§ 2. - Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń z budżetami terenowymi państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym.

Monitor Polski

M.P.1962.16.66

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lutego 1962 r.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń:
1)
z tytułu wpłat z zysku do budżetu - bezpośrednio z budżetami tych rad narodowych, którym są podporządkowane, według stawek przewidzianych w tabelach stanowiących załączniki do uchwały z uwzględnieniem przepisów § 6 ust. 3 i 4 uchwały,
2)
z tytułu wpłat zysku niezależnego od działalności przedsiębiorstw - z jednostkowym budżetem wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) właściwej dla danego przedsiębiorstwa w wysokości tego zysku ustalonej w trybie przepisów o rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych;
3)
z tytułu wpłat zysku nieprawidłowego ustalonego w trybie, o którym mowa w pkt 2:
a)
w 50% - z budżetami rad narodowych, o których mowa w pkt 1,
b)
w 50% - z właściwymi zjednoczeniami (zarządami) lub wydziałami, którym są podporządkowane przedsiębiorstwa,
4)
z tytułu pożyczek na wypłatę wynagrodzeń - z budżetami rad narodowych, o których mowa w pkt 1.
2.
Zmiany stawek wpłat z zysku do budżetu, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zastosowane w przypadkach, o których mowa w § 6 ust. 3 uchwały, dokonuje się przez wyliczenie nowej stawki, a następnie różnicy pomiędzy stawką procentową określoną w tabeli a stawką nową. Nową stawkę określa się przez ustalenie stosunku procentowego skorygowanej wpłaty z zysku do budżetu określonej według zasad przewidzianych w § 6 ust. 3 uchwały do zysku ogółem (np. stawka według tabeli wynosi 56%, nowa stawka, tj. stosunek skorygowanej wpłaty z zysku do budżetu do zysku ogółem, wynosi 68%, zmiana stawki + 12%).
3.
Zmiana stawek wpłat z zysku do budżetu, o której mowa w ust. 2, przy ustalaniu rocznych rozliczeń przedsiębiorstw z budżetem powinna zapewniać przedsiębiorstwu dokonanie należnych mu odpisów na fundusz zakładowy i rezerwowy oraz planowanych odpisów na fundusz rozwoju pod warunkiem zapewnienia co najmniej planowanych kwot wpłat z zysku do budżetu.