Ukraina-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie oświaty. Kijów.2015.01.19.

Monitor Polski

M.P.2015.336

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 stycznia 2015 r.

POROZUMIENIE
między Ministrem Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Oświaty i Nauki Ukrainy o współpracy w dziedzinie oświaty,
podpisane w Kijowie dnia 19 stycznia 2015 r.

Minister Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy, zwani dalej "Stronami",

popierając dalszy rozwój współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie oświaty,

opierając się na postanowieniach Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy, sporządzonego w Warszawie dnia 18 maja 1992 r.,

kierując się postanowieniami Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, sporządzonej w Kijowie dnia 20 maja 1997 r.,

uzgodnili, co następuje:

Strony będą współpracowały na zasadach wzajemności i równych praw, zwracając szczególną uwagę na następujące zagadnienia:

1)
wymianę informacji o systemach oświaty, planach ich rozwoju i kierunkach reformowania,
2)
doskonalenie zawodowe kadr przedszkoli, ogólnokształcących placówek oświatowych i placówek pozaszkolnych, w tym centrów kulturalno-oświatowych prowadzonych przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie oraz przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej, w specjalnościach będących przedmiotem obustronnego zainteresowania, w tym pracowników sfery zarządzania oświatą,
3)
rozwój i podnoszenie poziomu nauczania języka ukraińskiego w Rzeczypospolitej Polskiej i języka polskiego na Ukrainie,
4)
zapewnienie mniejszościom narodowym - polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Rzeczypospolitej Polskiej - warunków do nauki języka ojczystego i w języku ojczystym w przedszkolach, ogólnokształcących placówkach oświatowych i placówkach pozaszkolnych, w tym w centrach kulturalno-oświatowych prowadzonych przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie oraz przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej,
5)
popieranie przeprowadzania przez zainteresowane instytucje wspólnych przedsięwzięć, w szczególności konferencji, sympozjów, olimpiad i konkursów dla młodzieży,
6)
rozwój bezpośrednich kontaktów i współpracy między przedszkolami, ogólnokształcącymi placówkami oświatowymi i placówkami pozaszkolnymi, w tym centrami kulturalno-oświatowymi prowadzonymi przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie oraz przedszkolami, szkołami i placówkami oświatowymi w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami wewnętrznymi państw Stron.

Strony zapewnią osobom należącym do polskiej mniejszości narodowej zamieszkałej na terytorium Ukrainy i osobom należącym do ukraińskiej mniejszości narodowej zamieszkałej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej warunki do nauki języka ojczystego i w języku ojczystym oraz historii, geografii i kultury ojczystej w przedszkolach, ogólnokształcących placówkach oświatowych i placówkach pozaszkolnych, w tym centrach kulturalno-oświatowych prowadzonych przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie oraz przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz będą wspierać podnoszenie poziomu nauczania tych przedmiotów.

W tym celu:

1.
Zostanie powołana wspólna Komisja konsultacyjna do spraw szkolnictwa dla polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie i szkolnictwa dla ukraińskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej, w skład której będą wchodziły po trzy osoby z każdej Strony oraz przedstawiciel mniejszości narodowej każdej Strony w charakterze obserwatora. Posiedzenia Komisji będą odbywały się raz w roku, na przemian w obu krajach. Terminy przeprowadzenia posiedzeń Strony będą uzgadniały w drodze dyplomatycznej.

Strona wysyłająca pokrywa, zgodnie z przepisami wewnętrznymi, wszystkie koszty związane z oddelegowaniem członków delegacji, w tym koszty przejazdu do miejsca przeznaczenia i z powrotem, ubezpieczenia zdrowotnego oraz koszty utrzymania i zakwaterowania.

