Terminy ogrzewania budynków i pomieszczeń.

Monitor Polski

M.P.1985.23.182

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1997 r.

ZARZĄDZENIE
GŁÓWNEGO INSPEKTORA GOSPODARKI ENERGETYCZNEJ
z dnia 2 września 1985 r.
w sprawie terminów ogrzewania budynków i pomieszczeń. *

Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie określa zasady eksploatacji wspólnej sieci cieplnej oraz innych urządzeń i instalacji energetycznych służących do wytwarzania i przesyłania energii cieplnej, związane z rozpoczynaniem i przerywaniem pracy tych urządzeń w celu ogrzewania budynków i pomieszczeń w budynkach jednostek gospodarki uspołecznionej oraz innych budynków zaopatrywanych w ciepło przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do budynków i pomieszczeń, wymagających utrzymania określonego mikroklimatu (pomieszczenia klimatyzowane, szklarnie itp.).
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
rozpoczęciu lub przerwaniu ogrzewania - rozumie się przez to rozpoczęcie lub przerwanie ogrzewania ze wspólnej sieci cieplnej oraz z innych urządzeń i instalacji energetycznych służących do ogrzewania budynków lub pomieszczeń w budynkach jednostek gospodarki uspołecznionej oraz innych budynków zaopatrywanych w ciepło przez jednostki gospodarki uspołecznionej,
2)
sezonie grzewczym - rozumie się przez to okres od 15 października do 25 kwietnia,
3)
wojewodach - rozumie się przez to również prezydentów miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi.
1.
Rozpoczęcie ogrzewania może nastąpić, jeżeli temperatura zewnętrzna o godz. 19.00 w ciągu trzech kolejnych dni będzie niższa:
1)
w sezonie grzewczym od +12o C,
2)
poza sezonem grzewczym od +10o C, a prognoza meteorologiczna nie będzie przewidywała ocieplenia.
2.
Przerwanie ogrzewania powinno nastąpić, jeżeli temperatura zewnętrzna o godz. 19.00 w ciągu trzech kolejnych dni będzie wyższa od:
1)
+12o C w sezonie grzewczym,
2)
+10o C poza sezonem grzewczym.
3.
Ogrzewanie należy niezwłocznie przerwać, jeżeli nastąpi znaczne ocieplenie.
Warunków określonych w § 3 nie stosuje się do:
1)
jednostek lecznictwa otwartego i zamkniętego, żłobków, domów małych dzieci, domów dziecka, przedszkoli i domów rencisty, których ogrzewanie:
a)
może być rozpoczęte, jeżeli temperatura wewnętrzna w pomieszczeniach będzie niższa od +20o C,
b)
powinno być przerwane, jeżeli temperatura wewnętrzna w pomieszczeniach będzie wyższa od +20o C,
2)
garaży stanowiących odrębny obiekt budowlany, których ogrzewanie:
a)
może być rozpoczęte, jeżeli temperatura zewnętrzna o godz. 19.00 w ciągu trzech kolejnych dni będzie niższa od +5o C,
b)
powinno być przerwane, jeżeli temperatura zewnętrzna o godz. 19.00 w ciągu trzech kolejnych dni będzie wyższa od +5o C.
Rozpoczęcie lub przerwanie ogrzewania budynków przyłączonych do wspólnej sieci cieplnej może w uzasadnionych wypadkach nastąpić mimo niespełnienia warunków określonych w § 3, jeżeli wynika to z:
1)
miejscowych warunków atmosferycznych,
2)
wielodobowej prognozy meteorologicznej,
3)
rozległości wspólnej sieci cieplnej i ilości przyłączonych do niej budynków.
Decyzję o rozpoczęciu lub przerwaniu ogrzewania podejmuje się na podstawie danych meteorologicznych.
1.
Decyzję o rozpoczęciu lub przerwaniu ogrzewania podejmuje wojewoda.
2.
Wojewoda może upoważnić terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia wojewódzkiego do podejmowania decyzji o rozpoczęciu ogrzewania przy spełnieniu warunków określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 oraz w § 4, a także o przerwaniu ogrzewania.
3.
Rozpoczęcie ogrzewania w wypadkach określonych w § 3 ust. 1 pkt 2 i w § 5 jest uzależnione od aktualnej sytuacji w zakresie zaopatrzenia w paliwa i energię i wymaga uzgodnienia z właściwym terenowo okręgowym inspektoratem gospodarki energetycznej.
4.
Sprawy sporne dotyczące decyzji, o których mowa w ust. 3, rozstrzyga Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej w porozumieniu z Ministrem Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
Traci moc zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 24 marca 1982 r. w sprawie terminów ogrzewania obiektów budownictwa ogólnego (Monitor Polski Nr 10, poz. 73 i z 1983 r. Nr 32, poz. 178).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 5 grudnia 1997 r. przepisy zarządzenia stosuje się, o ile nie są sprzeczne z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U.97.54.348) zgodnie z art. 70 ust. 1 powołanej ustawy.