§ 10. - Tryb i termin powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Monitor Polski

M.P.2019.394

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 sierpnia 2023 r.
§  10. 
1.  3
 Jeżeli liczba prawidłowo zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych kandydatów do składu danej komisji - po jednym z każdego komitetu wyborczego - jest mniejsza niż ustawowy skład liczbowy komisji - pozostałych kandydatów do składu komisji wyłania się w drodze publicznego losowania spośród kolejnych kandydatów prawidłowo zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych w terminie, o którym mowa w § 5 ust. 6. W celu uzupełnienia składu komisji uwzględnia się tylu kandydatów zgłoszonych przez danego pełnomocnika wyborczego, ilu brakuje do ustawowego składu liczbowego komisji. Przepis § 6 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
2. 
Informację o miejscu, dacie i godzinie przeprowadzenia losowania kapitan statku podaje do publicznej wiadomości co najmniej na 1 dzień przed dniem losowania, wywieszając stosowne zawiadomienie w miejscu przeznaczonym na informacje dla załogi.
3.  4
 Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że nazwiska kandydatów uczestniczących w losowaniu oznacza się numerami, informując o tym obecnych przy losowaniu. Do jednakowych, nieprzezroczystych kopert lub innych pojemników, zwanych dalej "kopertami", wkłada się kartki z wpisanymi numerami odpowiadającymi numerom, którymi oznaczono nazwiska kandydatów. Po wymieszaniu kopert losuje się tyle kopert, ile brakuje do ustawowego składu liczbowego komisji. W przypadku braku kopert kartki z wpisanymi numerami odpowiadającymi numerom, którymi oznaczono nazwiska kandydatów, zagina się w taki sposób, aby niemożliwe było odczytanie ich treści, i losuje się bezpośrednio te kartki. Wylosowane numery są odczytywane i okazywane obecnym przy losowaniu. Odczytywane są również imiona i nazwiska kandydatów oznaczonych tymi numerami. Czynności losowania mogą prowadzić pod nadzorem kapitana statku inne osoby przez niego upoważnione.
4. 
Z przeprowadzonego losowania sporządza się protokół, w którym wymienia się datę i godzinę losowania, osoby przeprowadzające losowanie oraz numer i siedzibę komisji, liczbę kandydatów, spośród których przeprowadzono losowanie, a także imiona i nazwiska osób wylosowanych do składu komisji.
5. 
Po przeprowadzeniu losowania kapitan statku powołuje w skład komisji prawidłowo zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych kandydatów do składu danej komisji - po jednym z każdego komitetu wyborczego - oraz wylosowanych kandydatów.
6.  5
 Jeżeli liczba prawidłowo zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych wszystkich kandydatów do składu danej komisji jest mniejsza niż ustawowy skład liczbowy komisji, kapitan statku powołuje komisję spośród prawidłowo zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych kandydatów do składu danej komisji oraz może uzupełnić jej skład, a jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż 5 - uzupełnia jej skład spośród wyborców przebywających na statku.
3 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a uchwały nr 61/2023 z dnia 17 sierpnia 2023 r. (M.P.2023.931) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 2023 r.
4 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b uchwały nr 61/2023 z dnia 17 sierpnia 2023 r. (M.P.2023.931) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 2023 r.
5 § 10 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c uchwały nr 61/2023 z dnia 17 sierpnia 2023 r. (M.P.2023.931) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 17 sierpnia 2023 r.