Uprawnienia członków terenowych ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych w związku z powołaniem na szkolenie pożarnicze.

Monitor Polski

M.P.1955.59.720

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1955 r.

UCHWAŁA NR 485
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 18 czerwca 1955 r.
w sprawie uprawnień członków terenowych ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych w związku z powołaniem na szkolenie pożarnicze.

W celu zabezpieczenia członków terenowych ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych przed utratą wynagrodzenia za czas zużytkowany na szkolenie pożarnicze Prezydium Rządu postanawia:
1.
Członkowie terenowych ochotniczych i obowiązkowych straży pożarnych, będący pracownikami urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych oraz instytucji i przedsiębiorstw spółdzielczych, jak również członkowie spółdzielni wytwórczych i usługowych zachowują w granicach zakreślonych w § 2, za czas nieobecności w pracy z powodu przebywania na szkoleniu pożarniczym zorganizowanym przez organ ochrony przeciwpożarowej, prawo do wynagrodzenia wraz z należną premią. Wynagrodzenie za czas nieobecności oblicza się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu.
2.
Czas nieobecności w pracy osób, o których mowa w ust. 1, z przyczyn w tym ustępie wymienionych, nie może być zaliczony na poczet należnych tym osobom urlopów wypoczynkowych.
Łączny czas nieobecności pracownika w zakładzie pracy z powodu przebywania na szkoleniu pożarniczym nie może przekraczać 25 dni w ciągu roku wliczając niedziele i święta. Jeżeli nieobecność pracownika w zakładzie pracy z powodu pobytu na szkoleniu trwa każdorazowo krócej aniżeli 7 dni, niedziel i świąt nie wlicza się.
Podstawą do zwolnienia na szkolenie pożarnicze jest pismo terenowej komendy straży pożarnych do zakładu pracy. Terenowa komenda straży pożarnych przed wysłaniem do zakładu pracy pisma o zwolnienie powinna się porozumieć z kierownictwem zakładu pracy co do terminów zwolnienia poszczególnych pracowników na szkolenie. Zakłady pracy mogą odmówić zwolnienia pracownika na szkolenie tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Pracownik obowiązany jest po zakończeniu szkolenia przedstawić w zakładzie pracy zaświadczenie terenowej komendy straży pożarnych stwierdzające odbycie szkolenia.
1.
Członkom ochotniczych i obowiązkowych terenowych straży pożarnych nie zatrudnionym w zakładach pracy, o których mowa w § 1 ust. 1, zalicza się czas pobytu na szkoleniu pożarniczym zorganizowanym przez terenowe organy ochrony przeciwpożarowej na świadczenia w naturze wymierzone tym osobom na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Finansów ureguluje normy przeliczenia czasu zużytego na szkolenie pożarnicze na dniówki świadczeń w naturze oraz tryb zaliczania tego czasu na świadczenia.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.