Rozdział 5 - Czynności kontrolne. - Tryb i organizacja pracy organów kontrolno-rewizyjnych w zakresie kontroli i rewizji finansowej.

Monitor Polski

M.P.1952.A-35.524

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1952 r.

5.

Czynności kontrolne.

§  35.
Kontrolę przeprowadza się w siedzibie kontrolowanej jednostki oraz w miejscu wykonywania jej zadań.
§  36.
1.
Przed rozpoczęciem czynności kontrolnych kontrolujący zgłasza się u kierownika jednostki kontrolowanej, a w razie jego nieobecności - u zastępcy lub upoważnionego do zastępstwa pracownika. Kontrolujący powinien zwrócić się do kierownika o wydanie zarządzeń umożliwiających mu przeprowadzenie kontroli przez dostarczenia materiałów i o wydanie odpowiedniej dyspozycji, aby potrzebne w miarę postępu prac materiały były mu dostarczone w odpowiednim czasie, tak aby kontrola nie doznała zwłoki.
2.
Kontrolę przeprowadza się w obecności kierownika jednostki kontrolowanej lub upoważnionego pracownika, jednakże ich nieobecność nie jest przeszkodą dla przeprowadzenia kontroli.
§  37.
Kontrolujący jest obowiązany stosować się do dyrektyw udzielonych mu przez kierownika organu kontrolno-rewizyjnego. Od otrzymanych dyrektyw kontrolujący może odstąpić, jeżeli tego wymaga dobro kontroli, a skomunikowanie się ze zwierzchnikiem jest utrudnione. W tym jednak przypadku kontrolujący powinien złożyć bezzwłocznie odpowiedni raport.
§  38.
1.
Obowiązkiem kontrolującego jest rzetelne i obiektywne stwierdzenie stanu faktycznego badanej sprawy. Wszystkie uchybienia ujawnione w toku kontroli powinny być ustalone z wyczerpującym naświetleniem okoliczności faktycznych, posiadających istotne znaczenie dla oceny sprawy, oraz w miarę możności wskazywać osoby, ponoszące odpowiedzialność za stwierdzone uchybienia i przekroczenia. Niedopuszczalne jest pozostawienie bez wyjaśnienia jakichkolwiek okoliczności, których całkowite i wyczerpujące zbadanie jest możliwe wyłącznie w toku przeprowadzanej kontroli.
2.
Kontrolujący powinien komunikować osobiście odpowiedzialnym za kontrolowany dział pracy oraz kierownictwu o spostrzeżonych uchybieniach i żądać wszelkich niezbędnych informacji i wyjaśnień. Wyjaśnienia należy zamieścić w protokole przy omawianiu faktu stanowiącego uchybienie. Otrzymane wyjaśnienia należy podać ściśle i zwięźle.
§  39.
W przypadku odstąpienia od kontroli lub od dokonania określonych czynności kontrolnych z powodu niemożności ich przeprowadzenia z jakichkolwiek przyczyn kontrolujący czyni wzmiankę w protokole bądź sporządza raport, podając powody odstąpienia od przeprowadzenia kontroli lub czynności kontrolnych.
§  40.
W przypadku stwierdzenia w toku przeprowadzanej kontroli okoliczności wymagających wydania natychmiastowych zarządzeń lub zabezpieczenia interesu publicznego przed mogącą nastąpić szkodą kontrolujący powinien zażądać od kierownika kontrolowanej jednostki wydania odpowiednich zarządzeń. Zarządzenia te mogą dotyczyć w szczególności zawieszenia w czynnościach pracowników kontrolowanej jednostki, zabezpieczenia dokumentów, kas, magazynów itp. W razie odmowy wydania takich zarządzeń lub gdy tego wymagają okoliczności sprawy, kontrolujący powinien niezwłocznie zwrócić się do władzy przełożonej jednostki kontrolowanej o wydanie zarządzeń. W stosunku do jednostek podporządkowanych radom narodowym kontrolujący powinien zwrócić się do prezydium właściwej rady narodowej. O wydaniu zarządzeń kontrolujący czyni wzmiankę w protokole. W przypadku niewydania tych zarządzeń kontrolujący natychmiast przedstawia sprawę (raport) do decyzji organu kontrolno-rewizyjnego.
§  41.
1.
W przypadku stwierdzenia nadużyć kontrolujący zawiadamia o tym pisemnie władze powołane do ścigania przestępstw i jeżeli okoliczności tego wymagają - przedstawia wniosek o zastosowanie środków zapobiegających uchylaniu się od sądu. Kontrolujący obowiązany jest we wniosku podać ujawniony stan faktyczny z powołaniem się w miarę możliwości na dokumenty oraz pisemne zeznania zbadanych osób.
2.
O skierowaniu wniosku do władz powołanych do ścigania przestępstw kontrolujący zawiadamia jednocześnie władzę przełożoną jednostki kontrolowanej.
§  42.
Kontrolujący dokonuje wpisu o przeprowadzeniu kontroli w prowadzonej przez jednostkę kontrolowaną księdze kontroli.