§ 1. - Ulgi w podatku od wynagrodzeń dla przodujących w pracy pracowników z tytułu współzawodnictwa pracy.

Monitor Polski

M.P.1949.A-16.224

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1954 r.
§  1.
1.
Przodującym w pracy z tytułu współzawodnictwa pracy pracownikom -
1)
przedsiębiorstw państwowych i pozostającym pod zarządem państwowym,
2)
przedsiębiorstw spółdzielczych i samorządowych branży budowlanej i poligraficznej,

- którzy osiągnęli wynagrodzenie równe lub wyższe od wielokrotności wynagrodzenia podstawowego, określonej w tabeli zawartej w § 4, podatek od wynagrodzeń oblicza się od całego wynagrodzenia podlegającego opodatkowaniu wypłaconego za dany okres wypłaty z zastosowaniem 30% obniżki, o ile stawki określone zbiorowymi układami pracy są ściśle przestrzegane oraz są właściwie stosowane normy wydajności pracy opracowane w wyniku postanowień układu zbiorowego pracy.

2.
Przy ustalaniu wielokrotności wynagrodzenia podstawowego uprawniającej do ulg wyłącza się wynagrodzenie wypłacane z tytułu: niewykorzystanego urlopu, świątecznego, zapomóg, wynagrodzeń z umowy o dzieło lub umowy zlecenia, prac zleconych, udziału w komisjach, z działalności i twórczości określonych w art. 4 ust. 2 ustawy o podatku od wynagrodzeń (zob. Przykład III w § 5).
3.
Obniżkę 30%-ową z tytułu przodownictwa w pracy oblicza się od kwoty podatku obliczonej przed zastosowaniem zniżek (art. 13 ustawy o podatku od wynagrodzeń) lub zwyżek rodzinnych (art. 14 ustawy o podatku od wynagrodzeń).
4.
Podstawę do obliczenia zniżek lub zwyżek rodzinnych (art. 13 i 14 ustawy o podatku od wynagrodzeń) stanowi podatek obliczony bez zastosowania obniżki 30%-owej z tytułu przodownictwa w pracy.