Ulga podatkowa dla spółdzielni korzystających z funduszu aktywizacji małych miast.

Monitor Polski

M.P.1968.47.328

Akt utracił moc
Wersja od: 16 listopada 1968 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 listopada 1968 r.
w sprawie ulgi podatkowej dla spółdzielni korzystających z funduszu aktywizacji małych miast.

Na podstawie § 9 pkt 5 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielni (Monitor Polski z 1967 r. Nr 1, poz. 8 i z 1968 r. Nr 35, poz. 243) zarządza się, co następuje:
1.
Spółdzielniom, które realizują inwestycje w trybie określonym uchwałą nr 302 Rady Ministrów z dnia 6 września 1966 r. w sprawie utworzenia funduszu aktywizacji małych miast (Monitor Polski z 1966 r. Nr 56, poz. 271 i z 1968 r. Nr 24, poz. 155), przyznaje się ulgi podatkowe z tytułu tych inwestycji, zwane "ulgami inwestycyjnymi".
2.
Ulga inwestycyjna, o której mowa w ust. 1, polega na potrąceniu z podatku dochodowego przypadającego za dany rok podatkowy, w którym nastąpiła spłata raty zaciągniętego kredytu bankowego z funduszu aktywizacji małych miast, kwoty odpowiadającej 50% wysokości raty spłacanego kredytu. W razie niemożności potrącenia w danym roku podatkowym całej kwoty podlegającej potrąceniu, reszta kwoty podlega potrąceniu w latach następnych.
3.
Jeżeli uiszczony na dany rok podatkowy należny podatek dochodowy przekracza kwotę podatku, jaka przypadałaby po zastosowaniu ulgi inwestycyjnej, nadpłacona kwota podatku podlega zwrotowi.
4.
Ulga inwestycyjna przysługuje, jeżeli zrealizowane inwestycje odpowiadają warunkom przewidzianym w § 5 uchwały powołanej w ust. 1.
1.
Kwotę podlegającą potrąceniu, o której mowa w § 1 ust. 2, ustala organ finansowy właściwy miejscowo do ustalenia i poboru podatku dochodowego od spółdzielni, na jej pisemny wniosek.
2.
Wniosek powinien być złożony w roku, w którym powinna nastąpić spłata pierwszej raty kredytu.
3.
Do wniosku powinno być dołączone:
1)
zaświadczenie banku stwierdzające wysokość zaciągniętego kredytu z funduszu aktywizacji małych miast, z zaznaczeniem terminu spłaty i wysokości rat spłaty,
2)
zaświadczenie właściwego organu stwierdzające realizację inwestycji zgodnie z warunkami określonymi w § 5 uchwały powołanej w § 1 ust. 1.
4.
Organ finansowy, rozpatrując wniosek o przyznanie ulgi inwestycyjnej, wyda decyzję ustalającą kwotę podlegającą potrąceniu (§ 1 ust. 2).
5.
Spółdzielnia po otrzymaniu decyzji przyznającej ulgę inwestycyjną uprawniona jest do potrącenia z należnego podatku dochodowego 50% rat spłacanego kredytu. Potracenia z tytułu przyznanej ulgi inwestycyjnej powinny być uwidocznione w składanych organowi finansowemu sprawozdaniach o podatku dochodowym za okresy kwartalne i roczne.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.