Tryb postępowania przy obciążaniu funduszu płac producenta maszyn, konstrukcji i urządzeń w przypadku dokonania naprawy tych maszyn, konstrukcji i urządzeń przez przedsiębiorstwo budowlano-montażowe.

Monitor Polski

M.P.1960.69.328

Akt utracił moc
Wersja od: 8 września 1960 r.

INSTRUKCJA
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 26 sierpnia 1960 r.
w sprawie trybu postępowania przy obciążaniu funduszu płac producenta maszyn, konstrukcji i urządzeń w przypadku dokonania naprawy tych maszyn, konstrukcji i urządzeń przez przedsiębiorstwo budowlano-montażowe.

W wykonaniu § 2 uchwały nr 52 Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1960 r. w sprawie zasad planowania, kontroli i korekty funduszu płac w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 18, poz. 90) oraz w związku z § 2 ust. 9 instrukcji Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 5 lutego 1960 r. w sprawie planowania, kontroli i korekty funduszu płac w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 21, poz. 105 i Nr 45, poz. 218) ustala się, co następuje:
W przypadku wykonania przez przedsiębiorstwo budowlano-montażowe na zlecenie inwestora robót związanych z naprawą i przeróbką maszyn, konstrukcji i urządzeń dostarczonych na budowę przez producenta - w fakturze należy wyodrębnić wydatki osobowe.
1.
Faktura (§ 1) powinna być opracowana według norm kosztorysowych z wyodrębnieniem kosztów robocizny bezpośredniej, pomniejszonych o składki na świadczenia socjalne (ZUS - 15,5%). Tak wyliczone nakłady na robociznę bezpośrednią nie mogą być zaliczane dla celów bankowej kontroli funduszu płac do wykonania zadań produkcyjnych i nie obciążają funduszu płac przedsiębiorstwa budowlano-montażowego.
2.
Zleceniodawca po sprawdzeniu faktury co do zgodności jej sporządzenia z ogólnie obowiązującymi przepisami oraz po zaakceptowaniu jej opłaca ją ze środków na finansowanie inwestycji lub remontów (kapitalnych, średnich, bieżących).
1.
W celu ustalenia oszczędności lub przekroczeń funduszu płac z uwzględnieniem przepisów § 2 ust. 1 - przedsiębiorstwo budowlano-montażowe dołącza do kwartalnego sprawozdania z wykonania planu funduszu płac, składanego w banku finansującym, wyciągi z opłaconych przez zleceniodawcę faktur sporządzonych zgodnie z wymaganiami § 2 ust. 1 wraz z odpowiednim zestawieniem zbiorczym. Wyciągi powinny wyraźnie wskazywać nazwę i adres producenta maszyny, konstrukcji lub urządzenia odpowiedzialnego za jakość dostawy oraz bank finansujący działalność eksploatacyjną producenta.
2.
Bank finansujący przedsiębiorstwo budowlano-montażowe uwzględnia otrzymane wyciągi z faktur przy ustalaniu oszczędności lub przekroczeń funduszu płac, a następnie przesyła je do banku finansującego działalność eksploatacyjną producenta. Bank finansujący działalność eksploatacyjną producenta w ramach bankowej kontroli funduszu płac obciąży odpowiednią kwotą wykonany fundusz płac producenta do wysokości robocizny objętej fakturą, stanowiącą podstawę uznanego regresu inwestora w stosunku do producenta.