Rozdział 12 - Opodatkowanie jednostek gospodarczych podległych lub nadzorowanych przez poszczególnych ministrów (kierowników urzędów centralnych). - Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulgi i zwolnienia od tego podatku.

Monitor Polski

M.P.1969.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1971 r.

Rozdział  12.

Opodatkowanie jednostek gospodarczych podległych lub nadzorowanych przez poszczególnych ministrów (kierowników urzędów centralnych).

Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

§  33.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze:
1) 22
podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w ramach produkcji pomocniczej oraz ze świadczenia usług;
2)
nadzorowane przez powyższego ministra.

Państwowe jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Finansów.

§  34.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe podległe radom narodowym, a nadzorowane przez Ministra Finansów, prowadzące gry liczbowe, uiszczają podatek obrotowy w wysokości:
1)
5% obrotu osiągniętego z prowadzenia gier liczbowych;
2)
2,5% pozostałego obrotu nietowarowego.
2.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, zwalnia się od podatku obrotowego od obrotów towarowych.
§  35.
Za obrót osiągnięty z prowadzenia gier liczbowych uważa się wpływy brutto osiągnięte z wpłat za udziały w tych grach.
§  36.
1.
Podatek obrotowy od obrotów osiągniętych z prowadzenia gier liczbowych (§ 34 ust. 1 pkt 1) płatny jest od wpływów z poszczególnych gier w ciągu 8 dni po dniu losowania.
2.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w § 34 ust. 1, obowiązane są przedstawiać organowi finansowemu, niezależnie od obowiązujących rozliczeń okresowych (miesięcznych i rocznych) z tytułu podatku obrotowego, rozliczenie z tytułu podatku obrotowego od wpływów z poszczególnych gier, na druku rozliczenia miesięcznego podatku obrotowego. Rozliczenie powyższe powinno być złożone w dniu wpłaty (ust. 1).
§  37.
Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Finansów oraz nie wymienione w § 34 jednostki gospodarcze nadzorowane przez tego ministra zwalnia się od podatku obrotowego.

Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Górnictwa i Energetyki.

§  38. 23
1.
Zakłady energetyczne zgrupowane w Zjednoczeniu Energetyki uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom z zewnątrz Zjednoczenia w wysokości 3,7% obrotu.
2.
Zjednoczenie Energetyki może za zgodą Ministerstwa Finansów różnicować stawkę podatku obrotowego w poszczególnych kwartałach i dla poszczególnych zakładów, pod warunkiem zachowania stawki wymienionej w ust. 1 w skali rocznej i wynikającej z niej kwoty podatku obrotowego w skali całego Zjednoczenia. Zróżnicowane stawki Zjednoczenie obowiązane jest podać do wiadomości organom finansowym właściwym dla zakładów zgrupowanych w Zjednoczeniu.
§  39. 24
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Górnictwa Naftowego uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży gazu ziemnego w wysokości 72% obrotu. Przepisy § 38 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  40.
1.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w §§ 38 i 39, zwalnia się od podatku obrotowego od obrotów nie wymienionych w tych paragrafach.
2. 25
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Górnictwa i Energetyki, nie wymienione w §§ 38 i 39, z wyjątkiem obrotów towarowych jednostek gospodarczych zgrupowanych w Zjednoczeniu Przemysłu Gazowniczego.

Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Gospodarki Komunalnej.

§  41.
1.
Obrót osiągnięty przez hotele, stanowiące przedsiębiorstwa jednobranżowe, podlega opodatkowaniu podatkiem obrotowym w następującej wysokości:
1)
od usług noclegowych świadczonych przez hotele - 15% obrotu;
2)
z tytułu otrzymanej prowizji od osób utrzymujących kwatery prywatne - 3% prowizji;
3)
od pozostałych usług - 3% obrotu.
2.
Nowo otwarte hotele zwalnia się od podatku obrotowego do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie hotelu.
3.
Przepisy ust. 1 nie dotyczą prowadzonych przez jednostki wymienione w tym ustępie zakładów gastronomicznych. Obroty osiągnięte w związku z prowadzeniem tych zakładów zwalnia się od podatku obrotowego.
4.
Obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze nie wymienione w ust. 1 zwalnia się od podatku obrotowego.

