Rozdział 2 - Wstępne postępowanie wymiarowe w sprawach opłaty elektryfikacyjnej. - Tryb postępowania prezydiów wojewódzkich i powiatów rad narodowych - wydziałów finansowych oraz przedsiębiorstw elektryfikacji rolnictwa w zakresie wymiaru i poboru opłaty elektryfikacyjnej.

Monitor Polski

M.P.1955.17.180

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1954 r.

II.

Wstępne postępowanie wymiarowe w sprawach opłaty elektryfikacyjnej.

§  4.
1.
Dla wsi i osiedli, w których mają być prowadzone prace w ramach powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli, sporządza się wykazy właścicieli budynków objętych powszechną elektryfikacją.
2.
Wykazy właścicieli budynków (ust. 1) obowiązane są sporządzić prez. p.r.n. dla każdej elektryfikowanej wsi (osiedla) oddzielnie w ciągu 2 tygodni od wezwania przez PER do złożenia wykazu właścicieli, a w braku wezwania przez PER najpóźniej do dnia ogłoszenia przez przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej powszechnej elektryfikacji w danej wsi lub osiedlu.
3.
Wykazy właścicieli budynków sporządza się w 2 egzemplarzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji, wypełniając kolumny 1 - 4 włącznie.
§  5.
Do wykazu nie wpisuje się:
1)
urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw pod zarządem państwowym, central spółdzielni oraz spółdzielni (z wyjątkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych, które podlegają wpisaniu do wykazu), użytkujących budynki w elektryfikowanej wsi lub osiedlu,
2)
innych organizacji i instytucji, nie wymienionych w pkt 1, które zgłoszą wniosek o objęcie ich elektryfikacją i które opłacają rzeczywiste koszty przyłączenia i wykonania urządzeń w wysokości i terminach ustalonych przez PER (§ 8 uchwały nr 680).
§  6.
1.
W kolumnie 1 wykazu podaje się liczbę kolejną, pod którą został wpisany do wykazu właściciel budynku objętego powszechną elektryfikacją.
2.
W kolumnie 2 wykazu zamieszcza się:
1)
nazwisko i imię właściciela budynku objętego powszechną elektryfikacją bez względu na to, czy budynek zajmowany jest przez właściciela lub jest przez niego w całości lub w części wynajmowany,
2)
nazwiska i imiona każdego z właścicieli budynków w oddzielnych pozycjach wykazu, gdy części budynku stanowią przedmiot odrębnej własności każdego z właścicieli,
3)
nazwiska i imiona wszystkich współwłaścicieli budynku pod jedną pozycją wykazu, gdy budynek stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób, z tym że PER obowiązane jest wykonać tyle instalacji wewnętrznych (standartów), ile w nim znajduje się odrębnych gospodarstw domowych, jednak nie więcej niż jest współwłaścicieli budynku; wymiaru opłaty elektryfikacyjnej dokonuje się dla każdego ze współwłaścicieli oddzielnie w zależności od jego przychodowości z gospodarstwa rolnego lub z innych źródeł,
4)
nazwisko i imię osoby użytkującej budynek, którą prez. p.r.n. obciążyło obowiązkiem uiszczenia opłaty elektryfikacyjnej (§ 1 ust. 2 uchwały nr 680); - dotyczy to w szczególności osób, którym np. przydzielono gospodarstwa rolne w ramach osadnictwa bez doręczenia aktu nadania.
3.
Jeżeli budynek stanowi własność osoby, która jest właścicielem lub użytkownikiem gospodarstwa rolnego, wówczas w kolumnie 3 wykazu podaje się przychodowość gospodarstwa rolnego z roku poprzedzającego rok planowanego przystąpienia do prac elektryfikacyjnych w danej wsi lub osiedlu, np. w wykazie właścicieli budynków objętych powszechną elektryfikacją w 1954 r. podaje się w kolumnie 3 przychodowość gospodarstwa rolnego z roku 1953 (§ 2 ust. 1 uchwały nr 680); zasada ta obowiązuje także w przypadku, gdy właściciel gospodarstwa rolnego lub którakolwiek z osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym pobiera wynagrodzenie za pracę lub jest równocześnie podatnikiem podatku obrotowego lub dochodowego (przy ustalaniu wysokości opłaty elektryfikacyjnej nie bierze się bowiem pod uwagę przychodów z innych źródeł poza gospodarstwem rolnym, osiąganych przez podatnika podatku gruntowego lub przez którąkolwiek z osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym),
4.