2.
Strony będą współdziałały w zatrudnianiu, zgodnie z przepisami wewnętrznymi, nauczycieli (wychowawców) z Rzeczypospolitej Polskiej w przedszkolach i ogólnokształcących placówkach oświatowych na Ukrainie oraz będą wspierały osoby zaproszone z Rzeczypospolitej Polskiej do współpracy z placówkami pozaszkolnymi, w tym centrami kulturalno-oświatowymi prowadzonymi przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie oraz w zatrudnianiu nauczycieli (wychowawców) z Ukrainy w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Organy samorządu terytorialnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz organy do spraw oświaty na Ukrainie w charakterze Strony przyjmującej zapewnią zapraszanym, w ramach niniejszego Porozumienia, nauczycielom (wychowawcom) przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz nauczycielom (wychowawcom) przedszkoli i ogólnokształcących placówek oświatowych na Ukrainie:
1)
wynagrodzenie za pracę oraz wynagrodzenie za okres urlopu, zgodnie z przepisami wewnętrznymi Strony przyjmującej,
2)
pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z zatrudnieniem nauczyciela (wychowawcy), w tym dotyczących legalizacji pobytu oraz uzyskania pozwolenia na pracę, zgodnie z przepisami wewnętrznymi Strony przyjmującej,
3)
organy do spraw oświaty na Ukrainie - wsparcie osobom zapraszanym do współpracy z placówkami pozaszkolnymi, w tym centrami kulturalno-oświatowymi prowadzonymi przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z legalizacją pobytu, zgodnie z przepisami wewnętrznymi Ukrainy.
4.
Nauczyciele (wychowawcy) skierowani przez Strony zgodnie z ust. 2, powinni posiadać ubezpieczenie zdrowotne, odpowiadające wymogom określonym w przepisach wewnętrznych Strony przyjmującej. Świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane zgodnie z przepisami wewnętrznymi Strony przyjmującej.

Strona polska zapewnia nauczycielom (wychowawcom) kierowanym na Ukrainę pokrycie kosztów zakupu ubezpieczenia zdrowotnego. Nauczyciele (wychowawcy) z Ukrainy kierowani do pracy w Rzeczypospolitej Polskiej kupują ubezpieczenie zdrowotne (polisę) we własnym zakresie.

5.
Koszty podróży do miejsca zatrudnienia i z powrotem ponosi Strona wysyłająca nauczycieli albo nauczyciel pokrywa je we własnym zakresie.
6.
Zgodnie z zapotrzebowaniem organów samorządu terytorialnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz organów do spraw oświaty na Ukrainie, Strony zobowiązują się do końca lutego każdego roku szkolnego przesyłać zaproszenia dla nauczycieli (wychowawców) z Rzeczypospolitej Polskiej i z Ukrainy na kolejny rok szkolny.
7.
Strony będą prowadzić regularną wymianę informacji dotyczących stanu nauczania języka polskiego i w języku polskim na Ukrainie oraz języka ukraińskiego i w języku ukraińskim w Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonego zgodnie z przepisami wewnętrznymi państw Stron, oraz określać kierunki dwustronnej współpracy w tym obszarze.

Strony będą sprzyjały doskonaleniu zawodowemu nauczycieli (wychowawców) języka ojczystego, podnoszeniu ich kwalifikacji, jak również doskonaleniu znajomości języka przez nauczycieli (wychowawców) innych przedmiotów nauczanych w tym języku.

W tym celu:

1.
Strony będą współpracowały w zakresie organizowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kursów doskonalenia zawodowego oraz kursów podnoszenia kwalifikacji dla nauczycieli języka ukraińskiego i innych przedmiotów nauczanych w tym języku w Rzeczypospolitej Polskiej, z udziałem wykładowców z Ukrainy, oraz na terytorium Ukrainy kursów doskonalenia zawodowego oraz kursów podnoszenia kwalifikacji dla nauczycieli języka polskiego i innych przedmiotów nauczanych w tym języku na Ukrainie, z udziałem wykładowców z Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z zapotrzebowaniem organów samorządu terytorialnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz organów do spraw oświaty na Ukrainie.
2.
Strona ukraińska skieruje, a Strona polska przyjmie, w miarę swoich możliwości, nauczycieli języka polskiego i innych przedmiotów nauczanych w tym języku na kursy doskonalenia zawodowego i kursy podnoszenia kwalifikacji.
3.
Strona polska skieruje, a Strona ukraińska przyjmie, w miarę swoich możliwości, nauczycieli języka ukraińskiego i innych przedmiotów nauczanych w tym języku na kursy doskonalenia zawodowego i kursy podnoszenia kwalifikacji.
4.
Wydane w Rzeczypospolitej Polskiej i na Ukrainie dokumenty ukończenia kursów, o których mowa w ust. 1-3, potwierdzają w każdej ze Stron spełnienie wymogów w zakresie doskonalenia zawodowego lub podnoszenia kwalifikacji.
5.
Strony kierują nauczycieli na kursy doskonalenia zawodowego i kursy podnoszenia kwalifikacji zgodnie z przepisami wewnętrznymi Strony wysyłającej.

