Uroczyste formy rejestracji stanu cywilnego obywateli.

Monitor Polski

M.P.1989.22.173 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lipca 1989 r.

UCHWAŁA Nr 41
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lutego 1976 r.
w sprawie uroczystych form rejestracji stanu cywilnego obywateli. *

Terenowe organy administracji państwowej zapewnią, aby czynności związane z zawieraniem małżeństw, nadawaniem imion dzieciom, jubileuszami długoletniego pożycia małżeńskiego były wykonywane w uroczystej formie, a na życzenie obywateli w godzinach pozasłużbowych oraz w dni ustawowo wolne od pracy.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego zapewniają urzędom stanu cywilnego odpowiednie lokale przez:
1)
przeznaczenie i adaptowanie budynków lub lokali o charakterze reprezentacyjnym,
2)
sukcesywne uwzględnianie w projektach planów inwestycyjnych budowy nowych pomieszczeń,
3)
estetyczne wyposażenie pomieszczeń.
Lokale urzędów stanu cywilnego powinny składać się z sali reprezentacyjnej, poczekalni, pokoju kierownika urzędu stanu cywilnego oraz archiwum urzędu stanu cywilnego.
1.
Kierownicy urzędów stanu cywilnego oraz ich zastępcy są obowiązani do noszenia podczas wykonywania czynności, o których mowa w § 1, zwanych dalej "czynnościami uroczystymi", reprezentacyjnego ubioru służbowego.
2.
Na pokrycie kosztów ubioru określonego w ust. 1 przyznaje się kierownikom urzędów stanu cywilnego i ich zastępcom ekwiwalent w wysokości 45 000 zł, wypłacany:
1)
raz na dwa lata - w urzędach stanu cywilnego obejmujących swym zakresem działania obszar liczący powyżej 20 tys. mieszkańców,
2)
raz na trzy lata - w pozostałych urzędach stanu cywilnego.
3.
W razie zaprzestania pełnienia obowiązków, o których mowa w uchwale, ubiór służbowy lub ekwiwalent podlega zwrotowi. Ekwiwalent zwraca się w kwocie odpowiadającej proporcji okresu, przez który ubiór reprezentacyjny przestał być użytkowany do celów służbowych, do okresu, na który ekwiwalent został przyznany.
4.
W razie niemożności pełnienia obowiązków określonych w uchwale z powodu choroby lub innej usprawiedliwionej przyczyny przez okres przekraczający łącznie dwa miesiące w ciągu roku przedłuża się okres, na który przyznawany jest ekwiwalent, o czas niemożności pełnienia obowiązków.
1.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego mogą wprowadzić w urzędach stanu cywilnego, z wyjątkiem urzędów stanu cywilnego w gminach, ubiór służbowy dla innych pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy wykonywaniu czynności uroczystych.
2.
Na pokrycie kosztów ubioru określonego w ust. 1 przyznaje się pracownikom ekwiwalent w wysokości 36 000 zł, wypłacany według zasad określonych w § 4 ust. 2. Do tych pracowników przepisy § 4 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
Ekwiwalenty określone w niniejszej uchwale ulegają corocznie, począwszy od dnia 1 stycznia 1990 r., podwyższeniu w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen detalicznych towarów i usług, założonemu w centralnym planie rocznym na dany rok, bez skutków podwyżek cen alkoholu i wyrobów tytoniowych.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego spowodują umieszczenie w budżetach rad narodowych środków niezbędnych na:
1)
budowę, modernizację, adaptację, utrzymywanie i wyposażenie urzędów stanu cywilnego,
2)
organizację uroczystych form zawierania związków małżeńskich, nadawania imion dzieciom i jubileuszy długoletniego pożycia małżeńskiego,
3)
wypłatę ekwiwalentów, o których mowa w § 4 i 5.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 14 Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie dodatku dla niektórych pracowników urzędów stanu cywilnego (Monitor Polski Nr 4, poz. 23),
2)
uchwała nr 329 Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1961 r. w sprawie poprawy warunków pracy urzędów stanu cywilnego (Monitor Polski Nr 66, poz. 283).
* Występujące w tekście wartości pieniężne nie zostały zdenominowane zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).