do grupy III w:
1) 4
kategorii C2 - uprawnia do sporządzenia wieloletnich planów rozwoju gospodarczego oraz założeń techniczno-ekonomicznych budowy (rozbudowy) zakładu,
2)
kategorii C1 - uprawnia do projektowania i budowy (rozbudowy) zakładu, pod warunkiem że zasoby kategorii C1 zapewniają wydobycie kopaliny co najmniej na okres amortyzacji projektowanej inwestycji; wybór obszaru dokumentowanego oraz rozmiar badań w kategorii C1 ustala jednostka projektująca zakład w uzgodnieniu z inwestorem.
§  9a. 5
1.
Podjęcie działalności inwestycyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 i 2, związanej z eksploatacją złoża kopaliny dla potrzeb przemysłu materiałów budowlanych i drogowych zaliczonego do grupy I i II może nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu bilansowych zasobów złoża, z tym że zatwierdzenie zasobów w:
1)
kategorii C2 i C1 - uprawnia do sporządzania wieloletnich planów rozwoju gospodarczego,
2)
kategorii B - uprawnia do sporządzania założeń techniczno-ekonomicznych, projektu technicznego inwestycji oraz realizacji inwestycji pod warunkiem, że suma zasobów w kategorii C1 + B zapewnia wydobycie kopaliny co najmniej na okres amortyzacji projektowanej inwestycji; wybór obszaru udokumentowanego oraz rozmiary badań w kategorii B ustala jednostka projektująca zakład w uzgodnieniu z inwestorem.
2.
Zatwierdzenie bilansowych zasobów złoża kopaliny, określonej w ust. 1, zaliczonego do grupy III w:
1)
kategorii C2 - uprawnia do sporządzania wieloletnich planów rozwoju gospodarczego,
2)
kategorii C1 - uprawnia do sporządzania założeń techniczno-ekonomicznych, projektu technicznego inwestycji oraz realizacji inwestycji pod warunkiem, że zasoby kategorii C1 zapewniają wydobycie kopaliny co najmniej na okres amortyzacji projektowanej inwestycji; wybór obszaru udokumentowanego oraz rozmiary badań w kategorii C1 ustala jednostka projektująca zakład w uzgodnieniu z inwestorem.
§  10. 6
Budowa lub rozbudowa zakładów przemysłu materiałów budowlanych oraz innych zakładów eksploatujących złoża surowców, jak:
1)
kreda jeziorna, surowce krzemionkowe i farby ziemne - jeżeli wartość nakładów inwestycyjnych nie przekracza 10 mln zł,
2)
kruszywa naturalne, piaski kwarcowe, surowce do produkcji kruszyw łamanych, surowce ilaste ceramiki budowlanej i surowce do produkcji kruszyw lekkich oraz kwarcyty ogniotrwałe - jeżeli wartość nakładów inwestycyjnych nie przekracza 50 mln zł,

- może nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu bilansowych zasobów złoża, z tym że ustalenie zasobów złoża powinno być dokonane z dokładnością wymaganą dla kategorii C1, a jakość kopaliny w złożu powinna być zbadana w zakresie przewidzianym dla kategorii B.

3 § 9 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 209 z dnia 29 listopada 1969 r. (M.P.69.51.392) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 grudnia 1969 r.
4 § 9 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 209 z dnia 29 listopada 1969 r. (M.P.69.51.392) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 grudnia 1969 r.
5 § 9a dodany przez § 1 pkt 4 uchwały nr 209 z dnia 29 listopada 1969 r. (M.P.69.51.392) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 grudnia 1969 r.
6 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 209 z dnia 29 listopada 1969 r. (M.P.69.51.392) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 9 grudnia 1969 r.