§ 1. - Ulgi podatkowe dla spółdzielni i związków spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

Monitor Polski

M.P.1961.75.318

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1961 r.
§  1.
1.
Zwalnia się od podatku od operacji nietowarowych i od podatku dochodowego obroty i zyski osiągnięte przez nowo zorganizowane w okresie od dnia 1 marca 1961 r. do dnia 31 grudnia 1965 r. zarówno spółdzielnie i związki spółdzielni zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", jak i nowo zorganizowane zakłady usługowe w istniejących jednostkach, których zadaniem jest świadczenie usług dla ludności:
1)
na terenie województw: koszalińskiego, olsztyńskiego, opolskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego oraz na terenie powiatów: ełckiego, gołdapskiego, oleckiego - województwa białostockiego, elbląskiego kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego, nowodworsko-gdańskiego, sztumskiego - województwa gdańskiego, trzcianeckiego i miasta Piły - województwa poznańskiego, leskiego i ustrzyckiego - województwa rzeszowskiego - na okres 3 lat od chwili rozpoczęcia działalności;
2)
na terenach nie wymienionych w pkt 1, z wyjątkiem miast: Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia - na okres 2 lat od chwili rozpoczęcia działalności;
3)
na terenie miast: Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia w zakresie następujących usług: naprawy odbiorników radiowych i telewizyjnych, naprawy elektrotechnicznego sprzętu gospodarstwa domowego, naprawy instalacji elektrycznych, gazowych, wodociągowo-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, naprawy (nicowania) odzieży i bielizny, naprawy obuwia na spodach nieskorzanych oraz w zakresie drobnych remontów mieszkań dla ludności - na okres 2 lat od chwili rozpoczęcia działalności.
2.
Za nowo zorganizowane spółdzielcze zakłady usługowe, o których mowa w ust. 1, uważa się wchodzące w skład spółdzielni lub związków spółdzielni nowo powołane jednostki organizacyjne:
a)
ze stałym lokalem przeznaczonym do wykonywania usług,
b)
świadczące usługi w części lokalu innych jednostek organizacyjnych spółdzielni,
c)
zatrudniające pracowników (zespoły pracowników) świadczących usługi poza lokalem spółdzielni lub związku spółdzielni i posiadające punkty przyjęć zamówień na usługi.
3.
Przewidziane w ust. 1 zwolnienie dla nowo zorganizowanych zakładów usługowych przysługuje, pod warunkiem że obroty, dochody i koszty tych zakładów będą odrębnie wykazane w księgowości spółdzielni lub związku spółdzielni.
4.
Zwalnia się również od podatku od operacji nietowarowych i od podatku dochodowego obroty i zyski osiągnięte z działalności usługowej dla ludności przez spółdzielnie i związki spółdzielni, które obok działalności wytwórczej lub wytwórczo-usługowej bądź też które obok działalności usługowej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej zaczęty prowadzić w okresie od dnia 1 marca 1961 r. do dnia 31 grudnia 1965 r. działalność usługową dla ludności. Zwolnienie powyższe ma zastosowanie na obszarach i na okresy czasu wyszczególnione w ust. 1, przy czym przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.