Oddział n - Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu. - Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulgi i zwolnienia od tego podatku.

Monitor Polski

M.P.1969.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1971 r.

n)

Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu.

§  62.
1. 37
W jednostkach gospodarczych zgrupowanych w Centrali Przemysłu Mięsnego podatkowi obrotowemu podlega obrót, osiągnięty ze sprzedaży produktów objętych katalogiem cen fabrycznych wyrobów mięsnych opodatkowanych, przeznaczonych na zaopatrzenie rynku krajowego.
1b. 38
W razie przeznaczenia wędlin do sprzedaży w formie asortymentów paczkowanych, wartość wędlin zużytych do plasterkowania uważa się za obrót podlegający opodatkowaniu.
2. 39
Obrót osiągnięty ze sprzedaży produktów, o których mowa w ust. 1, podlega podatkowi obrotowemu bez względu na to, czy pochodzą one z produkcji własnej, czy też zostały nabyte od innych jednostek gospodarczych, zgrupowanych zarówno w Centrali Przemysłu Mięsnego, jak i w innych jednostkach.
3. 40
Podatek obrotowy obliczony i wpłacony przez inną jednostkę gospodarczą (ust. 2) od nabytych produktów, o których mowa w ust. 1, podlega potrąceniu z należnego podatku przy rozliczeniu miesięcznym. Kwotę potrącenia z tego tytułu ustala się na podstawie ilości wynikających z dowodów zakupu i stawki podatku obrotowego obowiązującej jednostki gospodarcze zgrupowane w Centrali Przemysłu Mięsnego.
4. 41
Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do jednostek gospodarczych, które nie produkują wyrobów podlegających opodatkowaniu (ust. 1).
5. 42
(skreślony).
§  63.
Składnice wyrobów tytoniowych zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Tytoniowego uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów tego przemysłu. Podatek stanowi różnicę między ceną detaliczną produktu, pomniejszoną o marżę detaliczną i hurtową oraz o prowizję na koszty utrzymania tych składnic (0,3%), a jego ceną fabryczną.
§  64.
1.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Spirytusowego uiszczają podatek obrotowy:
1)
od obrotu spirytusem ewidencjonowanym na kontach materiałowych, jako pochodzącym spoza zakładu - w wysokości różnicy między ceną zbytu a ceną:
a)
zakupu zwiększoną o 0,50 zł - w razie sprzedaży spirytusu surowego,
b)
zakupu - w razie sprzedaży spirytusu rektyfikowanego;
2)
od spirytusu surowego podrożdżowego dostarczonego przez jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniach Przemysłów: Piwowarskiego i Ziemniaczanego, a także od zlewek spirytusu i napojów alkoholowych wszelkiego rodzaju (odpadki, wyroby zwrócone lub skonfiskowane) - w wysokości różnicy między obowiązującą ceną zaliczeniową spirytusu a ceną zakupu (ceną zbytu dostawcy) spirytusu; za datę dokonania obrotu w tym wypadku uważa się datę nabycia spirytusu, przy czym podatek, o którym wyżej mowa, nie wpływa na obowiązek uiszczania podatku obrotowego przypadającego od obrotu osiągniętego ze sprzedaży wymienionych wyżej rodzajów spirytusu;
3) 43
od spirytusu surowego, produkowanego z brzeczki melasowej, oraz od spirytusu rektyfikowanego, w razie oddania go do przerobu w tym samym zakładzie - w wysokości różnicy między ceną zbytu a ceną fabryczną; za datę dokonania obrotu uważa się datę zaliczenia (oddania) produktu do przerobu.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do obrotów spirytusem posiarczynowym.
3.
W razie wydania bezpłatnie spirytusu lub wyrobów spirytusowych na cele reklamowe, podlegają one opodatkowaniu w wysokości określonej dla danego produktu w razie jego sprzedaży.
§  65.
1. 44
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Owocowo-Warzywnego uiszczają od obrotu osiągniętego ze sprzedaży win, miodów pitnych i winiaków podatek obrotowy według stawek podanych w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia. Opodatkowaniu podlega również obrót osiągnięty ze sprzedaży tych produktów pochodzących z importu, a nabytych przez te jednostki w stanie niezabutelkowanym (luzem) po cenie nie zawierającej podatku. Opodatkowanie obrotu osiągniętego ze sprzedaży tych produktów pochodzących z importu, a nabytych w butelkach, normują odrębne przepisy.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy obrotów osiągniętych przez jednostki, o których mowa w ust. 1, ze sprzedaży (zaliczenia do produkcji) po cenie zbytu nie zawierającej podatku obrotowego napojów winnych przeznaczonych do produkcji destylatu winnego (spirytusu owocowego). Obroty te zwalnia się od podatku. Destylat winny - w razie jego sprzedaży (zaliczenia do produkcji) - podlega podatkowi obrotowemu w wysokości różnicy między ceną zbytu (ceną zaliczeniową) a jego ceną fabryczną.
3.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w ust. 1, uiszczają podatek obrotowy od sprzedaży (zaliczenia do produkcji) odbiorcom nie zgrupowanym w Zjednoczeniu w obrocie międzyzakładowym lub wewnątrzzakładowym spirytusu, produkowanego z odpadów pofermentacyjnych lub uzyskanego w toku produkcji wina, w wysokości 50% różnicy pomiędzy ceną zaliczeniową (zbytu) a ceną fabryczną, zatwierdzonymi dla tego rodzaju spirytusu.
§  66.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Paszowego "Bacutil" uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów z surowców odpadkowych według stawek podanych w tabeli.
§  67.
Jednostki gospodarcze, zgrupowane w Centralach Przemysłu Mięsnego i Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" oraz w Zjednoczeniach Przemysłów: Olejarskiego, Ziemniaczanego, Zielarskiego, Paszowego "Bacutil" i Koncentratów Spożywczych - uiszczają podatek obrotowy za okresy dekadowe, w ciągu 13 dni po upływie dekady, od wszystkich produktów podlegających opodatkowaniu, a jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniach Przemysłów: Spirytusowego - w wypadkach, o których mowa w § 64 ust. 1 pkt 2 i 3, a Owocowo-Warzywnego - od spirytusu zaliczonego do produkcji (§ 65 ust. 2 i 3).
§  68. 45
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze:
1)
zgrupowane w Centrali Przemysłu Mięsnego - ze sprzedaży pracownikom i własnym stołówkom wyrobów gotowych, pochodzących z pozostałości po próbach i badaniach degustacyjnych, jeżeli sprzedaż ta dokonywana jest po cenach specjalnych ustalonych na podstawie wytycznych Państwowej Komisji Cen,
2)
zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Ziemniaczanego - ze sprzedaży wszystkich produktów z wyłączeniem spirytusu i drożdży,
3)
podległe Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu - ze świadczenia usług.
37 § 62 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. a) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
38 § 62 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 19 lit. b) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
39 § 62 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. c) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
40 § 62 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. c) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
41 § 62 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. c) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
42 § 62 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 19 lit. d) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
43 § 64 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 13 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
44 § 65 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
45 § 68 zmieniony przez § 1 pkt 21 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.