§ 4. - Upoważnienie przedsiębiorstwa "Państwowa Komunikacja Samochodowa, Przedsiębiorstwo Transportowo-Spedycyjne" do udzielania zamówień osobom niewymienionym w art. 5 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-59.691

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 1950 r.
§  4.
1.
Zamówienia na podstawie upoważnienia, wskazanego w § 2, mogą być udzielane przez PKS przy zastosowaniu przepisu § 3 pod warunkami, że przedsiębiorca:
1)
jest zrzeszony w Związku Spółdzielni Pracy lub właściwym zrzeszeniu;
2)
przyjmie na siebie obowiązek wykonania udzielonych przez PKS usług transportowych przy pomocy pojazdów, stanowiących nie mniej niż 40% ogólnej ilości pojazdów, objętych jego uprawnieniem - jeżeli jest przedsiębiorstwem spółdzielczym, a nie mniej niż 60% - jeżeli jest inną osobą;
3)
zgodzi się na wykonywanie usług w dni świąteczne w przypadkach, gdy udzielone zamówienie stanowi część masowej akcji transportowej o znaczeniu państwowym lub przy wyładunku wagonów kolejowych na żądanie kolei;
4)
zgodzi się, aby nie więcej niż połowa pojazdów, z ilości wskazanej w pkt 2, była zatrudniona na okres do jednego miesiąca jednorazowo na terenie znajdującym się poza siedzibą przedsiębiorcy w przypadkach konieczności wykonania usług w ramach masowej akcji transportowej o znaczeniu państwowym;
5)
przedstawi scedowaną przez siebie na PKS osobną polisę na ubezpieczenie towaru, przewożonego przez siebie w wykonaniu zamówień udzielonych przez PKS;
6)
zawrze z PKS i wykonywać będzie umowę według wzoru zatwierdzonego przez Ministerstwo Komunikacji, która ustali poza obowiązkami, określonymi w niniejszym paragrafie, również postanowienia co do sposobu wykonywania usług i zapłaty za nie oraz postanowienia o karach umownych.
2.
Siedzibą przedsiębiorcy w rozumieniu ust. 1 pkt 4) jest stałe miejsce postoju pojazdów objętych jego uprawnieniami na zarobkowy transport towarów.
3.
Warunki, wskazane w ust. 1 pkt 4) i 5), nie dotyczą przedsiębiorców wykonywujących usługi transportowe przy pomocy pojazdów konnych.
4.
Wysokość sum gwarancyjnych ubezpieczenia przewożonych towarów określi zarządzenie Ministra Komunikacji, ogłoszone w Dzienniku Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych.
5.
Przedsiębiorca posiadający uprawnienie tylko na jeden pojazd powinien mieć w zasadzie możność dokonywania usług na rzecz osób innych niż PKS przez 3 dni w tygodniu.
6.
Warunki, wskazane w ust. 1 pkt 2), 3), 4) i 6) nie dotyczą przedsiębiorcy posiadającego siedzibę poza obszarem, wskazanym w § 2 ust. 2, jeżeli pojazd, który zgłosi, przybył do tego obszaru w związku z dokonaniem przez przedsiębiorcę transportu spoza niego, co przedsiębiorca winien udowodnić dokumentami przewozowymi. W przypadku tym zostanie między PKS a przedsiębiorcą zawarta doraźna umowa o wykonanie usług transportowych z odpowiednim zastosowaniem postanowień umowy, o której mowa w ust. 1 pkt 6).