Tryb dokonywania odpisów na fundusz rezerwowy i fundusz rozwoju przez przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.

Monitor Polski

M.P.1958.35.196

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 kwietnia 1958 r.
w sprawie trybu dokonywania odpisów na fundusz rezerwowy i fundusz rozwoju przez przedsiębiorstwa przemysłu terenowego.

Na podstawie § 17 uchwały nr 454 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie zasad wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 91, poz. 538) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa:
1)
o przedsiębiorstwach przemysłu terenowego - rozumie się przez to przedsiębiorstwa wymienione w § 1 ust. 2 i 3 uchwały nr 454 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie zasad wyrównywania różnic cen, podziału zysku oraz finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego (Monitor Polski Nr 91, poz. 538),
2)
o uchwale Rady Ministrów - rozumie się przez to uchwałę powołaną w pkt 1.
Zysk przedsiębiorstw przemysłu terenowego po potrąceniu wpłat do budżetu przeznaczony jest na:
1)
fundusz zakładowy,
2)
fundusz rezerwowy,
3)
fundusz rozwoju.
Wysokość i tryb dokonywania odpisów na fundusz zakładowy określają odrębne przepisy.
1.
Wysokość odpisów na fundusz rezerwowy ustalają corocznie prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
Wysokość rocznych odpisów na fundusz rezerwowy nie powinna w zasadzie przekraczać 2% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac wszystkich przedsiębiorstw przemysłu terenowego danego województwa.
3.
Z chwilą nagromadzenia przez przedsiębiorstwo środków funduszu rezerwowego do wysokości 10% planowanego osobowego funduszu płac danego roku, odpisy na ten fundusz ustają.
1.
Odpisy na fundusz rezerwowy dokonywane są w ratach miesięcznych w wysokości 1/3 wpłaty kwartalnej ustalonej planem finansowym w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, na który przypada wpłata.
2.
Na podstawie kwartalnych sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa korygują wysokość odpisów na fundusz rezerwowy do wysokości procentowego stosunku planowanych odpisów na fundusz rezerwowy do zysku wynikającego z planu przedsiębiorstwa.
2.
W razie gdy na skutek pogorszenia wyników w danym kwartale odpisy na fundusz rezerwowy uległy zmniejszeniu, a w kwartale następnym istnieją możliwości wyrównania brakujących kwot, przedsiębiorstwa w pierwszej kolejności przed odpisami na fundusz rozwoju uzupełniają środki funduszu rezerwowego.
Środki funduszu rezerwowego gromadzone są na specjalnym rachunku bankowym "Fundusz rezerwowy" w oddziale Narodowego Banku Polskiego finansującym działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
Środki funduszu rezerwowego przeznaczone są na pokrycie strat z całokształtu działalności gospodarczej przedsiębiorstwa w wysokości wynikającej z bilansu okresowego, pomniejszonych o sumę otrzymanych przez przedsiębiorstwo dotacji z tytułu różnic cen.
1.
Przekazanie środków z rachunku funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa następuje na podstawie dyspozycji przedsiębiorstwa.
2.
Jednocześnie z dyspozycją przekazania środków z funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy - przedsiębiorstwo obowiązane jest zawiadomić właściwy wojewódzki zarząd o stanie środków na rachunku funduszu rezerwowego po uwzględnieniu przypadającej do pokrycia straty. Wojewódzki zarząd wspólnie z dyrektorem przedsiębiorstwa i głównym księgowym zbada przyczyny powstania strat i określi środki zaradcze w celu zapobieżenia dalszemu jego powstawaniu.
1.
Fundusz rozwoju tworzy się z:
1)
części zysku pozostającej po dokonaniu wpłat do budżetu oraz odpisów na fundusze zakładowy i rezerwowy,
2)
nadwyżek środków obrotowych, z wyjątkiem nadwyżek na dzień 1 stycznia 1958 r.
2.
Odpisy środków, o których mowa w ust. 1, dokonywane są przez przedsiębiorstwa na podstawie bilansów kwartalnych i ewidencjonowane są na koncie "Fundusz rozwoju".
3.
Środki funduszu rozwoju pozostają na rachunku rozliczeniowym przedsiębiorstwa.
Środki funduszu rozwoju przeznaczone są na cele, o których mowa w § 15 uchwały Rady Ministrów.
1.
Przekazanie środków na fundusz inwestycyjny następuje na podstawie dyspozycji przedsiębiorstwa z jego rachunku rozliczeniowego w ciężar funduszu rozwoju.
2.
Tryb planowania i finansowania inwestycji z funduszu inwestycyjnego określają odrębne przepisy.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.