§ 6. - Tworzenie, rozdział i centralizowanie funduszów socjalnego i mieszkaniowego dla pracowników szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych.

Monitor Polski

M.P.1985.1.4

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1985 r.
§  6.
1.
Środki funduszu socjalnego utworzonego przez kuratorów oświaty i wychowania przeznaczone są na finansowanie działalności socjalnej ujętej w programie wojewódzkim uzgodnionym z zarządem okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego.
2.
Jeżeli program, o którym mowa w ust. 1, przewiduje realizację określonych zadań na szczeblu ogólnowojewódzkim, część środków funduszu socjalnego może być - w porozumieniu z zarządem okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego - scentralizowana przez kuratorów oświaty i wychowania z przeznaczeniem na finansowanie tych zadań.
3.
Środki funduszu socjalnego nie przeznaczone na realizację zadań, o których mowa w ust. 2, są przekazywane na wyodrębnione rachunki bankowe funduszu socjalnego organów bezpośrednio nadzorujących szkoły, przy czym:
1)
środki funduszu przeznaczone na działalność socjalną na rzecz pracowników szkół podlegają podziałowi proporcjonalnie do liczby tych pracowników, z uwzględnieniem różnicy odpisów na fundusz socjalny dla poszczególnych grup zatrudnionych (nauczycieli, pracowników ekonomicznych, administracyjnych i obsługi),
2)
środki funduszu przeznaczonego na działalność socjalną na rzecz nauczycieli emerytów (rencistów) podlegają podziałowi proporcjonalnie do liczby tych emerytów (rencistów) zamieszkujących na terenie poszczególnych miast (dzielnic) i gmin.
4.
Część środków funduszu socjalnego, o których mowa w ust. 3, organ bezpośrednio nadzorujący szkoły (placówki) może przekazać do dyspozycji szkoły (placówki) będącej jednostką samodzielnie bilansującą, na wyodrębniony rachunek bankowy funduszu socjalnego - z przeznaczeniem na sfinansowanie określonych przez organ (uzgodnionych z organem) kosztów działalności socjalnej.
5.
Na wyodrębnionych rachunkach bankowych funduszu socjalnego, o których mowa w § 5 oraz w § 6 ust. 3 i 4, gromadzone będą ponadto inne wpływy zwiększające środki funduszu socjalnego, przewidziane w przepisach o tym funduszu.