Państwowe jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego.

§  42.
1.
Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Handlu Wewnętrznego oraz państwowe jednostki gospodarcze nadzorowane przez tego ministra uiszczają podatek obrotowy w wysokości określonej w tabeli.
2.
W wypadkach przewidzianych w tabeli zwalnia się obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze, o których mowa w ust. 1, od podatku.
§  43. 26
(skreślony).
§  44. 27
Obrót osiągnięty przez jednostki gospodarcze podległe Centrali Jubilerskiej "Jubiler" ze sprzedaży wyrobów nabytych od Narodowego Banku Polskiego lub w drodze skupu, a naprawionych lub odnowionych (tj. zbywanych bez zmiany postaci) przez te jednostki, zwalnia się od podatku obrotowego.
§  45. 28
(skreślony)

Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Handlu Zagranicznego.

§  46.
1. 29
Obroty ze świadczenia usług osiągnięte przez jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Handlu Zagranicznego są wolne od podatku obrotowego, z wyjątkiem obrotów ze świadczenia usług, których opodatkowanie normują odrębne przepisy.
2.
Przy rozliczaniu podatku obrotowego, o którym mowa w § 23 uchwały, bierze się pod uwagę jedynie obroty osiągnięte ze sprzedaży produktów, których cena zbytu jest wyższa od ceny fabrycznej.

Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Komunikacji. 30

§  47.
1.
Przedsiębiorstwo Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych uiszcza podatek obrotowy z tytułu eksploatacji wagonów sypialnych w wysokości 5% obrotu. Pozostałe obroty tego przedsiębiorstwa wolne są od podatku, z wyjątkiem obrotów wagonów restauracyjnych ze sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu (§ 30).
2.
Obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze nie wymienione w ust. 1, z wyjątkiem obrotów restauracji dworcowych (§ 30), zwalnia się od podatku obrotowego.

Państwowe jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Kultury i Sztuki.

§  48.
Obroty państwowych jednostek gospodarczych podległych i nadzorowanych przez Ministra Kultury i Sztuki zwalnia się od podatku obrotowego, z wyjątkiem obrotów towarowych osiągniętych przez jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Muzycznego oraz przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Nagrania".

Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

§  49.
1.
W okręgowych zarządach lasów państwowych płatnikami podatku obrotowego są nadleśnictwa oraz zespoły składnic, działające na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym. Podatek ten jest opłacany w wysokości stawki planowo-podmiotowej (ust. 5).
2.
Podstawę opodatkowania stanowi obrót osiągnięty ze sprzedaży drewna grubego w stanie okrągłym lub przerobionym zarówno własnej, jak i obcej produkcji, z wyjątkami przewidzianymi w ust. 3, po cenach, po których powinna nastąpić sprzedaż danemu odbiorcy zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie cen.
3.
Nie podlegają podatkowi obroty uzyskane przez jednostki określone w ust. 1 ze sprzedaży:
1)
produktów niedrzewnych (np. żywicy, kory, nasion, choinek);
2)
drewna cienkiego (drobnicy) i karpiny;
3)
drewna pochodzącego ze skupu z lasów i zadrzewień niepaństwowych, dokonanego po obowiązujących cenach skupu, oraz drewna pochodzącego z zakupu z lasów i zadrzewień państwowych, nie wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego, dokonanego po obowiązujących cenach zbytu (bądź cenach detalicznych po odjęciu obowiązujących marż handlowych), pomniejszonych o ustalone rabaty;
4)
drewna grubego (grubizny) w stanie okrągłym lub przerobionym, dokonanej po cenach zbytu, pomniejszonych o podatek obrotowy - jednostkom organizacyjnym przedsiębiorstw lasów państwowych w celu dalszej odprzedaży (obroty wewnętrzne).
4.
W razie niemożności ustalenia za okres płatności podatku obrotów nie podlegających podatkowi zezwala się na jednorazowe wyłączanie z ogólnego obrotu wartości drewna, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, bez względu na okres, w którym wspomniane drewno zostało sprzedane.
5. 31
Wysokość stawki podatkowej określa stosunek procentowy kwoty podatku do kwoty sprzedaży podlegającej opodatkowaniu, ustalonych w planie finansowym dla danego płatnika na dany rok podatkowy.
6. 32
W razie niemożności ustalenia stawki podatkowej w sposób określony w ust. 5 płatnicy podatku obowiązani są do czasu zaistnienia tej możliwości do prowizorycznego uiszczania podatku obrotowego w wysokości stawki obowiązującej w poprzednim roku podatkowym.
7.
Podatek obrotowy przypadający od obrotów, o których mowa w ust. 2, płatny jest:
1)
za okres od dnia 1 do dnia 15 miesiąca - do dnia 28 danego miesiąca;
2)
za okres od dnia 16 do końca miesiąca - do dnia 13 miesiąca następnego.
§  50.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Produkcji Leśnej "Las" uiszczają podatek obrotowy od obrotu osiągniętego ze sprzedaży wina i miodu pitnego przy zastosowaniu stawek obowiązujących jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Owocowo-Warzywnego (§ 65).
§  51.
Obroty jednostek gospodarczych podległych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego osiągnięte ze świadczenia usług zwalnia się od podatku obrotowego.

Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Łączności.

§  52.
Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Łączności zwalnia się od podatku obrotowego, z wyjątkiem Zakładów Przemysłowych Centralnego Zarządu Upowszechniania Prasy i Książki "Ruch" w Kobyłce.

Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.

§  53.
1.
Obroty osiągnięte przez warsztaty szkolne wyodrębnione w gospodarstwa pomocnicze przy szkołach zawodowych podległych Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym w wysokości 4,5% obrotu.
2.
Obroty jednostek gospodarczych podległych Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, a nie wymienionych w ust. 1, zwalnia się od podatku obrotowego.

Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Ciężkiego i Ministrowi Przemysłu Maszynowego.

§  54.
Obroty osiągnięte przez warsztaty szkolne wyodrębnione w gospodarstwa pomocnicze przy szkołach zawodowych podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego i Ministrowi Przemysłu Maszynowego podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym w wysokości 4,5% obrotu.
§  54a. 33
1.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Wyrobów Metalowych, wytwarzające wyroby ze złota i srebra, uiszczają podatek obrotowy według stawek określonych w tabeli, o ile zgodnie z tą tabelą obrót tymi wyrobami nie jest zwolniony od podatku.
2.
Obrót osiągnięty przez jednostki, o których mowa w ust. 1, ze sprzedaży wyrobów wytworzonych (przetworzonych) przez te jednostki podlega opodatkowaniu łącznie z wartością szlachetnych i półszlachetnych kamieni nabytych od Narodowego Banku Polskiego i użytych do produkcji tych wyrobów.
§  54b. 34
Podatkowi obrotowemu podlega również obrót osiągnięty przez jednostki określone w § 54a ust. 1 ze sprzedaży na rynek w stanie nie przerobionym wyrobów złotych, pochodzących ze skupu. Obrót ten podlega opodatkowaniu według stawek, o których mowa w § 54a ust. 1.
§  55.
Obrót osiągnięty przez jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Ciężkiego i Ministrowi Przemysłu Maszynowego ze świadczenia usług zwalnia się od podatku obrotowego.

Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Chemicznego.

§  56. 35
(skreślony).
§  57. 36
(skreślony).
§  58.
Podstawę do obliczenia podatku obrotowego od płyt gramofonowych, wytwarzanych przez Zakłady Chemiczne "Pronit" w Pionkach, stanowi cena zbytu, która jest pochodna od podstawowych cen detalicznych w rozumieniu uchwały nr 308 Rady Ministrów z dnia 20 września 1963 r. w sprawie cen detalicznych płyt gramofonowych oraz utworzenia funduszu ryzyka produkcji w przedsiębiorstwach państwowych.
§  59.
Obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Chemicznego ze świadczenia usług zwalnia się od podatku obrotowego.

Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego.

