Tryb odwołania i wybór radnych gromadzkich rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1955.25.250

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1955 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 11 marca 1955 r.
w sprawie trybu odwołania i wyboru radnych gromadzkich rad narodowych.

Na podstawie art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołania gromadzkich rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191) Rada Państwa ustala następujący tryb odwołania i wyboru radnych gromadzkich rad narodowych:
1.
Z wnioskiem o odwołanie radnego przez wyborców może wystąpić organizacja, która zgłosiła jego kandydaturę (gromadzki komitet Frontu Narodowego). Wniosek powinien być uzasadniony i zarazem wskazywać kandydata proponowanego na miejsce odwołanego radnego. Z wnioskiem o odwołanie radnego może również wystąpić gromadzka rada narodowa z własnej inicjatywy.
2.
Wnioski o odwołanie radnego i wybór nowego radnego przesyła się do komisji powiatowej rady narodowej do spraw odwołania i wyboru radnych gromadzkich rad narodowych.
1.
Powiatowe rady narodowe powołują stałe komisje do spraw odwołania i wyboru radnych gromadzkich rad narodowych w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, sekretarz i dwóch członków komisji, powołanych spośród radnych powiatowej rady narodowej.
2.
Komisja sprawuje nadzór nad przeprowadzaniem odwołania i wyboru radnych. W porozumieniu z gromadzkimi radami narodowymi komisja ustala terminy zebrań wiejskich, czuwa nad ich przebiegiem oraz ustala wyniki głosowania.
1.
Odwołanie i wybór radnego odbywa się na zebraniach wiejskich przeprowadzanych w poszczególnych wsiach na terenie całej gromady.
2.
Zebranie zwołuje i przewodniczy na nim przedstawiciel gromadzkiej rady narodowej. Po zaznajomieniu uczestników zebrania z zasadami odwołania i wyboru radnego przedstawiciel gromadzkiego komitetu Frontu Narodowego lub gromadzkiej rady narodowej wyjaśnia obecnym przyczyny, dla których zgłoszony został wniosek o odwołanie radnego. Następnie przedstawiciel gromadzkiego komitetu Frontu Narodowego zgłasza kandydaturę nowego radnego i ją uzasadnia. Wyborcy wypowiadają się w tych sprawach, przy czym również mogą zgłaszać inne kandydatury na miejsce odwołanego radnego.
Po dyskusji i ustaleniu kandydatur przeprowadza się głosowanie najpierw nad wnioskiem o odwołanie radnego, a następnie nad kandydaturami zgłoszonymi na miejsce odwołanego radnego. Kandydatury poddaje się pod głosowanie według kolejności zgłoszeń.
1.
Głosowanie odbywa się jawnie przez podniesienie ręki. Głosy oblicza przewodniczący obrad.
2.
W głosowaniu biorą udział tylko te osoby, które mają prawo wybierania do rad narodowych.
Protokoły z przebiegu zebrań wiejskich przesyła się do komisji powiatowej rady narodowej do spraw odwołania i wyboru radnych gromadzkich rad narodowych.
1.
Na podstawie danych ze wszystkich zebrań wiejskich komisja ustala wyniki głosowania z terenu całej gromady według następujących zasad:
a)
w głosowaniu nad odwołaniem i wyborem radnego powinna brać udział co najmniej połowa osób uprawnionych do wybierania do rad narodowych, zamieszkałych na terenie całej gromady,
b)
odwołanie następuje bezwzględną większością głosów (więcej niż połowa głosów osób biorących udział w głosowaniu),
c)
wybrany jest kandydat, na którego oddano najwięcej głosów. Powinien on jednak uzyskać co najmniej połowę głosów osób biorących udział w głosowaniu.
2.
O wynikach głosowania komisja powiatowej rady narodowej powiadamia gromadzką radę narodową, która informuje o tym ludność gromady.
1.
W razie ustalenia, że w gromadzie wzięła udział w zebraniach wiejskich mniej niż połowa wyborców zamieszkałych w gromadzie, komisja powiatowej rady narodowej ustala w porozumieniu z gromadzką radą narodową terminy ponownych zebrań wiejskich w tych wsiach, w których udział wyborców w pierwszym zebraniu był niedostateczny.
2.
W razie stwierdzenia, że wyborcy wypowiedzieli się za odwołaniem radnego, ale żadna ze zgłoszonych na jego miejsce kandydatur nie uzyskała wymaganej większości głosów - komisja powiatowej rady narodowej powiadamia o tym gromadzki komitet Frontu Narodowego celem zgłoszenia kandydatury na radnego, po czym w porozumieniu z gromadzką radą narodową ustala terminy ponownych zebrań wiejskich w całej gromadzie dla wyboru nowego radnego.
3.
Ponowne zebrania wiejskie powinny się odbyć w ciągu 1 miesiąca od daty ustalenia wyników pierwszych zebrań wiejskich (ust. 1 i 2).
Przepisy uchwały stosuje się odpowiednio w przypadku wygaśnięcia mandatu radnego gromadzkiej rady narodowej na skutek śmierci, zrzeczenia się mandatu lub utraty prawa wybieralności.