Szczegółowe zasady wypłacania rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych chleba i przetworów zbożowo-mącznych oraz zasad odpłatności z tytułu korekty stawek żywieniowych.

Monitor Polski

M.P.1981.22.201

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1981 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH ORAZ FINANSÓW
z dnia 28 sierpnia 1981 r.
w sprawie szczegółowych zasad wypłacania rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych chleba i przetworów zbożowo-mącznych oraz zasad odpłatności z tytułu korekty stawek żywieniowych.

Na podstawie § 3 ust. 2 pkt 11 i ust. 4 uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1981 r. w sprawie podwyższenia cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 200) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady wypłacania rekompensaty z tytułu podwyżek cen detalicznych pieczywa i przetworów zbożowo-mącznych przez uspołecznione zakłady pracy, a także niektóre inne jednostki upoważnione do jej wypłacania,
2)
zasady finansowania rekompensat oraz odpłatności z tytułu korekty stawek żywieniowych.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
uchwale - rozumie się przez to uchwałę nr 187 Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1981 r. w sprawie podwyższenia cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 200),
2)
rekompensacie - rozumie się przez to rekompensatę pieniężną z tytułu podwyższenia cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych.
Oprócz osób wymienionych w § 3 ust. 2 pkt 1-10 uchwały rekompensata przysługuje następującym osobom:
1)
wykonującym pracę nakładczą na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
zatrudnionym w systemie agencyjno-prowizyjnym i objętym z tego tytułu ubezpieczeniem społecznym,
3)
wykonującym pracę o charakterze trwałym na podstawie umowy zlecenia i objętym z tego tytułu ubezpieczeniem społecznym,
4)
pobierającym zasiłek wychowawczy z uspołecznionych zakładów pracy,
5)
pozostającym czasowo bez pracy, korzystającym z zasiłków wypłacanych z funduszu aktywizacji zawodowej,
6)
utrzymującym się ze świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego,
7)
zatrudnionym w uspołecznionych zakładach pracy i pobierającym zasiłek chorobowy ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
8)
członkom rodzin osób wymienionych w pkt 1-7, na których jest pobierany zasiłek rodzinny, a także osobom pozostającym na utrzymaniu, wymienionym w § 3, na które zasiłek ten nie jest pobierany.
Przez osoby pozostające na utrzymaniu, na które nie pobiera się zasiłku (dodatku) rodzinnego, rozumie się:
1)
osoby, które z tytułu wieku lub złego stanu zdrowia są niezdolne do pracy,
2)
nie spełniające warunków określonych w pkt 1 żony pracowników, emerytów i rencistów oraz innych osób uprawnionych do rekompensaty, które wychowują lub wychowały dziecko,
3)
osoby alimentowane przez pracowników, emerytów i rencistów oraz przez inne osoby uprawnione do rekompensaty, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w pkt 1 i 2.
1.
Podstawę do wypłacania rekompensaty dla członków rodzin pracowników stanowi:
1)
ewidencja zasiłków rodzinnych - dla osób, na które jest pobierany zasiłek rodzinny,
2)
oświadczenie pracownika - dla osób, na które nie jest pobierany zasiłek rodzinny; w odniesieniu do osób w wieku od 19 do 60 lat należy ponadto dołączyć zaświadczenie lekarskie, stwierdzające niezdolność do pracy; nie dotyczy to młodzieży uczącej się oraz żon pracowników, które wychowują lub wychowały dziecko.
2.
Ustalenia ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio przy określaniu uprawnień do rekompensaty dla członków rodzin emerytów i rencistów, na których nie jest pobierany dodatek rodzinny.
1.
Uspołecznione zakłady pracy wypłacają rekompensatę:
1)
pracownikom,
2)
osobom wykonującym pracę nakładczą na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej,
3)
osobom zatrudnionym w systemie agencyjno-prowizyjnym,
4)
osobom wykonującym pracę o charakterze trwałym na podstawie umowy zlecenia,
5)
uczniom zatrudnionym na podstawie umowy o naukę zawodu,
6)
osobom odbywającym praktyki zawodowe,
7)
matkom korzystającym z urlopu wychowawczego, na które nie jest pobierany zasiłek rodzinny,
8)
emerytom i rencistom, których prawo do emerytur i rent zostało zawieszone w całości,
9)
członkom rodzin oraz innym osobom pozostającym na utrzymaniu osób wymienionych w pkt 1-8.
2.
Wypłata rekompensaty w uspołecznionych zakładach pracy działających według zasad rozrachunku gospodarczego obciąża koszty eksploatacyjne tych zakładów, a w zakładach pracy będących jednostkami lub zakładami budżetowymi - środki budżetowe na działalność bieżącą. W uspołecznionych zakładach pracy działających według zasad rozrachunku gospodarczego koszty wypłat rekompensaty traktuje się jako usprawiedliwione niewykonanie planu obniżki kosztów i akumulacji finansowej. Koszty te uważa się za zmianę metodologiczną w rozumieniu przepisów o ustalaniu podstawy odpisu na fundusze zachęty materialnej.