§  60.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez Centralne Biuro Wzornictwa Przemysłu Lekkiego, laboratoria poszczególnych zjednoczeń przemysłu i wzorcownie oraz modelarnie przyzakładowe ze sprzedaży:
1)
wszystkich produktów, z wyłączeniem produktów o symbolach stałych oraz tzw. "nowości", dla których ceny ustala się w trybie uchwały nr 111 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1966 r. w sprawie tworzenia sklepów z artykułami szczególnie atrakcyjnymi typu "nowości" i ustalania cen na te artykuły;
2)
wzorów i modeli.
§  61.
Obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego ze świadczenia usług zwalnia się od podatku obrotowego.

Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu.

§  62.
1. 37
W jednostkach gospodarczych zgrupowanych w Centrali Przemysłu Mięsnego podatkowi obrotowemu podlega obrót, osiągnięty ze sprzedaży produktów objętych katalogiem cen fabrycznych wyrobów mięsnych opodatkowanych, przeznaczonych na zaopatrzenie rynku krajowego.
1b. 38
W razie przeznaczenia wędlin do sprzedaży w formie asortymentów paczkowanych, wartość wędlin zużytych do plasterkowania uważa się za obrót podlegający opodatkowaniu.
2. 39
Obrót osiągnięty ze sprzedaży produktów, o których mowa w ust. 1, podlega podatkowi obrotowemu bez względu na to, czy pochodzą one z produkcji własnej, czy też zostały nabyte od innych jednostek gospodarczych, zgrupowanych zarówno w Centrali Przemysłu Mięsnego, jak i w innych jednostkach.
3. 40
Podatek obrotowy obliczony i wpłacony przez inną jednostkę gospodarczą (ust. 2) od nabytych produktów, o których mowa w ust. 1, podlega potrąceniu z należnego podatku przy rozliczeniu miesięcznym. Kwotę potrącenia z tego tytułu ustala się na podstawie ilości wynikających z dowodów zakupu i stawki podatku obrotowego obowiązującej jednostki gospodarcze zgrupowane w Centrali Przemysłu Mięsnego.
4. 41
Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do jednostek gospodarczych, które nie produkują wyrobów podlegających opodatkowaniu (ust. 1).
5. 42
(skreślony).
§  63.
Składnice wyrobów tytoniowych zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Tytoniowego uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów tego przemysłu. Podatek stanowi różnicę między ceną detaliczną produktu, pomniejszoną o marżę detaliczną i hurtową oraz o prowizję na koszty utrzymania tych składnic (0,3%), a jego ceną fabryczną.
§  64.
1.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Spirytusowego uiszczają podatek obrotowy:
1)
od obrotu spirytusem ewidencjonowanym na kontach materiałowych, jako pochodzącym spoza zakładu - w wysokości różnicy między ceną zbytu a ceną:
a)
zakupu zwiększoną o 0,50 zł - w razie sprzedaży spirytusu surowego,
b)
zakupu - w razie sprzedaży spirytusu rektyfikowanego;
2)
od spirytusu surowego podrożdżowego dostarczonego przez jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniach Przemysłów: Piwowarskiego i Ziemniaczanego, a także od zlewek spirytusu i napojów alkoholowych wszelkiego rodzaju (odpadki, wyroby zwrócone lub skonfiskowane) - w wysokości różnicy między obowiązującą ceną zaliczeniową spirytusu a ceną zakupu (ceną zbytu dostawcy) spirytusu; za datę dokonania obrotu w tym wypadku uważa się datę nabycia spirytusu, przy czym podatek, o którym wyżej mowa, nie wpływa na obowiązek uiszczania podatku obrotowego przypadającego od obrotu osiągniętego ze sprzedaży wymienionych wyżej rodzajów spirytusu;
3) 43
od spirytusu surowego, produkowanego z brzeczki melasowej, oraz od spirytusu rektyfikowanego, w razie oddania go do przerobu w tym samym zakładzie - w wysokości różnicy między ceną zbytu a ceną fabryczną; za datę dokonania obrotu uważa się datę zaliczenia (oddania) produktu do przerobu.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do obrotów spirytusem posiarczynowym.
3.
W razie wydania bezpłatnie spirytusu lub wyrobów spirytusowych na cele reklamowe, podlegają one opodatkowaniu w wysokości określonej dla danego produktu w razie jego sprzedaży.
§  65.
1. 44
