Rozdział 1 - Cel, zakres, planowanie rewizji dokumentalnych. - Szczegółowy zakres i tryb działania księgowych-rewidentów, powołanych do rewizji przedsiębiorstw państwowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-100.1379

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lutego 1957 r.

Rozdział  1.

Cel, zakres, planowanie rewizji dokumentalnych.

§  1.
Ilekroć w niniejszej instrukcji jest mowa o uchwale bez bliższego określenia, należy przez nią rozumieć uchwałę nr 1192 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1952 r. w sprawie zniesienia kontroli wewnętrznej oraz powołania inspekcji resortowej i księgowych-rewidentów (Monitor Polski Nr A-106, poz. 1640).
§  2.
1.
Celem przeprowadzenia rewizji księgowo-finansowej jest - zgodnie z uchwałą:
1)
badanie legalności wszelkich operacji finansowych i gospodarczych,
2)
walka z nadużyciami i nielegalnym wydatkowaniem środków pieniężnych i materiałowych,
3)
badanie prawidłowości:
a)
prowadzenia rachunkowości i sprawozdawczości finansowej,
b)
opracowania dokumentacji rachunkowej i finansowej,
c)
księgowania,
d)
ewidencjonowania środków obrotowych i majątku trwałego.
2.
Badanie legalności operacji finansowych i gospodarczych, a przede wszystkim tych operacji, które mają wpływ na stan majątkowy, finansowy i wyniki działalności przedsiębiorstwa, polega na stwierdzeniu ich zgodności z obowiązującymi przepisami i planem techniczno-ekonomicznym. W toku rewizji należy także badać gospodarcze uzasadnienie tych operacji.
3.
Celem skutecznej walki z nadużyciami i nielegalnym wydatkowaniem środków pieniężnych należy poddać rewizji organizację i kontrolę wydawania środków oraz przestrzegania dyscypliny finansowej w przedsiębiorstwie.
§  3.
Zadania, o których mowa w § 2, wykonują księgowi-rewidenci, powołani w jednostkach organizacyjnych, określonych uchwałą, w drodze:
1)
rewizji dokumentalnych,
2)
przygotowania zarządzeń porewizyjnych i kontroli ich wykonania,
3)
występowania z wnioskami do organów właściwych dla ścigania przestępstw o pociągnięcie osób winnych do odpowiedzialności karnej w przypadku stwierdzenia nadużyć.
§  4.
1.
Rewizje dokumentalne mogą być planowe i pozaplanowe. Rewizje pozaplanowe przeprowadzane są w przypadkach szczególnych na zarządzenie jednostki sprawującej nadzór nad jednostką przeprowadzającą rewizję.
2.
Ze względu na zakres rozróżnia się rewizje dokumentalne:
1)
pełne - obejmujące badanie całokształtu operacji gospodarczo-finansowych jednostki podlegającej rewizji,
2)
częściowe - obejmujące badanie niektórych rodzajów operacji gospodarczo-finansowych (np. gospodarki materiałowej).
3.
Rewizja dokumentalna może być przeprowadzona w sposób kompletny lub w sposób wyrywkowy. Rewizja przeprowadzana w sposób kompletny polega na kontroli wszystkich dokumentów i zapisów księgowych, dotyczących operacji w badanym zakresie. Rewizja jest przeprowadzana w sposób wyrywkowy, gdy ogranicza się tylko do wybranych w odpowiedni sposób dokumentów i zapisów księgowych bądź zagadnień.
§  5.
Jeżeli zajdzie konieczność przeprowadzenia dodatkowej rewizji dla uzupełnienia stwierdzonych faktów lub przedstawionych dowodów bądź dla sprawdzenia prawidłowości stwierdzeń zawartych w protokole z rewizji pierwotnej i wniosków porewizyjnych - przeprowadza się rewizję powtórną.
§  6.
1.
Planową rewizję pełną należy przeprowadzać w przedsiębiorstwie co najmniej raz do roku z zachowaniem ciągłości okresów rewizji.
2.
Zachowanie ciągłości okresów rewizji polega na tym, że kolejno przeprowadzane rewizje powinny objąć cały okres działalności jednostki podlegającej rewizji, jaki upłynął od daty poprzedniej rewizji do dnia dalszej kolejnej rewizji.
§  7.
1.
Organizacja pracy księgowych-rewidentów powinna się opierać na planach rocznych z podziałem na poszczególne kwartały.
2.
Plany rewizji sporządzają wszystkie jednostki, przy których powołano księgowych-rewidentów.
§  8.
1.
Plan rewizji powinien zawierać co najmniej następujące dane:
1)
nazwę jednostki,
2)
okres czasu objęty planem,
3)
ilość etatów księgowych-rewidentów (zatwierdzonych i obsadzonych),
4)
czas pracy przeznaczony na rewizję w dniach roboczych wraz z przygotowaniem do rewizji (przejazd, opracowanie protokołów, wniosków porewizyjnych), z odliczeniem czasu potrzebnego na prace poza rewizją oraz urlopów,
5)
wykaz jednostek podlegających rewizji,
6)
datę ukończenia poprzedniej rewizji i oznaczenia okresu poddanego rewizji,
7)
zakres rewizji planowej,
8)
czas trwania rewizji planowej - kalendarzowo i w dniach roboczych.
2.
Przy ustalaniu czasu trwania rewizji planowej należy mieć na względzie wszystkie okoliczności mające wpływ na okres trwania rewizji, (m. in. wielkość jednostki, stan rachunkowości itp.).
§  9.
1.
Plany rewizji podlegają zatwierdzeniu przez jednostkę nadrzędną.
2.
Plany rewizji są aktami tajnymi do czasu ich wykonania.