3.
Zasady wypłat, o których mowa w ust. 2, w odniesieniu do członków rodzin i innych osób pozostających na utrzymaniu osób wymienionych w ust. 1 pkt 1-8 obowiązują do końca roku 1981. Od dnia 1 stycznia 1982 r. wypłaty rekompensaty dla tych osób podlegają rozliczeniu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w ciężar należnych składek na ubezpieczenia społeczne.
Wypłaty z tytułu rekompensaty powinny być wykazywane w odrębnej rubryce listy płac.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca rekompensatę:
1)
emerytom i rencistom pobierającym emerytury i renty; wypłaty te dokonywane są ze środków funduszu emerytalnego, funduszu emerytalnego rolników i państwowego funduszu kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych,
2)
pracownikom uspołecznionych zakładów pracy, którym zasiłek chorobowy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych; wypłaty te dokonywane są ze środków budżetowych przeznaczonych na te zasiłki,
3)
osobom pobierającym świadczenia z funduszu alimentacyjnego, jeżeli nie otrzymują rekompensaty z innego źródła,
4)
członkom rodzin oraz innym osobom uprawnionym pozostającym na utrzymaniu osób wymienionych w pkt 1-3,
5)
członkom rodzin oraz innym osobom pozostającym na utrzymaniu osób zatrudnionych w zakładach pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej, w instytucjach kościelnych i spółkach polskich z udziałem kapitału zagranicznego; wypłaty te dokonywane są ze środków budżetowych przeznaczonych na zasiłki rodzinne. Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zlecić wypłatę rekompensaty zakładom pracy upoważnionym do wypłaty zasiłków rodzinnych.
Emerytom i rencistom kolejowym rekompensatę wypłaca Biuro Wypłat Rent Kolejowych.
Emerytom i rencistom utrzymującym się ze świadczeń z Państwowego Zakładu Ubezpieczeń rekompensatę wypłaca ten Zakład.
Studentom i doktorantom, a także członkom rodzin pozostającym na utrzymaniu rekompensatę wypłacają szkoły wyższe ze środków szkoły wyższej. Warunkiem wypłaty rekompensaty jest złożenie oświadczenia o niepobieraniu rekompensaty z innego tytułu.
1.
Osobom pobierającym zasiłki z funduszów pomocy społecznej rekompensatę wypłacają terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego. Wypłaty te dokonywane są ze środków budżetowych przeznaczonych na opiekę społeczną.
2.
Wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego) podwyższą o 200 zł wysokość zasiłków stałych pochodzących ze środków budżetowych przeznaczonych na opiekę społeczną - począwszy od miesiąca września 1981 r.
Osobom pozostającym czasowo bez pracy, a korzystającym z zasiłków wypłacanych z funduszu aktywizacji zawodowej, oraz innym osobom pozostającym na ich utrzymaniu rekompensatę wypłacają terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego - w ciężar tego funduszu.
Rekompensata przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy i wypłacana jest z góry w terminach przewidzianych dla wypłaty wynagrodzeń lub świadczeń, z zastrzeżeniem § 15.
1.
Rekompensata przysługuje również osobom podejmującym pracę po raz pierwszy oraz osobom zmieniającym zakład pracy. W razie zmiany zakładu pracy w danym miesiącu przysługuje tylko jedna rekompensata.
2.
W razie zbiegu uprawnień do rekompensaty z różnych tytułów przysługuje tylko jedna rekompensata.
3.
Pracującym emerytom i rencistom, którym nie zawieszono prawa do emerytury lub renty, rekompensatę wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych; w razie przejścia pracownika na emeryturę lub rentę rekompensatę wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
4.
Jeżeli pracownik (osoba wykonująca pracę nakładczą) jest zatrudniony więcej niż w jednym zakładzie pracy, rekompensatę wypłaca zakład pracy wskazany przez niego jako główny pracodawca.
5.
Rekompensata nie przysługuje za miesiące, w których pracownikowi w ogóle nie przysługiwało wynagrodzenie ani zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
Pierwsza wypłata rekompensaty nastąpi:
1)
dla pracujących, stypendystów, uczniów i członków rodzin tych osób oraz innych osób będących na ich utrzymaniu - przy najbliższej wypłacie wynagrodzenia (stypendium) po wprowadzeniu nowych cen,
2)
dla emerytów i rencistów - w najbliższych terminach wypłaty świadczeń emerytalnych (rentowych). Urzędy pocztowe doręczą zryczałtowaną kwotę 600-złotową traktowaną jako zaliczkowa wypłata rekompensaty. Rozliczenie tej kwoty nastąpi w terminach płatności świadczeń emerytalnych (rentowych) przypadających w listopadzie.
1.