W celu zaspokojenia potrzeb oświatowych polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie oraz ukraińskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej, Strony będą sprzyjać zaopatrywaniu przedszkoli, ogólnokształcących placówek oświatowych i placówek pozaszkolnych, w tym centrów kulturalno-oświatowych prowadzonych przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie, a także przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w Rzeczypospolitej Polskiej, w podręczniki szkolne i materiały dydaktyczne.

Strony będą popierały polsko-ukraińską współpracę przy przygotowaniu materiałów metodycznych niezbędnych do nauczania języka polskiego i języka ukraińskiego jako języków mniejszości narodowych, a także będą wspierały wymianę materiałów do nauczania w formie elektronicznej.

1.
Strony będą kontynuowały współpracę w ramach Wspólnej Polsko-Ukraińskiej Komisji Ekspertów do spraw Doskonalenia Treści Podręczników Szkolnych z historii i geografii obu państw.
2.
Posiedzenia Komisji będą odbywać się raz w roku, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i na Ukrainie.
3.
Strona wysyłająca pokrywa, zgodnie z przepisami wewnętrznymi, wszelkie koszty związane z delegowaniem ekspertów, w tym koszty podróży do miejsca przeznaczenia i z powrotem, zakupu ubezpieczenia zdrowotnego, koszty utrzymania i zakwaterowania.
1.
Strony będą sprzyjały nawiązywaniu bezpośredniej współpracy między przedszkolami, szkołami, placówkami oświatowymi i stowarzyszeniami kulturalno-oświatowymi ukraińskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przedszkolami, ogólnokształcącymi placówkami oświatowymi i placówkami pozaszkolnymi, w tym centrami kulturalno-oświatowymi prowadzonymi przez organizacje społeczne polskiej mniejszości narodowej, na Ukrainie, w tym w regionach przygranicznych, przeprowadzaniu wspólnych imprez kulturalnych i sportowych, wymianie grup uczniów i nauczycieli, a także będą stwarzały warunki do podejmowania wspólnych działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się, niwelowanie stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii i we współczesnych relacjach.
2.
Warunki organizacyjne i finansowe będą uzgadniane bezpośrednio przez zainteresowane instytucje.

Strony będą rozwijać współpracę w dziedzinie oświaty w ramach projektów i programów edukacyjnych realizowanych przez organizacje regionalne i międzynarodowe, w tym w ramach współpracy z Radą Europy, OBWE i UNESCO.

Niniejsze Porozumienie nie wyklucza możliwości realizacji innych przedsięwzięć nieobjętych jego zakresem a uzgodnionych między Stronami.

Porozumienie zawarte jest na okres 5 lat i wejdzie w życie z dniem podpisania.

Ulega ono automatycznemu przedłużeniu na kolejne pięcioletnie okresy, o ile żadna ze Stron, na co najmniej 6 miesięcy przed upływem kolejnego 5-letniego okresu obowiązywania, pisemnie nie poinformuje drogą dyplomatyczną drugiej Strony o swoim zamiarze wypowiedzenia Porozumienia.

Przedsięwzięcia rozpoczęte na podstawie postanowień niniejszego Porozumienia w czasie jego obowiązywania trwają do ich zakończenia, niezależnie od terminu obowiązywania niniejszego Porozumienia.

Sporządzono w Kijowie dni 19 stycznia 2015 roku w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i ukraińskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc prawną.