Dz.U.1973.38.226 t.j.
| Akt utracił mocUSTAWAz dnia 31 października 1957 r.Ordynacja wyborcza do rad narodowych.
Rozdział 1. Zasady ogólne.
Zasady ogólne.
Wybory są równe: wyborcy biorą udział w wyborach na równych zasadach; każdemu wyborcy przysługuje jeden głos.
Wybory odbywają się w tajnym głosowaniu: w lokalu wyborczym musi się znajdować pomieszczenie za osłoną, zabezpieczające tajność głosowania; karty do głosowania wrzuca się do urny wyborczej w kopercie.
Rozdział 2. Zarządzenie wyborów.
Zarządzenie wyborów.
Wybory zarządza Rada Państwa nie później niż na miesiąc przed upływem kadencji rad narodowych.
Rozdział 3. Liczba członków rad narodowych.
Liczba członków rad narodowych.
Rada Państwa ustala liczbę członków wojewódzkich rad narodowych oraz miejskich rad narodowych w miastach wyłączonych z województw - w granicach od 100 do 180.
Powiatowe rady narodowe ustalają liczbę członków rad narodowych:
Ustalenie liczby członków poszczególnych rad narodowych następuje z uwzględnieniem liczebności mieszkańców, zamieszkałych na obszarze działania danej rady narodowej.
Uchwały w sprawie ustalenia liczby członków wojewódzkich (miejskich w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych ogłasza się w Monitorze Polskim, a uchwały w sprawie ustalenia liczby członków pozostałych rad narodowych - w dziennikach urzędowych właściwych wojewódzkich rad narodowych, najpóźniej w 57 dniu przed dniem wyborów.
Rozdział 4. Okręgi wyborcze.
Okręgi wyborcze.
Rozdział 5. Obwody głosowania.
Obwody głosowania.
Obwody głosowania tworzy się według następujących zasad:
Rozdział 6. Komisje wyborcze.
Komisje wyborcze.
Do zadań terytorialnych komisji wyborczych należy:
Do zadań obwodowych komisji wyborczych należy:
Rozdział 7. Spisy wyborców.
Spisy wyborców.
Rozdział 8. Zgłaszanie kandydatów.
Zgłaszanie kandydatów.
Kandydatów na radnych zgłaszają organizacje polityczne, zawodowe i spółdzielcze oraz inne masowe organizacje społeczne ludu pracującego realizujące wspólny program Frontu Jedności Narodu.
Rozdział 9. Karty do głosowania.
Karty do głosowania.
Terytorialne komisje wyborcze zarządzają w trybie ustalonym przez Centralną Komisję Wyborczą wydrukowanie, osobno dla każdego okręgu wyborczego, kart do głosowania oraz przygotowanie kopert w potrzebnej ilości i zapewniają dostarczenie ich obwodowym komisjom wyborczym.
Rozdział 10. Głosowanie.
Głosowanie.
Głosowanie odbywa się w lokalu obwodowej komisji wyborczej bez przerwy między godziną 6 a 22.
Wyborca głosuje na tylu kandydatów, ilu radnych ma być wybranych w danym okręgu wyborczym.
Nazwiska kandydatów, na których wyborca głosuje, pozostawia on nie skreślone na karcie do głosowania. Pozostawiając na karcie do głosowania większą liczbę nie skreślonych kandydatów od liczby mandatów przypadającej na dany okręg wyborczy, wyborca oddaje głos na tych nie skreślonych kandydatów, których nazwiska są zamieszczone na karcie do głosowania w pierwszej kolejności.
Wyborca wkłada karty do głosowania do koperty, podchodzi do urny i w obecności komisji wrzuca kopertę do urny.
Rozdział 11. Ustalenie wyników głosowania w obwodzie.
Ustalenie wyników głosowania w obwodzie.
Rozdział 12. Ustalenie i ogłoszenie wyników wyborów.
Ustalenie i ogłoszenie wyników wyborów.
Po przesłaniu do ogłoszenia obwieszczeń o wynikach wyborów i sporządzeniu zaświadczeń o wyborze terytorialne komisje wyborcze przesyłają materiały z przeprowadzonych wyborów odpowiednio do prezydium wojewódzkiej, powiatowej, miejskiej lub dzielnicowej rady narodowej albo naczelnika gminy. Prezydia rad narodowych oraz naczelnicy gmin przechowują te materiały do czasu otrzymania dalszych zarządzeń Rady Państwa.
Rozdział 13. Ważność wyborów.
Ważność wyborów.
Jeżeli w wyborach dopuszczono się przestępstw przeciw głosowaniu lub naruszenia istotnych przepisów niniejszej ustawy, a przestępstwa te lub naruszenia mogły wywrzeć istotny wpływ na wynik wyborów, Rada Państwa unieważnia wybory w tym okręgu lub obwodzie, którego dotyczyła przyczyna nieważności.
Unieważniając wybory Rada Państwa unieważnia mandaty pochodzące z tych wyborów i zarządza w granicach unieważnienia ponowne wybory lub podjęcie niektórych czynności wyborczych, wskazując czynność, od której należy ponowić postępowanie wyborcze.
Rozdział 14. Wygaśnięcie mandatu radnego.
Wygaśnięcie mandatu radnego.
Wyborcy mogą odwołać radnego, który postępowaniem swoim jaskrawo narusza godność radnego, uchyla się od prac w radzie albo z innych względów zawiódł zaufanie wyborców.
Na podstawie protokołów z przeprowadzonych zebrań rada narodowa stwierdza wygaśnięcie mandatu radnego, jeżeli większość wyborców, którzy uczestniczyli w zebraniach, głosowała za odwołaniem radnego.
Rozdział 15. Uzupełnienie składu rad narodowych.
Uzupełnienie składu rad narodowych.
Rozdział 16. Przepisy końcowe.
Przepisy końcowe.
ZAŁĄCZNIK (pominięty)
(pominięty)