Rekompensata jest wypłacana przez uspołecznione zakłady pracy poza planowanym funduszem płac i nie wchodzi do podstawy ustalania:
1)
podatku od funduszu płac,
2)
podatku wyrównawczego,
3)
składki na ubezpieczenia społeczne,
4)
poszczególnych składników wynagrodzenia,
5)
emerytur i rent, zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz innych świadczeń społecznych i socjalnych.
2.
Uzyskanie rekompensaty nie ma wpływu na zakres uprawnień uzależnionych od wysokości wynagrodzeń i dochodów.
W partiach politycznych, organizacjach społecznych i w związkach zawodowych wypłata rekompensaty pracownikom dokonywana jest w ciężar środków tych zakładów. Rekompensata przypadająca dla członków rodzin i innych osób pozostających na utrzymaniu pracowników podlega rozliczeniu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w ciężar należnych składek na ubezpieczenia społeczne.
1.
Jednostki i zakłady budżetowe, które prowadzą działalność polegającą między innymi na wydawaniu posiłków, stosują skorygowane normy budżetowe, ustalone zarządzeniem Ministra Finansów wydanym na podstawie § 4 ust. 2 pkt 2 uchwały oraz skorygowane stawki odpłatności ustalone na podstawie § 4 ust. 1 uchwały.
2.
Środki uzyskane z odpłatności (ust. 1) jednostki budżetowe zarachowują na rachunek dochodów budżetowych zgodnie z ogólnymi zasadami budżetowymi, a jednostki budżetowe prowadzące działalność w ramach środków specjalnych i zakłady budżetowe - na rachunek środków pozabudżetowych.
1.
Zwiększone wydatki w jednostkach budżetowych objętych budżetem centralnym pokrywa się ze środków budżetu centralnego, a w jednostkach budżetowych objętych budżetem terenowym - ze środków właściwego budżetu terenowego.
2.
Zwiększone koszty zakładów budżetowych podlegają pokryciu ze środków własnych pochodzących z uzyskanej odpłatności za posiłki, a jeżeli posiłki wydawane są nieodpłatnie lub tylko za częściową odpłatnością - różnica podlega pokryciu ze środków właściwego budżetu.
1.
Ministrowie i wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego) przedstawią Ministrowi Finansów za pośrednictwem resortów koordynujących, w terminie do dnia 30 września 1981 r., wnioski w sprawie zwiększenia kredytów budżetowych na pokrycie kosztów rekompensaty, zwiększonych wydatków na żywienie w jednostkach budżetowych i wydatków na zasiłki stałe, o których mowa w § 11, jak również z tytułu ewentualnej dotacji dla zakładów budżetowych - wraz z odpowiednim uzasadnieniem kalkulacyjnym.
2.
Do czasu dokonania odpowiednich zmian z tytułów, o których mowa w ust. 1, we właściwych budżetach (centralnym i terenowych) jednostki budżetowe uruchomią - bez otwarcia kredytów - niezbędne środki budżetowe na pokrycie wydatków (kosztów) wymienionych w ust. 1, obciążając nimi rachunek wydatków budżetowych we właściwych podziałkach klasyfikacji budżetowej działowej i rozdziałowej i odpowiednie paragrafy wydatków rzeczowych oraz dotacje, a w zakresie rekompensaty wypłacanej pracownikom i osobom uprawnionym - nowy § 16 "Rekompensata z tytułu podwyżki cen".
Jednostki nie będące jednostkami i zakładami budżetowymi pokrywają zwiększone wydatki wynikające z podwyższenia cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych ze środków własnych i opłat pobieranych za posiłki.
W zbiorowym żywieniu przyzakładowym zakłady pracy ustalą nowe opłaty za korzystanie ze stołówek pracowniczych i żywienia przyzakładowego w zakładach gastronomicznych sieci otwartej, stosując zasadę pokrywania przez korzystających z tych usług pełnego kosztu przetworów zbożowych wchodzących w skład posiłków, liczonych po cenach detalicznych.
W działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych oraz zakładowej działalności socjalnej finansowanej ze środków zakładowego funduszu socjalnego, polegającej między innymi na wydawaniu posiłków, stosuje się odpowiednio podwyższone stawki odpłatności za te posiłki zgodnie z ustaleniami, o których mowa w § 18 ust. 1, oraz zgodnie z zasadą pokrywania przez korzystającego z posiłków pełnego kosztu przetworów zbożowych wchodzących w ich skład, liczonych po cenach detalicznych.
1.
Podwyższone stawki odpłatności obowiązują od dnia 1 września 1981 r. i mają zastosowanie do osób uiszczających opłaty po tym dniu.
2.
Skutki finansowe wynikające z pobrania przed dniem 1 września 1981 r. od usługobiorców opłat niższych niż obowiązujące od tego dnia pokrywa się:
1)
w jednostkach i zakładach budżetowych - ze środków budżetu Państwa,
2)
w zbiorowym żywieniu przyzakładowym - ze środków zakładów pracy,
3)
w zakładowej działalności socjalnej - ze środków zakładowego funduszu socjalnego, a w działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych - ze środków zakładowego funduszu socjalnego bądź ze środków własnych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1981 r.