Art. 2. - Umowa Gwarancyjna między państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dotycząca pożyczek, których udzieli Europejski Bank Inwestycyjny na rzecz finansowania projektów inwestycyjnych w krajach Afryki, Karaibów i Pacyfiku oraz w Krajach i Terytoriach Zamorskich oraz Umowa o Zarządzanie Zaległymi Należnościami między państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym regulująca procedury obsługi płatności i refundacji zgodnie z Gwarancjami Państw Członkowskich na rzecz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Monitor Polski

M.P.2012.21

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 marca 2012 r.
ARTYKUŁ  2 4

Wezwanie do uruchomienia gwarancji

2.01 Wezwanie do uruchomienia niniejszej gwarancji może nastąpić zawsze wtedy, gdy Dłużnik objęty Gwarancją nie dotrzyma, w całości lub w części, warunków spłaty Sumy Gwarantowanej w jej wymaganym terminie. Żadna suma, otrzymana lub zrealizowana przez Bank tytułem spłaty Sumy Gwarantowanej, nie będzie brana pod uwagę jeśli wykorzystanie przez Bank takiej kwoty będzie w jakikolwiek sposób ograniczone.

2.02 Przed wezwaniem do uruchomienia gwarancji, w razie niedotrzymania warunków spłaty w określonym terminie jakichkolwiek Sum Gwarantowanych przez Dłużnika objętego Gwarancją, w całości lub w części, Bank wystosuje do Gwarantów uprzednie powiadomienie, w formie racjonalnie uzasadniającej jego zamiar wezwania do uruchomienia gwarancji. W celu uniknięcia wątpliwości, zobowiązania Banku, wynikające z Artykułu 2.02 nie będą w żaden sposób interpretowane jako warunek konieczny do spełnienia dla nadania mocy zobowiązaniom Gwarantów, wynikającym z Artykułu 1.01.

2.03 Jednakże w przypadku pożyczek ASLA, z Gwarancji tej skorzystać można jedynie wówczas, gdy, z uwagi na zajście jednego ze zdarzeń zdefiniowanych w Aneksie 3 (dalej zwanych " Ryzykiem politycznym"):

(i)
Dłużnik objęty Gwarancją nie jest w stanie zapłacić Sumy gwarantowanej, bądź też Bank nie jest w stanie odebrać tej Sumy w terminie jej wymagalności; lub
(ii)
Gwarant Strony Trzeciej nie ma możliwości pobrania należnych mu kwot z tytułu Sumy gwarantowanej, z tym, że:
(a)
Gwarant Strony Trzeciej zobowiązany jest przedstawić Bankowi wszelkie wezwania do zapłaty w związku z płatnością jakiej dokonał on w imieniu Dłużnika objętego Gwarancją nie później, niż w ciągu 2 lat od (xx) wyszczególnionego w odpowiedniej umowie ostatecznego terminu spłaty, bądź też (yy) w przypadku dobrowolnej lub przymusowej przedterminowej spłaty danej Pożyczki, od terminu płatności takiej spłaty przedterminowej; oraz
(b)
wysokość niniejszej Gwarancji ogranicza się do kwoty, jaką Bank lub - zależnie od sytuacji - Gwarant Strony Trzeciej mógłby odzyskać, gdyby nie zaistniało "Ryzyko polityczne.

2.04 Gwarant Strony Trzeciej może wystosować wezwanie ostrożnościowe do Banku z tytułu Gwarancji Strony Trzeciej w przypadkach określonych w Ustępie 4, drugi paragraf, punkt (b) Aneksu 3, w przypadku, gdy okres obowiązywania tam wyszczególniony nie wygasł w okresie 2-letniego wyłączenia, określonego w Artykule 2.03 (ii) niniejszej Gwarancji. Takie wezwanie ostrożnościowe nie upoważnia Banku do wystosowania wezwania do zapłaty z tytułu niniejszej Gwarancji, ale jedynie służy jako środek do zawieszenia wyłączenia, określonego w postanowieniach Artykułu 2.03 (ii) niniejszej Gwarancji. Bieg wszelkich pozostałych części okresu wyłączenia rozpocznie się ponownie po wygaśnięciu okresu obowiązywania, określonego w Ustępie 4, drugi paragraf, punkt (b), Aneksu 3. Bank poinformuje Gwarantów na temat wszelkich wezwań ostrożnościowych, wystosowanych przez Gwaranta Strony Trzeciej.

2.05 A. Z zastrzeżeniem punktu B poniżej, stwierdzenie przez Bank wystąpienia Ryzyka Politycznego będzie ostateczne i wiążące. Stwierdzenie takie stanie się skuteczne 15 dni kalendarzowych po powiadomieniu Gwarantów.

B. Jeśli większość Gwarantów, określona poprzez zmierzenie procentowego udziału, wyszczególnionego w Aneksie 2, wyda dyspozycję Bankowi odnośnie do zakwestionowania roszczenia Dłużnika objętego Gwarancją, iż nastąpiło Ryzyko Polityczne, Bank zrealizuje takie dyspozycje zgodnie ze swoimi zobowiązaniami, wynikającymi z Umowy o Zarządzanie Zaległymi Należnościami. Jednakże, Gwarantów i Bank będzie obowiązywać wszelka ostateczna i prawomocna decyzja sądu lub trybunału arbitrażowego danej właściwości w sprawie spornej pomiędzy Bankiem i Dłużnikiem objętym Gwarancją, orzekająca stwierdzenie wystąpienia Ryzyk Politycznego. Bank będzie regularnie informować Gwarantów na temat statusu wszelkich takich postępowań.

2.06 Bank będzie informować Gwarantów na temat każdorazowego wystąpienia Ryzyka Politycznego oraz na temat wszelkich sytuacji spornych co do stwierdzenia wystąpienia lub braku wystąpienia Ryzyka Politycznego.

2.07 Wezwanie do uruchomienia gwarancji może nastąpić również zawsze wtedy, gdy Dłużnik objęty Gwarancją realizuje lub gdy Bank otrzymuje, poprzez realizację Gwarancji Strony Trzeciej, płatność, której Bank, z jakiegokolwiek powodu, nie może wykorzystać bez ograniczenia, lub nad którą nie posiada swobodnej i nieograniczonej kontroli.

4 Artykuł 2 zmieniony przez pkt 9 umowy międzynarodowej z dnia 17 maja 2011 r. (M.P.13.68) zmieniającej nin. umowę międzynarodową z dniem 2 marca 2012 r.