Rozdział 1 - Wzmocnienie kierownictwa i nadzoru nad terenowymi organami finansowymi ze strony prezydiów rad narodowych. - Usprawnienie pracy prezydiów rad narodowych na odcinku finansowym.

Monitor Polski

M.P.1954.A-9.194

Akt utracił moc
Wersja od: 27 stycznia 1954 r.

Rozdział  I.

Wzmocnienie kierownictwa i nadzoru nad terenowymi organami finansowymi ze strony prezydiów rad narodowych.

§  1.
1.
Prezydia rad narodowych powinny:
1)
starannie dobierać kadry w wydziałach finansowych pod względem fachowym i politycznym;
2)
nie odrywać pracowników wydziałów finansowych (a w szczególności pracowników na stanowiskach samodzielnych i kierowniczych) do innych zajęć;
3)
systematycznie wnikać w całość pracy aparatu finansowego we wszystkich kierunkach jego działalności, nie wyłączając realizacji wpływów z tytułu składek ubezpieczeniowych Państwowego Zakładu Ubezpieczeń i realizacji odszkodowań z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych na wsi, realizacji wpływów z tytułu wkładów oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności, rozliczeń między terenowymi jednostkami gospodarki uspołecznionej oraz przebiegu finansowania terenowych inwestycji.
2.
Minister Finansów zobowiąże kierowników organów terenowych Państwowego Zakładu Ubezpieczeń i Powszechnej Kasy Oszczędności do informowania prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych, a kierowników organów terenowych Banku Inwestycyjnego - do informowania prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców o przebiegu realizacji ich planów w zakresie wiążącym się z gospodarką danego terenu.
§  2.
1.
Prezydia rad narodowych uchwalają kwartalne plany wykonywania budżetów terenowych oraz rozpatrują kwartalne terytorialne plany dochodów budżetu centralnego i sprawozdania z wykonania tych planów. Uchwalając i rozpatrując plany oraz sprawozdania z ich wykonania prezydia rad narodowych powinny zarazem rozpatrywać zadania przedsiębiorstw terenowych w zakresie produkcji i obrotu towarowego, obniżania kosztów własnych, wzrostu akumulacji, likwidacji nadmiernych i zbędnych zapasów, jak również zadania jednostek budżetowych w zakresie obsługi potrzeb socjalno-kulturalnych ludności oraz przebieg wykonania tych zadań.
2.
Sprawozdania (ust. 1) powinny być rozpatrzone na szczeblu powiatowym najpóźniej do końca pierwszego miesiąca po upływie kwartału, a na szczeblu wojewódzkim - do połowy drugiego miesiąca po upływie kwartału.
§  3.
Przewodniczący prezydiów rad narodowych powinni roztoczyć nad wydziałami finansowymi bezpośredni nadzór i podporządkować je bezpośrednio sobie. W związku z tym przewodniczący prezydiów rad narodowych zobowiążą kierowników wydziałów finansowych do składania sobie dwa razy w miesiącu sprawozdań z działalności wydziałów finansowych, a w szczególności w zakresie dochodów i wydatków budżetu terenowego oraz dochodów ogólnopaństwowych.