Tryb postępowania przy uzgadnianiu z urzędami górniczymi zezwoleń na zmianę gospodarczego charakteru nieruchomości, położonej w obrębie obszaru górniczego, oraz na wzniesienie lub przebudowę budowli i urządzeń na takiej nieruchomości.

Monitor Polski

M.P.1959.15.64

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lutego 1959 r.

ZARZĄDZENIE NR 17
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lutego 1959 r.
w sprawie trybu postępowania przy uzgadnianiu z urzędami górniczymi zezwoleń na zmianę gospodarczego charakteru nieruchomości, położonej w obrębie obszaru górniczego, oraz na wzniesienie lub przebudowę budowli i urządzeń na takiej nieruchomości.

Na podstawie art. 41 ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
1.
Organ administracji państwowej, właściwy do udzielenia zezwolenia na istotną zmianę gospodarczego charakteru nieruchomości lub do udzielenia zezwolenia na wzniesienie, odbudowę albo przebudowę trwałych budowli i urządzeń, obowiązany jest przed powzięciem decyzji skierować akta sprawy z załącznikami i z projektem zezwolenia w celu uzgodnienia do miejscowo właściwego okręgowego urzędu górniczego, jeżeli zamierzone zmiany lub roboty dotyczą nieruchomości położonej, choćby częściowo, w obrębie obszaru górniczego.
2.
Właściwy organ administracji państwowej zaniecha uzgodnienia sprawy z okręgowym urzędem górniczym przy inwestycjach podejmowanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej, jeżeli uprzednio dokonano uzgodnienia z okręgowym urzędem górniczym lokalizacji szczegółowej zamierzonej inwestycji.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2, organ administracji państwowej określony w ust. 1 może w razie potrzeby zwrócić się do okręgowego urzędu górniczego o dodatkowe uzgodnienie sprawy i projektu zezwolenia.
1.
Okręgowy urząd górniczy, obowiązany jest w terminie jednego miesiąca, licząc od daty otrzymania akt, wypowiedzieć się w sprawie projektowanego zezwolenia.
2.
Okręgowy urząd górniczy może uzależnić zajęcie stanowiska od złożenia potrzebnych dokumentów lub od złożenia opinii przez biegłych.
Okręgowy urząd górniczy rozpatruje sprawę ze względu na warunki geologiczno-górnicze terenu, mając na uwadze uzasadnione interesy przedsiębiorstwa górniczego oraz ubiegającego się o zezwolenie.
1.
Okręgowy urząd górniczy zawiadamia organ administracji państwowej o swoim stanowisku. W szczególności okręgowy urząd górniczy może uzależnić wydanie przez ten organ zezwolenia od:
1)
uwzględnienia warunków geologiczno-górniczych przy projektowanej zmianie gospodarczego charakteru nieruchomości lub przy projektowanej budowli lub urządzeniu,
2)
spełnienia określonych warunków technicznych ze względu na ochronę zakładu górniczego.
2.
Okręgowy urząd górniczy może zastrzec, aby rozpoczęcie zmiany gospodarczego charakteru nieruchomości albo rozpoczęcie budowy, odbudowy lub przebudowy budowli lub urządzenia nastąpiło w określonym przez siebie terminie.
3.
W przypadku odmowy uzgodnienia lub uzależnienia wydania zezwolenia od spełnienia określonych warunków (ust. 1 i 2) stanowisko okręgowego urzędu górniczego powinno zawierać uzasadnienie.
1.
Organ administracji państwowej właściwy do udzielenia zezwolenia zamieszcza w zezwoleniu wzmiankę, że zostało ono uzgodnione z okręgowym urzędem górniczym.
2.
W przypadku uzależnienia przez okręgowy urząd górniczy wydania zezwolenia od spełnienia określonych warunków (§ 4 ust. 1 i 2) organ administracji państwowej wydaje zezwolenie pod warunkami określonymi przez ten urząd.
W postępowaniu przed organem administracji państwowej, rozpatrującym odwołanie od decyzji w sprawie zezwolenia, organ właściwy do rozpatrzenia odwołania działa w uzgodnieniu z Wyższym Urzędem Górniczym, stosując odpowiednio przepisy niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.