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Owocowo-Warzywnego uiszczają od obrotu osiągniętego ze sprzedaży win, miodów pitnych i winiaków podatek obrotowy według stawek podanych w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia. Opodatkowaniu podlega również obrót osiągnięty ze sprzedaży tych produktów pochodzących z importu, a nabytych przez te jednostki w stanie niezabutelkowanym (luzem) po cenie nie zawierającej podatku. Opodatkowanie obrotu osiągniętego ze sprzedaży tych produktów pochodzących z importu, a nabytych w butelkach, normują odrębne przepisy.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy obrotów osiągniętych przez jednostki, o których mowa w ust. 1, ze sprzedaży (zaliczenia do produkcji) po cenie zbytu nie zawierającej podatku obrotowego napojów winnych przeznaczonych do produkcji destylatu winnego (spirytusu owocowego). Obroty te zwalnia się od podatku. Destylat winny - w razie jego sprzedaży (zaliczenia do produkcji) - podlega podatkowi obrotowemu w wysokości różnicy między ceną zbytu (ceną zaliczeniową) a jego ceną fabryczną.
3.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w ust. 1, uiszczają podatek obrotowy od sprzedaży (zaliczenia do produkcji) odbiorcom nie zgrupowanym w Zjednoczeniu w obrocie międzyzakładowym lub wewnątrzzakładowym spirytusu, produkowanego z odpadów pofermentacyjnych lub uzyskanego w toku produkcji wina, w wysokości 50% różnicy pomiędzy ceną zaliczeniową (zbytu) a ceną fabryczną, zatwierdzonymi dla tego rodzaju spirytusu.
§  66.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Paszowego "Bacutil" uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów z surowców odpadkowych według stawek podanych w tabeli.
§  67.
Jednostki gospodarcze, zgrupowane w Centralach Przemysłu Mięsnego i Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" oraz w Zjednoczeniach Przemysłów: Olejarskiego, Ziemniaczanego, Zielarskiego, Paszowego "Bacutil" i Koncentratów Spożywczych - uiszczają podatek obrotowy za okresy dekadowe, w ciągu 13 dni po upływie dekady, od wszystkich produktów podlegających opodatkowaniu, a jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniach Przemysłów: Spirytusowego - w wypadkach, o których mowa w § 64 ust. 1 pkt 2 i 3, a Owocowo-Warzywnego - od spirytusu zaliczonego do produkcji (§ 65 ust. 2 i 3).
§  68. 45
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze:
1)
zgrupowane w Centrali Przemysłu Mięsnego - ze sprzedaży pracownikom i własnym stołówkom wyrobów gotowych, pochodzących z pozostałości po próbach i badaniach degustacyjnych, jeżeli sprzedaż ta dokonywana jest po cenach specjalnych ustalonych na podstawie wytycznych Państwowej Komisji Cen,
2)
zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Ziemniaczanego - ze sprzedaży wszystkich produktów z wyłączeniem spirytusu i drożdży,
3)
podległe Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu - ze świadczenia usług.
22 § 33 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
23 § 38 zmieniony przez § 1 pkt 13 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
24 § 39 zmieniony przez § 1 pkt 14 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
25 § 40 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 15 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
26 § 43 skreślony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
27 § 44 zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
28 § 45 skreślony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
29 § 46 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 16 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
30 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
31 § 49 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
32 § 49 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
33 § 54a dodany przez § 1 pkt 12 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
34 § 54b dodany przez § 1 pkt 12 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
35 § 56 skreślony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
36 § 57 skreślony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
37 § 62 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. a) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
38 § 62 ust. 1b dodany przez § 1 pkt 19 lit. b) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
39 § 62 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. c) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
40 § 62 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. c) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
41 § 62 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 19 lit. c) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
42 § 62 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 19 lit. d) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
43 § 64 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 13 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
44 § 65 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
45 § 68 zmieniony przez § 1 pkt 21 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.