Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958/1959 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej.

Monitor Polski

M.P.1958.68.396

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1958 r.

UCHWAŁA NR 314
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 sierpnia 1958 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1958/1959 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej.

Przepisy ogólne.

§  1.
Uchwała dotyczy podległych Ministrowi Rolnictwa państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej prowadzących działalność w zakresie produkcji roślinnej, hodowlanej, rybackiej, ogrodniczej oraz przemysłu rolnego, stanowiącego integralna część gospodarstwa rolnego, zwanych w dalszym ciągu "gospodarstwami".

Odpisy na fundusz zakładowy.

§  2.
1.
Gospodarstwa, które osiągną zysk rzeczywisty lub pomniejszą planowaną stratę, dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w wysokości:

30% sumy rzeczywistego zysku oraz

20% sumy poprawy wyniku w porównaniu z wynikiem planowanym na rok gospodarczy 1958/1959.

2.
Jeżeli gospodarstwa, o których mowa w ust. 1, osiągną w roku gospodarczym 1958/1959 wzrost produkcji towarowej netto w porównaniu z rokiem gospodarczym 1957/1958, dokonują odpisu dodatkowego w wysokości 5% sumy tego wzrostu.
3.
Za wartość produkcji towarowej netto uważa się wartość sprzedaży netto skorygowaną (zmniejszoną lub zwiększoną) o wartość różnic remanentów inwentarza żywego, produktów roślinnych i pasz na początek i na koniec roku gospodarczego. Wartość sprzedaży netto stanowi sumę dochodów ze sprzedaży produktów roślinnych i pochodzenia zwierzęcego, inwentarza żywego, ryb oraz wyrobów przemysłu rolnego, pomniejszoną o sumę zakupów nasion i sadzeniaków, surowców przemysłu rolnego, pasz, sztuk inwentarza żywego oraz materiału zarybieniowego.
§  3.
1.
Łączna kwota wypłat na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników nie może przekroczyć 8,5% osobowego funduszu płac wykonanego przez gospodarstwo w roku 1958/1959.
2.
Przy ustalaniu wypłat, o których mowa w ust. 1, należy przyjmować za podstawę fundusz płac powiększony o różnicę wartości ziemiopłodów i mleka sprzedanych pracownikom, wynikającą z różnicy między obowiązującymi cenami zbytu a cenami określonymi w układzie zbiorowym pracy.

Zmniejszenie wysokości odpisów i ich wyłączenie.

§  4.
1.
Przy dokonywaniu odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy odlicza się od sumy rzeczywistego zysku bądź od sumy poprawy wyniku (§ 2 ust. 1) sumę nieuzasadnionego przekroczenia planowanego funduszu płac.
2.
Jeżeli suma nieuzasadnionego przekroczenia funduszu płac przewyższa sumę rzeczywistego zysku bądź sumę poprawy wyniku, gospodarstwo traci prawo do odpisu na fundusz zakładowy.
§  5.
Przy ustalaniu, czy gospodarstwu przysługuje prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów wyłącza się różnice wynikające z wprowadzonych w roku gospodarczym 1958/1959 (po dniu 1 lipca 1958 r.) zmian cen sprzedawanych produktów i wyrobów, urzędowych zmian cen zakupywanych materiałów oraz usług obcych, stawek płac, składek na ubezpieczenia rzeczowe i społeczne, stawek amortyzacji itp. w porównaniu z przyjętymi w planie na rok gospodarczy 1958/1959.
§  6.
Jeżeli gospodarstwo osiągnęło poprawę wyniku w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami lub ze szkodą dla interesu społecznego, traci prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy lub też odpisy te ulegają odpowiedniemu zmniejszeniu.

Zasady pokrywania wydatków na nagrody w gospodarstwach, które nie tworzą funduszu zakładowego.

§  7.
1.
Gospodarstwom, które nie spełnią warunków określonych w uchwale, jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości nie przekraczającej 0,2% planowanego osobowego funduszu płac na rok gospodarczy 1958/1959 bez doliczania różnicy w wartości świadczeń odpłatnych, o której mowa w § 3.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty gospodarstwa.

Przepisy końcowe.

§  8.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów niniejszej uchwały jednostka nadrzędna obowiązana jest niezależnie od pociągnięcia do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej pozbawić dyrektora przedsiębiorstwa i głównego księgowego prawa do udziału w funduszu zakładowym.
§  9.
W gospodarstwach objętych przepisami niniejszej uchwały nie stosuje się dotychczasowych przepisów dotyczących finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  10.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych wyda szczegółowe przepisy regulujące tryb wykonania niniejszej uchwały.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r.