Szczegółowy tryb finansowania państwowych ośrodków maszynowych.

Monitor Polski

M.P.1954.A-58.782

Akt utracił moc
Wersja od: 18 czerwca 1954 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 maja 1954 r.
w sprawie szczegółowego trybu finansowania państwowych ośrodków maszynowych.

Na podstawie § 11 lit. a) uchwały nr 128 Prezydium Rządu z dnia 27 marca 1954 r. w sprawie organizacji finansowej i trybu finansowania państwowych ośrodków maszynowych (Monitor Polski Nr A-32, poz. 466) zarządza się, co następuje:
1.
Kredyty budżetowe przeznaczone na finansowanie państwowych ośrodków maszynowych są otwierane przez Ministra Finansów Ministerstwu Rolnictwa - Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych jednorazowo na każdy okres kwartalny w wysokości wynikającej z planu gospodarczo-finansowego na dany kwartał, objętego zbiorczym planem rocznym.
2.
Ministerstwo Rolnictwa - Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych przekazuje otwarte kredyty budżetowe zarządom państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa na zasadach wymienionych w ust. 1 z podziałem na poszczególne pozycje budżetowe.
3.
Zarządy państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa przekazują kredyty budżetowe podległym państwowym ośrodkom maszynowym na zasadach określonych w ust. 1 i 2.
1.
Oddziały Narodowego Banku Polskiego uruchamiają poszczególnym państwowym ośrodkom maszynowym zaliczkowo do 75% kredytów przekazanych na dany kwartał.
2.
Dalsze środki finansowe oddział Narodowego Banku Polskiego uruchamia na podstawie wniosku państwowego ośrodka maszynowego w ramach stojących do dyspozycji na dany kwartał kredytów budżetowych. Wniosek powinien być sporządzony w oparciu o aktualne sprawozdanie z wykonania planu rzeczowego oraz przewidywane wykonanie do końca kwartału.
1.
W przypadku stwierdzenia przez zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa lub przez oddział Narodowego Banku Polskiego finansujący dany państwowy ośrodek maszynowy, że wykorzystanie zaliczkowo uruchomionych kredytów budżetowych zostało przekroczone przez państwowy ośrodek maszynowy w stosunku do rzeczowego wykonania usług, oddział Narodowego Banku Polskiego blokuje otwarte kredyty budżetowe w wysokości sumy przekroczenia odnośnej pozycji, zawiadamiając o tym niezwłocznie zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
2.
W przypadku stwierdzenia przez zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa lub przez oddział Narodowego Banku Polskiego, że państwowy ośrodek maszynowy wykorzystał kredyty budżetowe niezgodnie z przeznaczeniem, oddział Narodowego Banku Polskiego blokuje uruchomione kredyty w wysokości sumy wydatkowanej niezgodnie z przeznaczeniem w tej pozycji, do której należy wydatek sfinansowany niezgodnie z przeznaczeniem, zawiadamiając o tym niezwłocznie zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
3.
Zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim -zarządzie rolnictwa obowiązany jest zawiadomić niezwłocznie właściwy oddział. Narodowego Banku Polskiego o każdym stwierdzonym przez siebie przypadku przekroczenia przez państwowy ośrodek maszynowy kredytów budżetowych (ust. 1) lub wykorzystania tych kredytów niezgodnie z ich przeznaczeniem (ust. 2).
4.
Odblokowania kredytów dokonuje oddział Narodowego Banku Polskiego na podstawie decyzji kierownika zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa, który obowiązany jest zarządzić jednocześnie zbadanie gospodarki państwowego ośrodka maszynowego i podjąć kroki w kierunku zlikwidowania nieprawidłowości.
1.
W przypadku przekroczenia kwartalnego planu produkcyjnego państwowy ośrodek maszynowy może uzyskać kredyt bankowy w rozmiarach odpowiadających przekroczeniu planowanych zadań rzeczowych na podstawie uzasadnionego wniosku zaopiniowanego pozytywnie przez zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
2.
Spłaty kredytów bankowych dokonują oddziały Narodowego Banku Polskiego z kredytów budżetowych otwartych na następny kwartał zawiadamiając o tym zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
1.
Kredyty budżetowe nie wykorzystane przez państwowy ośrodek maszynowy do końca kwartału, jak również sumy zablokowane przez oddział Narodowego Banku Polskiego w związku z wykorzystaniem kredytów budżetowych niezgodnie z przeznaczeniem lub przekroczeniem kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług powinny być z końcem każdego kwartału odprowadzone przez oddział Narodowego Banku Polskiego na rachunek zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
2.
Z rachunku tego zarząd państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa przekazuje środki dla tych państwowych ośrodków maszynowych, których kredyty budżetowe zostały w części zużyte na spłatę kredytów bankowych (§4 ust. 2).
1.
Po sporządzeniu przez państwowe ośrodki maszynowe bilansów kwartalnych oddziały Narodowego Banku Polskiego dokonują rozliczenia wykorzystanych przez państwowe ośrodki maszynowe kredytów budżetowych. W przypadku gdy wykorzystanie środków finansowych było wyższe niż to wynika z rzeczowego wykonania usług lub wydatkowanie nastąpiło niezgodnie z przeznaczeniem, oddziały Narodowego Banku Polskiego blokują otwarte i nie wykorzystane kredyty budżetowe danego kwartału lub w razie ich wyczerpania kolejną zaliczkę w wysokości odpowiadającej sumie przekroczenia.
2.
Zablokowane kredyty budżetowe oddział Narodowego Banku Polskiego przekazuje na rachunek zarządu państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
1.
Środki nagromadzone z tytułu rozliczeń wymienionych w §§ 5 i 6 zarządy państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa - po przekazaniu dla państwowych ośrodków maszynowych środków, o których mowa w § 5 ust. 2 - odprowadzają na rachunek Ministerstwa Rolnictwa - Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych.
2.
Z rachunku tego Ministerstwo Rolnictwa - Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych przekazuje odpowiednie środki zarządom państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa, wykazującym niedobór środków budżetowych w związku ze spłatą kredytów bankowych udzielonych państwowym ośrodkom maszynowym.
3.
Pozostała kwota na rachunku Ministerstwa Rolnictwa - Centralny Zarząd Państwowych Ośrodków Maszynowych stanowi rezerwę, której wykorzystanie uzależnione jest od decyzji Ministra Finansów.
W IV kwartale nie mogą być udzielane kredyty bankowe.
Przepisy niniejsze nie mają zastosowania do kredytów budżetowych przewidzianych na płace w pozycjach budżetowych "b", "c, "d".
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.