Jeżeli budynek stanowi własność osoby nie będącej właścicielem gospodarstwa rolnego, której źródłem utrzymania jest wynagrodzenie za pracę najemną, wówczas w celu dokonania wymiaru opłaty w kolumnie 4 wykazu podaje się przychodowość "do 7.600 zł" (§ 2 ust. 2 uchwały nr 680); zasada ta obowiązuje także w przypadku, gdy właściciel budynku elektryfikowanego lub którakolwiek z osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym jest równocześnie podatnikiem podatku obrotowego lub dochodowego.
5.
Jeżeli budynek stanowi osobistą własność członka rolniczej spółdzielni produkcyjnej, wówczas w kolumnie 3 wykazu podaje się przychodowość z działki przyzagrodowej.
6.
Jeżeli budynek stanowi własność osoby nie objętej przepisami § 2 ust. 1, 2 i 4 uchwały nr 680, wówczas w celu dokonania wymiaru opłaty, zgodnie z § 2 ust. 3 uchwały, w kolumnie 4 wykazu podaje się przychodowość:
a)
w kwocie "do 7.600 zł" dla właścicieli budynków utrzymujących się z renty (za wysługę lat, starczej, inwalidzkiej lub rodzinnej); zasada ta obowiązuje także w przypadku, gdy właściciel lub którakolwiek z osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym jest równocześnie podatnikiem podatku obrotowego lub dochodowego,
b)
w pozostałych przypadkach - przychodowość w kwocie, którą ustali prez. p.r.n. (§ 2 ust. 3 uchwały nr 680); przychodowość ta powinna być określona w kwocie odpowiadającej faktycznemu przychodowi osiąganemu przez daną osobę a w szczególności faktycznemu przychodowi osiąganemu ze źródeł, z których przychody podlegają podatkowi obrotowemu lub dochodowemu; w tym przypadku w kolumnie wykazu zamieszcza się także adnotację co do rodzaju źródeł, z których podatnik osiąga przychody (np. przychody z młyna 12.600 zł).
§  7.
1.
Wykazy właścicieli budynków prezydia p.r.n. przesyłają do PER niezwłocznie po ich wypełnieniu w sposób wskazany w §§ 4- 6.
2.
PER sprawdza nadesłane wykazy (ust. 1) w celu stwierdzenia, czy w wykazie nie pominięto któregokolwiek z budynków podlegających zelektryfikowaniu. W przypadku stwierdzenia, że w wykazie opuszczono budynek podlegający zelektryfikowaniu, PER zawiadamia o tym prez. p.r.n., które obowiązane jest sporządzić dodatkowy wykaz obejmujący budynki opuszczone i wykaz ten przesłać do PER.
3.
PER w nadesłanych wykazach (ust. 2) stwierdza, czy nie zachodzą przypadki konieczności wyłączenia ze względów technicznych niektórych budynków spod elektryfikacji (np. na skutek ich złego stanu), oraz określa: a) standard urządzenia elektryfikacyjnego przysługującego każdemu z gospodarstw i b) rodzaj robót podlegających wykonaniu w danej wsi (osiedlu), a więc czy jest to elektryfikacja, czy doelektryfikacja. W związku z tym PER wskazuje właściwą tabelę, podług której prezydium p.r.n. powinno obliczyć opłatę.
4.
W przypadku konieczności wyłączenia budynków spod elektryfikacji PER skreśla odnośną pozycję z wykazu, zamieszczając w kolumnie 7 wykazu (uwagi) przyczynę skreślenia oraz podpis.
5.
PER podaje standard urządzenia elektryfikacyjnego w kolumnie 5 wykazu.
6.
Czynności wymienione w ust. 2 - 5 PER powinno wykonać najpóźniej na jeden miesiąc przed rozpoczęciem elektryfikacji danej wsi lub osiedla.
§  8.
Po wykonaniu czynności, o których mowa w § 7, PER zwraca jeden egzemplarz sprawdzonego i uzupełnionego wykazu prez. p.r.n., drugi zaś zatrzymuje do własnego użytku.
§  9.
O przesłaniu do prez. p.r.n. sprawdzonych i uzupełnionych wykazów PER zawiadamia prez. w.r.n. w celu dopilnowania wykonania przez prez. p.r.n. prac przygotowawczych do wymiaru opłaty elektryfikacyjnej.
§  10.
W przypadku niezwrócenia przez PER sprawdzonego i uzupełnionego wykazu na jeden miesiąc przed rozpoczęciem elektryfikacji danej wsi lub osiedla prez. p.r.n. obowiązane jest o tym powiadomić prez. w.r.n. celem podjęcia interwencji w PER.
§  11.
1.
O rozpoczęciu prac elektryfikacyjnych PER obowiązane jest zawiadomić prez. p.r.n. oraz prez. w.r.n. przez wysłanie meldunku.
2.
Meldunek powinien być wysłany natychmiast po rozpoczęciu prac elektryfikacyjnych.
3.
Po otrzymaniu meldunku prez. p.r.n. obowiązane jest niezwłocznie wymierzyć opłatę i doręczyć nakazy płatnicze, a prez. w.r.n. sprawdzić, czy prezydia p.r.n. wykonały powyższe czynności w sposób właściwy i terminowo.