Tryb i warunki udzielania zezwoleń na wydawanie pocztówek i innych druków okolicznościowych przez spółdzielnie pracy i rzemieślników indywidualnych.

Monitor Polski

M.P.1955.30.297

Akt utracił moc
Wersja od: 5 kwietnia 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 28 marca 1955 r.
w sprawie trybu i warunków udzielania zezwoleń na wydawanie pocztówek i innych druków okolicznościowych przez spółdzielnie pracy i rzemieślników indywidualnych.

Na podstawie § 3 uchwały nr 706 Rady Ministrów z dnia 26 października 1954 r. w sprawie wydawania pocztówek i innych druków okolicznościowych przez spółdzielnie pracy i rzemieślników indywidualnych (Monitor Polski Nr 106, poz. 1412) zarządza się, co następuje:
1.
Spółdzielnie pracy oraz indywidualni rzemieślnicy, zamierzający wydawać pocztówki i inne druki okolicznościowe, obowiązani są uzyskać zezwolenie Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w trybie i na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu.
2.
Obowiązek uzyskania zezwolenia jest niezależny od ujęcia produkcji pocztówek i innych druków w planie przemysłowym.
1.
Spółdzielnie i osoby zgłaszające wniosek o udzielenie zezwolenia przewidzianego w § 1 obowiązane są określić we wniosku:
1)
ilość pocztówek (druków), jaką wnioskodawca zamierza wykonać;
2)
format pocztówki (druku);
3)
projektowaną cenę zbytu;
4)
przewidywanych odbiorców.
2.
We wniosku powinien ponadto wnioskodawca podać:
1)
czy zdjęcie fotograficzne lub oryginał stanowi jego wyłączną własność lub czy pozostaje w jego rozporządzeniu z innego tytułu;
2)
czy posiada surowce niezbędne do wykonania pocztówek (druków);
3)
czy posiada zapotrzebowania odbiorców na projektowaną ilość pocztówek (druków).
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
wzór (wzory) pocztówek (druków);
2)
odpisy posiadanych zapotrzebowań (zamówień).
1.
Wnioski powinny być składane do Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła za pośrednictwem Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy, gdy wniosek składa spółdzielnia pracy, lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział przemysłu), gdy wnioskodawca jest indywidualnym rzemieślnikiem.
2.
Jednostki wymienione w ust. 1 przesyłają zgłoszone wnioski do Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła wraz z opinią co do celowości udzielenia zezwolenia.
Przed rozstrzygnięciem sprawy udzielenia zezwolenia Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła zasięga opinii:
1)
Komisji Opiniodawczej do Spraw Pocztówek Fotograficznych przy Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa", powołanej przez Prezesa Zarządu Głównego Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa" za zgodą Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła - w sprawach dotyczących pocztówek fotograficznych;
2)
komisji powołanej przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki - w sprawach dotyczących pozostałych pocztówek i innych druków okolicznościowych.
Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła odmówi udzielenia zezwolenia, gdy projektowane pocztówki (druki) nie posiadają wymaganego poziomu artystycznego lub gdy wydanie ich byłoby gospodarczo nieuzasadnione.
Decyzję rozstrzygającą wniosek przesyła się wnioskodawcy, a w odpisie jednostce wymienionej w § 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.