Rozdział 7 - Postępowanie pokontrolne. - Tryb i organizacja pracy organów kontrolno-rewizyjnych w zakresie kontroli i rewizji finansowej.

Monitor Polski

M.P.1952.A-35.524

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1952 r.

7.

Postępowanie pokontrolne.

§  53.
1.
O wynikach kontroli i stwierdzonych uchybieniach w jednostkach, nie podporządkowanych radom narodowym organa kontrolno-rewizyjne zawiadamiają władzę przełożoną jednostki kontrolowanej. Drugi egzemplarz zawiadomienia organ kontrolno-rewizyjny przesyła właściwemu organowi finansowemu.
2.
O wynikach kontroli i stwierdzonych uchybieniach w jednostkach podporządkowanych radom narodowym organa kontrolno-rewizyjne zawiadamiają prezydium właściwej rady narodowej.
3.
O wynikach kontroli i stwierdzonych uchyleniach w wydziałach (referatach) prezydiów rad narodowych organa kontrolno-rewizyjne zawiadamiają prezydium rady narodowej wyższego szczebla, a w stosunku do wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych (m. st. Warszawy i m. Łodzi) - prezydia tych rad.
4.
Odpisy zawiadomień wraz z odpisami protokołów z kontroli, przeprowadzonych w wydziałach prezydiów wojewódzkich rad narodowych (m. st. Warszawy i m Łodzi), przesyła się:
1)
w przypadku gdy władzą naczelną dla kontrolowanego wydziału jest Prezes Rady Ministrów - Zespołowi II Prezydium Rady Ministrów;
2)
w przypadku gdy władzą naczelną dla kontrolowanego wydziału jest ministerstwo - właściwemu ministerstwu;
3)
w przypadku gdy stwierdzone uchybienia powstały wskutek podjętych przez wojewódzkie rady narodowe (m. st. Warszawy i m. Łodzi) uchwał sprzecznych i prawem - Radzie Państwa.
5.
Sprawy podlegające na podstawie obowiązujących przepisów skierowaniu do władz powołanych do ścigania przestępstw kontrolujący (§ 41) bądź organ kontrolno-rewizyjny kieruje bezpośrednio do tych władz z wnioskiem o wszczęcie dochodzeń, zawiadamiając jednocześnie właściwy organ Najwyższej Izby Kontroli oraz władzę przełożoną jednostki kontrolowanej.
6.
W przypadku stwierdzenia jaskrawego naruszenia dyscypliny finansowej organa kontrolno-rewizyjne zawiadamiają o tym właściwy organ Najwyższej Izby Kontroli.
§  54.
1.
Jednostka kontrolowana lub jej władza przełożona zawiadamia organ kontrolno-rewizyjny w ciągu miesiąca o wydaniu zarządzeń, mających na celu usunięcie uchybień. Organa kontrolno-rewizyjne czuwają nad dotrzymaniem wyznaczonych terminów.
2.
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1, dotyczące zarządzeń mających na celu usunięcie uchybień w wydziałach prezydiów wojewódzkich rad narodowych (m. st. Warszawy i m. Łodzi), przesyłają organom kontrolno-rewizyjnym prezydia wojewódzkich rad narodowych (m. st. Warszawy i m. Łodzi).
§  55.
1.
W razie niewydania zarządzeń, zmierzających do usunięcia stwierdzonych uchybień przez jednostkę kontrolowaną lub jej władzę przełożoną, sprawę należy przekazać organowi kontrolno-rewizyjnemu wyższego stopnia, który zwraca się o wydanie zarządzeń do władzy przełożonej jednostki, obowiązanej do wydania zarządzenia.
2.
W razie nieuzgodnienia sprawy w trybie przewidzianym w ust. 1 decyduje ostatecznie Minister Finansów w porozumieniu z władzą naczelną jednostki kontrolowanej.
§  56.
Wnioski organu kontrolno-rewizyjnego o zmianę lub uzupełnienie przepisów dotyczących gospodarki finansowej rozpatruje organ finansowy w granicach swej kompetencji lub kieruje do organu finansowego wyższego stopnia.