Rozdział 4 - Uprawnienia do przeprowadzenia rewizji. - Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania rewizji finansowo-księgowej w przedsiębiorstwach państwowych i ich jednostkach nadrzędnych utrzymywanych z wpłat przedsiębiorstw.

Monitor Polski

M.P.1961.87.374

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1966 r.

Rozdział  4.

Uprawnienia do przeprowadzenia rewizji.

§  14.
1.
Rewizje przeprowadzają powołani do tego celu rewidenci w zakresie i na zasadach określonych w dziale I uchwały oraz w niniejszej instrukcji.
2.
Rewidenci nie mogą być używani do innych prac aniżeli przewidziane w uchwale i niniejszej instrukcji.
3.
W uzasadnionych przypadkach zarządzający rewizję może zwrócić się do swego zwierzchnika z wnioskiem o włączenie do czynności rewizyjnych pracowników specjalistów i innych komórek lub rzeczoznawców z zewnątrz.
§  15.
1.
Podstawę do przeprowadzenia rewizji w określonej jednostce stanowi legitymacja służbowa wraz z pisemnym zarządzeniem przeprowadzenia rewizji (wzór nr 1) zaopatrzonym w pieczęć urzędową i podpisanym przez kierownika lub zastępcę kierownika organu zarządzającego rewizję bądź przez osobę upoważnioną.
2.
Do przeprowadzenia rewizji spraw i dokumentów zakwalifikowanych jako tajne konieczne jest oddzielne upoważnienie podpisane przez kierownika lub zastępcę kierownika organu zarządzającego rewizję albo przez osobę do tego celu upoważnioną.
3.
Zarządzenie przeprowadzenia rewizji powinno zawierać następujące dane:
1)
podstawę prawną przeprowadzenia rewizji,
2)
imię i nazwisko rewidenta oraz numer jego legitymacji służbowej,
3)
nazwę i miejsce jednostki podlegającej rewizji,
4)
upoważnienie do wstępu i poruszania się na terenie jednostki rewidowanej, bez potrzeby uzyskiwania przepustki.
4.
W razie przeprowadzania rewizji w zespole wieloosobowym (§ 23) każdy rewident zespołu powinien otrzymać oddzielnie zarządzenie przeprowadzenia rewizji.
5.
Równocześnie rewident powinien otrzymać na piśmie następujące dane:
1)
okres działalności jednostki podlegającej rewizji, który ma być objęty rewizją,
2)
przewidywany okres czasu przeznaczony na rewizję,
3)
dokładne wyszczególnienie zadań i zagadnień wymagających zbadania (w razie zarządzenia rewizji częściowej, doraźnej lub superrewizji).

Zarządzający rewizję powinien także udzielić rewidentowi informacji o ewentualnie zasygnalizowanych niedociągnięciach w działalności jednostki podlegającej rewizji.

§  16.
Rewizję przeprowadza się w siedzibie jednostki rewidowanej, w siedzibie poszczególnych komórek organizacyjnych tej jednostki oraz w miejscu wykonywania przez nią zadań.
§  17.
1.
Rewident podlega wyłączeniu z rewizji, której wynik może oddziaływać na jego interesy, prawa lub obowiązki albo na interesy, prawa lub obowiązki bliskiej rodziny jego lub jego współmałżonka bądź osób pozostających z rewidentem w zażyłych stosunkach.
2.
O przyczynach powodujących wyłączenie rewident obowiązany jest niezwłocznie powiadomić organ zarządzający rewizję, który rozstrzyga o wyłączeniu rewidenta z rewizji.
3.
Niezależnie od przyczyn, o których mowa w ust. 1, osoba zlecająca przeprowadzenie rewizji może wyłączyć rewidenta z rewizji, jeżeli uważa to za potrzebne ze względu na interes publiczny.